REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność gospodarcza to więcej niż produkcja

REKLAMA

Przerwanie produkcji spowodowanej spaleniem pomieszczenia wraz z urządzeniami nie oznacza, że firma nie prowadzi działalności gospodarczej.

Ubezpieczyciel nie może uznać, że przerwanie produkcji kończy umowę ubezpieczeniową i odmówić wypłaty odszkodowania.

Firma P. z Radomia zawarła umowę ubezpieczenia młyna od ognia i innych zdarzeń losowych z Towarzystwem Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta. Do ubezpieczenia miały zastosowanie ogólne warunki kompleksowego ubezpieczenia małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą. Ostatniego dnia obowiązywania umowy w młynie wybuchł pożar, w wyniku którego spłonął obiekt wraz z urządzeniami. Jednak Warta odmówiła wypłaty odszkodowania, bo uznała, że pracownik firmy, który go pilnował, dopuścił się rażącego naruszenia obowiązków. W tym czasie pił alkohol, gdzieś wychodził, potem spał. Niezależnie od tego ogólne warunki kompleksowego ubezpieczenia w par. 13 ust. 1 pkt 5 stanowiły, że zniszczone mienie nie podlega ubezpieczeniu, jeśli znajduje się w miejscu, w którym nie jest prowadzona działalność gospodarcza, chyba że zostało ubezpieczone indywidualnie. W tej sytuacji ubezpieczony oddał sprawę do sądu, żądając zapłaty 2,2 mln zł.

Sąd I instancji oddalił powództwo. Ustalił, że pracownik rażąco zaniedbał swoje obowiązki, a w młynie nie prowadzono produkcji od września 2000 r. do lutego 2001 r., bo wtedy miało miejsce zdarzenie. Powód odwołał się, ale sąd II instancji oddalił jego apelację. Nie przyjął jednak za podstawę odpowiedzialności pracownika, gdyż do tego musiałby działać umyślnie, czego nie stwierdzono, ale drugą przyczynę. Przerwanie produkcji spowodowane było wcześniejszym pożarem, który wybuchł we wrześniu 2000 r. Po nim wnętrze odmalowano, zrobiono niewielki remont, ale zboża już nie kupowano. Oznacza to, że w młynie nie była prowadzona działalność gospodarcza, co wyłączyło odpowiedzialność ubezpieczyciela.

Od tego wyroku powód wniósł skargę kasacyjną, którą Sąd Najwyższy uwzględnił, uchylił go i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania sądowi apelacyjnemu. W ustnym uzasadnieniu sędzia Stanisław Dąbrowski podkreślił, że trafny jest zarzut naruszenia przez sąd art. 65 par. 1 kodeksu cywilnego, który dotyczy tłumaczenia oświadczeń woli, w tym wypadku par. 13 ogólnych kompleksowych warunków ubezpieczenia.

Sąd apelacyjny dokonał za szerokiej wykładni tego przepisu. Nie ma bowiem podstaw do przyjęcia, że w przypadku przerwania produkcji kończy się umowa ubezpieczenia. Przepis mówi o miejscu, w którym nie prowadzi się działalności gospodarczej. Należy przez to rozumieć miejsce, w którym z jego natury nie prowadzi się takiej działalności. Na pewno nie jest nim młyn. Jeśli Warta chce w takich wypadkach przerwać umowę, niech to w niej wyraźnie napisze.

Sygn. akt I CSK 450/06

Marta Pionkowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA