REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy sieciowe groźniejsze od hipermarketów

REKLAMA

Burmistrz, wójt albo prezydent miasta ma wydawać pozwolenie na powstanie hipermarketu. Zezwolenie będzie ważne przez dziesięć lat.

W czwartek trzy komisje sejmowe: rozwoju przedsiębiorczości, gospodarki i samorządu terytorialnego pracować będą nad stale zmienianym poselskim projektem ustawy o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Przewiduje on zróżnicowanie zasad tworzenia i działania super- i hipermarketów z uwagi na ich powierzchnię. Najwięcej restrykcji na uzyskanie zezwolenia na utworzenie w projekcie przewidziano dla obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży przekraczającej 400 mkw. Na utworzenie takiego obiektu handlowego będzie potrzebne zezwolenie wydane przez burmistrza, prezydenta miasta lub wójta. Wydaje on zezwolenie na pisemny wniosek inwestora, pod warunkiem że lokalizacja jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego albo decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Rada gminy powinna taki wniosek zaopiniować pozytywnie.

- Przyznanie takich uprawnień władzom samorządowym zwiększy ich uprawnienia w terenie i wpływ na lokalizacje dużych sklepów - twierdzi poseł Artur Zawisza (PiS).

Natomiast przedstawiciele działających w Polsce firm handlu wielkopowierzchniowego projekt oceniają negatywnie. Spowoduje on załamanie równowagi rynkowej, bo nastąpi rozkwit firm sieciowych, działających na mniejszych powierzchniach - twierdzi Maria Andrzej Faliński, generalny dyrektor Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. Przewiduje on, że ofiarą takiej regulacji padną nie tylko małe tradycyjne sklepy, lecz również sieci dużych sklepów o polskim pochodzeniu kapitału, które dysponują mniejszymi finansami w porównaniu z zagranicznymi sieciami.

Propozycja takiej regulacji nie jest korzystna również dla właścicieli działek, na których ma być wybudowany wielkopowierzchniowy obiekt handlowy. Jeżeli przedsiębiorca nie uzyska zgody miejscowych władz na jego lokalizację, a w planie zagospodarowania przestrzennego działki nadal będą przeznaczone pod obiekty handlowe, to właściciele zostaną z gruntami, których nie zakupi żaden nabywca planujący przeznaczyć je pod inny cel - tłumaczy Faliński. Uważa on, że nie ma potrzeby specjalną ustawą regulować budowy hipermarketów i w ten sposób regulować te obszary prawa, które powinny znaleźć się w ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

REKLAMA

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA