50 mld euro dla naukowców i przedsiębiorców
REKLAMA
Choć unijny Program Ramowy kojarzy się przede wszystkim z finansowaniem badań naukowych, to przedsiębiorcy także mogą z niego skorzystać. Wnioski w konkursach będzie można składać przez internet (cordis.europa.eu) od połowy marca.
Unijne pieniądze mogą dostać tylko projekty firm zwiększające innowacyjność i przewagę technologiczną. Jednak dostęp do nich będzie trudniejszy niż do środków z funduszy strukturalnych, które są rozdzielane na poziomie krajowym. Świadczą o tym problemy, jakie miały firmy z uzyskaniem wsparcia w poprzednich edycjach Programu.
W 2007 roku rusza siódma edycja Programu Ramowego. Jej budżet jest rekordowy - wynosi ponad 50,5 mld euro. Specjalnie dla firm zostało stworzone działanie (w obszarze Możliwości), które umożliwi im uzyskanie dotacji na opracowywanie i wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych. Jak wyjaśnia German Valcarcel z Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Badań Naukowych, przedsiębiorstwa będą mogły zlecić badania naukowe instytucjom naukowo-badawczych. Za ich przeprowadzenie zapłaci UE. Wyniki pierwszego konkursu będą ogłoszone we wrześniu.
Wsparcie w 7 Programie Ramowym jest adresowane do małych i średnich przedsiębiorstwa oraz stowarzyszeń przedsiębiorców. Dużym firmom będzie trudno uzyskać dotacje.
- Przedsiębiorstwa będą musiały stworzyć międzynarodowe konsorcja, w skład których będą wchodziły co najmniej trzy firmy pochodzące z trzech różnych państw, biorących udział w programie - tłumaczy ekspert Komisji Europejskiej.
Dodaje, że w konsorcjum muszą uczestniczyć także co najmniej dwie instytucje naukowe, w których będą wykonywane badania.
Stworzenie takich instytucji może być główną barierą dostępu dla polskich firm. Według przedstawiciela dużej giełdowej spółki, zainteresowanej sfinansowaniem rozwoju z funduszy unijnych, konsorcja premiują podmioty, które już mają doświadczenie we współpracy międzynarodowej.
- Tworzenie zespołów ad hoc do realizacji określonego przedsięwzięcia nie ma sensu - ocenia.
- Unii zależy na tym, by firmy i instytucje naukowo-badawcze z różnych państw członkowskich współpracowały ze sobą. Celem programów ramowych jest bowiem zwiększenie poziomu innowacyjności całej gospodarki europejskiej, a nie gospodarek poszczególnych członków Unii - mówi Borys Czerniejewski, doradca zarządu spółki Spin ds. e-Goverment.
Przestrzega przy tym, że pozyskanie środków z programu ramowego nie jest proste, bo zgłaszane projekty powinny od strony naukowej prezentować poziom światowy.
- Unii nie interesuje innowacyjność na poziomie krajowym. Inwestycja we wdrożenie w naszym kraju nowej technologii, która jest już w użyciu w innych państwach, nie uzyska wsparcia - mówi Borys Czerniejewski.
CZTERY OBSZARY PROGRAMU
7 Program Ramowy został podzielony na cztery obszary tematyczne: Współpraca (budżet 32,4 mld euro), Pomysły (7,6 mld euro), Ludzie (4,7 mld euro) oraz Możliwości (4,2 mld euro). Główny nacisk programu jest położony na finansowanie badań naukowych w ramach obszaru Współpraca. 15 proc. środków ma być wykorzystane przez sektor MSP. Trzy pozostałe obszary maja charakter pomocniczy. Obszar Pomysły wspiera inicjowanie badań naukowych, Ludzie - wymianę kadr naukowych, a Możliwości - transfer odkryć naukowych do sektora przemysłu.
Mariusz Gawrychowski
REKLAMA
REKLAMA