REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

50 mld euro dla naukowców i przedsiębiorców

REKLAMA

Ruszyły pierwsze konkursy adresowane do małych i średnich przedsiębiorstw w ramach naukowego 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej.

Choć unijny Program Ramowy kojarzy się przede wszystkim z finansowaniem badań naukowych, to przedsiębiorcy także mogą z niego skorzystać. Wnioski w konkursach będzie można składać przez internet (cordis.europa.eu) od połowy marca.

Unijne pieniądze mogą dostać tylko projekty firm zwiększające innowacyjność i przewagę technologiczną. Jednak dostęp do nich będzie trudniejszy niż do środków z funduszy strukturalnych, które są rozdzielane na poziomie krajowym. Świadczą o tym problemy, jakie miały firmy z uzyskaniem wsparcia w poprzednich edycjach Programu.

W 2007 roku rusza siódma edycja Programu Ramowego. Jej budżet jest rekordowy - wynosi ponad 50,5 mld euro. Specjalnie dla firm zostało stworzone działanie (w obszarze Możliwości), które umożliwi im uzyskanie dotacji na opracowywanie i wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych. Jak wyjaśnia German Valcarcel z Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Badań Naukowych, przedsiębiorstwa będą mogły zlecić badania naukowe instytucjom naukowo-badawczych. Za ich przeprowadzenie zapłaci UE. Wyniki pierwszego konkursu będą ogłoszone we wrześniu.

Wsparcie w 7 Programie Ramowym jest adresowane do małych i średnich przedsiębiorstwa oraz stowarzyszeń przedsiębiorców. Dużym firmom będzie trudno uzyskać dotacje.

- Przedsiębiorstwa będą musiały stworzyć międzynarodowe konsorcja, w skład których będą wchodziły co najmniej trzy firmy pochodzące z trzech różnych państw, biorących udział w programie - tłumaczy ekspert Komisji Europejskiej.

Dodaje, że w konsorcjum muszą uczestniczyć także co najmniej dwie instytucje naukowe, w których będą wykonywane badania.

Stworzenie takich instytucji może być główną barierą dostępu dla polskich firm. Według przedstawiciela dużej giełdowej spółki, zainteresowanej sfinansowaniem rozwoju z funduszy unijnych, konsorcja premiują podmioty, które już mają doświadczenie we współpracy międzynarodowej.

- Tworzenie zespołów ad hoc do realizacji określonego przedsięwzięcia nie ma sensu - ocenia.

- Unii zależy na tym, by firmy i instytucje naukowo-badawcze z różnych państw członkowskich współpracowały ze sobą. Celem programów ramowych jest bowiem zwiększenie poziomu innowacyjności całej gospodarki europejskiej, a nie gospodarek poszczególnych członków Unii - mówi Borys Czerniejewski, doradca zarządu spółki Spin ds. e-Goverment.

Przestrzega przy tym, że pozyskanie środków z programu ramowego nie jest proste, bo zgłaszane projekty powinny od strony naukowej prezentować poziom światowy.

- Unii nie interesuje innowacyjność na poziomie krajowym. Inwestycja we wdrożenie w naszym kraju nowej technologii, która jest już w użyciu w innych państwach, nie uzyska wsparcia - mówi Borys Czerniejewski.

CZTERY OBSZARY PROGRAMU
7 Program Ramowy został podzielony na cztery obszary tematyczne: Współpraca (budżet 32,4 mld euro), Pomysły (7,6 mld euro), Ludzie (4,7 mld euro) oraz Możliwości (4,2 mld euro). Główny nacisk programu jest położony na finansowanie badań naukowych w ramach obszaru Współpraca. 15 proc. środków ma być wykorzystane przez sektor MSP. Trzy pozostałe obszary maja charakter pomocniczy. Obszar Pomysły wspiera inicjowanie badań naukowych, Ludzie - wymianę kadr naukowych, a Możliwości - transfer odkryć naukowych do sektora przemysłu.

Mariusz Gawrychowski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA