REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

50 mld euro dla naukowców i przedsiębiorców

REKLAMA

Ruszyły pierwsze konkursy adresowane do małych i średnich przedsiębiorstw w ramach naukowego 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej.

Choć unijny Program Ramowy kojarzy się przede wszystkim z finansowaniem badań naukowych, to przedsiębiorcy także mogą z niego skorzystać. Wnioski w konkursach będzie można składać przez internet (cordis.europa.eu) od połowy marca.

Unijne pieniądze mogą dostać tylko projekty firm zwiększające innowacyjność i przewagę technologiczną. Jednak dostęp do nich będzie trudniejszy niż do środków z funduszy strukturalnych, które są rozdzielane na poziomie krajowym. Świadczą o tym problemy, jakie miały firmy z uzyskaniem wsparcia w poprzednich edycjach Programu.

W 2007 roku rusza siódma edycja Programu Ramowego. Jej budżet jest rekordowy - wynosi ponad 50,5 mld euro. Specjalnie dla firm zostało stworzone działanie (w obszarze Możliwości), które umożliwi im uzyskanie dotacji na opracowywanie i wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych. Jak wyjaśnia German Valcarcel z Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Badań Naukowych, przedsiębiorstwa będą mogły zlecić badania naukowe instytucjom naukowo-badawczych. Za ich przeprowadzenie zapłaci UE. Wyniki pierwszego konkursu będą ogłoszone we wrześniu.

Wsparcie w 7 Programie Ramowym jest adresowane do małych i średnich przedsiębiorstwa oraz stowarzyszeń przedsiębiorców. Dużym firmom będzie trudno uzyskać dotacje.

- Przedsiębiorstwa będą musiały stworzyć międzynarodowe konsorcja, w skład których będą wchodziły co najmniej trzy firmy pochodzące z trzech różnych państw, biorących udział w programie - tłumaczy ekspert Komisji Europejskiej.

Dodaje, że w konsorcjum muszą uczestniczyć także co najmniej dwie instytucje naukowe, w których będą wykonywane badania.

Stworzenie takich instytucji może być główną barierą dostępu dla polskich firm. Według przedstawiciela dużej giełdowej spółki, zainteresowanej sfinansowaniem rozwoju z funduszy unijnych, konsorcja premiują podmioty, które już mają doświadczenie we współpracy międzynarodowej.

- Tworzenie zespołów ad hoc do realizacji określonego przedsięwzięcia nie ma sensu - ocenia.

- Unii zależy na tym, by firmy i instytucje naukowo-badawcze z różnych państw członkowskich współpracowały ze sobą. Celem programów ramowych jest bowiem zwiększenie poziomu innowacyjności całej gospodarki europejskiej, a nie gospodarek poszczególnych członków Unii - mówi Borys Czerniejewski, doradca zarządu spółki Spin ds. e-Goverment.

Przestrzega przy tym, że pozyskanie środków z programu ramowego nie jest proste, bo zgłaszane projekty powinny od strony naukowej prezentować poziom światowy.

- Unii nie interesuje innowacyjność na poziomie krajowym. Inwestycja we wdrożenie w naszym kraju nowej technologii, która jest już w użyciu w innych państwach, nie uzyska wsparcia - mówi Borys Czerniejewski.

CZTERY OBSZARY PROGRAMU
7 Program Ramowy został podzielony na cztery obszary tematyczne: Współpraca (budżet 32,4 mld euro), Pomysły (7,6 mld euro), Ludzie (4,7 mld euro) oraz Możliwości (4,2 mld euro). Główny nacisk programu jest położony na finansowanie badań naukowych w ramach obszaru Współpraca. 15 proc. środków ma być wykorzystane przez sektor MSP. Trzy pozostałe obszary maja charakter pomocniczy. Obszar Pomysły wspiera inicjowanie badań naukowych, Ludzie - wymianę kadr naukowych, a Możliwości - transfer odkryć naukowych do sektora przemysłu.

Mariusz Gawrychowski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

REKLAMA

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

REKLAMA

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

REKLAMA