| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Co druga firma szuka fachowców

Co druga firma szuka fachowców

Połowa z 104 badanych przez firmę doradczą KPMG przedsiębiorstw deklaruje, że bezpośrednio odczuwa brak pracowników na polskim rynku pracy.


Emigracja pracowników za granicę jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na sytuację na rynku pracy. Kolejnym problemem są trudności ze znalezieniem kandydatów o odpowiednich dla firm kwalifikacjach - powiedział Jacek Wroński, szef Doradztwa Gospodarczego KPMG na Europę Wschodnią przedstawiając raport: Migracja pracowników - szansa czy zagrożenie.Ponad 75 proc. przedsiębiorstw potrzebuje pracowników z wykształceniem wyższym technicznym. Są problemy z pozyskaniem średniej kadry technicznej. Nie brakuje natomiast kadry menedżerskiej oraz ludzi bez konkretnej specjalizacji. Największe kłopoty z pracownikami mają firmy z sektora produkcji dóbr przemysłowych. Ponad 60 proc. z nich uważa, że problem dotyczy ich bezpośrednio.Autorzy raportu źle ocenili politykę rządów od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w zakresie regulowania i budowy rynku pracy. Przedsiębiorcy oczekują zmian, głównie obniżenia pozapłacowych kosztów pracy oraz stworzenia lepszych regulacji dotyczących wynagrodzeń - powiedział Jacek Wroński.Potrzebne są również zmiany w szkolnictwie wyższym, ponieważ system edukacji nie jest dostosowany do obecnej sytuacji na rynku pracy. W ocenie Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, współorganizatora wczorajszej konferencji, na której przedstawiono raport KPMG, w kraju brakuje konstruktywnej debaty publicznej oraz diagnozy problemu, którym jest emigracja zarobkowa Polaków i pogłębiający się deficyt wykwalifikowanych pracowników. Wszystko co wydarzyło się w ciągu dwóch ostatnich lat na rynku pracy obnaża słabość polityki rządu - powiedziała Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.Z raportu KPMG wynika też, że firmy coraz bardziej dbają o swoich pracowników. Zachodzą zmiany w procesie rekrutacji, ponad 60 proc. przedsiębiorstw zaczęło korzystać z referencji. Rośnie rola działów zajmujących się zarządzaniem zasobami kadrowymi. Rynek pracy wymusza również podwyżki wynagrodzeń.Mariusz Rachuba

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK