REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

50 mld euro dla naukowców i przedsiębiorców

REKLAMA

Ruszyły pierwsze konkursy adresowane do małych i średnich przedsiębiorstw w ramach naukowego 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej.

Choć unijny Program Ramowy kojarzy się przede wszystkim z finansowaniem badań naukowych, to przedsiębiorcy także mogą z niego skorzystać. Wnioski w konkursach będzie można składać przez internet (cordis.europa.eu) od połowy marca.

Unijne pieniądze mogą dostać tylko projekty firm zwiększające innowacyjność i przewagę technologiczną. Jednak dostęp do nich będzie trudniejszy niż do środków z funduszy strukturalnych, które są rozdzielane na poziomie krajowym. Świadczą o tym problemy, jakie miały firmy z uzyskaniem wsparcia w poprzednich edycjach Programu.

W 2007 roku rusza siódma edycja Programu Ramowego. Jej budżet jest rekordowy - wynosi ponad 50,5 mld euro. Specjalnie dla firm zostało stworzone działanie (w obszarze Możliwości), które umożliwi im uzyskanie dotacji na opracowywanie i wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych. Jak wyjaśnia German Valcarcel z Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Badań Naukowych, przedsiębiorstwa będą mogły zlecić badania naukowe instytucjom naukowo-badawczych. Za ich przeprowadzenie zapłaci UE. Wyniki pierwszego konkursu będą ogłoszone we wrześniu.

Wsparcie w 7 Programie Ramowym jest adresowane do małych i średnich przedsiębiorstwa oraz stowarzyszeń przedsiębiorców. Dużym firmom będzie trudno uzyskać dotacje.

- Przedsiębiorstwa będą musiały stworzyć międzynarodowe konsorcja, w skład których będą wchodziły co najmniej trzy firmy pochodzące z trzech różnych państw, biorących udział w programie - tłumaczy ekspert Komisji Europejskiej.

Dodaje, że w konsorcjum muszą uczestniczyć także co najmniej dwie instytucje naukowe, w których będą wykonywane badania.

Stworzenie takich instytucji może być główną barierą dostępu dla polskich firm. Według przedstawiciela dużej giełdowej spółki, zainteresowanej sfinansowaniem rozwoju z funduszy unijnych, konsorcja premiują podmioty, które już mają doświadczenie we współpracy międzynarodowej.

- Tworzenie zespołów ad hoc do realizacji określonego przedsięwzięcia nie ma sensu - ocenia.

- Unii zależy na tym, by firmy i instytucje naukowo-badawcze z różnych państw członkowskich współpracowały ze sobą. Celem programów ramowych jest bowiem zwiększenie poziomu innowacyjności całej gospodarki europejskiej, a nie gospodarek poszczególnych członków Unii - mówi Borys Czerniejewski, doradca zarządu spółki Spin ds. e-Goverment.

Przestrzega przy tym, że pozyskanie środków z programu ramowego nie jest proste, bo zgłaszane projekty powinny od strony naukowej prezentować poziom światowy.

- Unii nie interesuje innowacyjność na poziomie krajowym. Inwestycja we wdrożenie w naszym kraju nowej technologii, która jest już w użyciu w innych państwach, nie uzyska wsparcia - mówi Borys Czerniejewski.

CZTERY OBSZARY PROGRAMU
7 Program Ramowy został podzielony na cztery obszary tematyczne: Współpraca (budżet 32,4 mld euro), Pomysły (7,6 mld euro), Ludzie (4,7 mld euro) oraz Możliwości (4,2 mld euro). Główny nacisk programu jest położony na finansowanie badań naukowych w ramach obszaru Współpraca. 15 proc. środków ma być wykorzystane przez sektor MSP. Trzy pozostałe obszary maja charakter pomocniczy. Obszar Pomysły wspiera inicjowanie badań naukowych, Ludzie - wymianę kadr naukowych, a Możliwości - transfer odkryć naukowych do sektora przemysłu.

Mariusz Gawrychowski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

REKLAMA

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA