REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co druga firma szuka fachowców

REKLAMA

Połowa z 104 badanych przez firmę doradczą KPMG przedsiębiorstw deklaruje, że bezpośrednio odczuwa brak pracowników na polskim rynku pracy.

Emigracja pracowników za granicę jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na sytuację na rynku pracy. Kolejnym problemem są trudności ze znalezieniem kandydatów o odpowiednich dla firm kwalifikacjach - powiedział Jacek Wroński, szef Doradztwa Gospodarczego KPMG na Europę Wschodnią przedstawiając raport: Migracja pracowników - szansa czy zagrożenie.

Ponad 75 proc. przedsiębiorstw potrzebuje pracowników z wykształceniem wyższym technicznym. Są problemy z pozyskaniem średniej kadry technicznej. Nie brakuje natomiast kadry menedżerskiej oraz ludzi bez konkretnej specjalizacji. Największe kłopoty z pracownikami mają firmy z sektora produkcji dóbr przemysłowych. Ponad 60 proc. z nich uważa, że problem dotyczy ich bezpośrednio.

Autorzy raportu źle ocenili politykę rządów od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w zakresie regulowania i budowy rynku pracy. Przedsiębiorcy oczekują zmian, głównie obniżenia pozapłacowych kosztów pracy oraz stworzenia lepszych regulacji dotyczących wynagrodzeń - powiedział Jacek Wroński.

Potrzebne są również zmiany w szkolnictwie wyższym, ponieważ system edukacji nie jest dostosowany do obecnej sytuacji na rynku pracy. W ocenie Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, współorganizatora wczorajszej konferencji, na której przedstawiono raport KPMG, w kraju brakuje konstruktywnej debaty publicznej oraz diagnozy problemu, którym jest emigracja zarobkowa Polaków i pogłębiający się deficyt wykwalifikowanych pracowników. Wszystko co wydarzyło się w ciągu dwóch ostatnich lat na rynku pracy obnaża słabość polityki rządu - powiedziała Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.

Z raportu KPMG wynika też, że firmy coraz bardziej dbają o swoich pracowników. Zachodzą zmiany w procesie rekrutacji, ponad 60 proc. przedsiębiorstw zaczęło korzystać z referencji. Rośnie rola działów zajmujących się zarządzaniem zasobami kadrowymi. Rynek pracy wymusza również podwyżki wynagrodzeń.

Mariusz Rachuba
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA