REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na wiosnę dla przedsiębiorców "pakiet Kluski"

REKLAMA

W połowie marca rząd przedstawi tzw. pakiet Kluski - projekty kilku ustaw, które mają ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej

Taką deklarację złożył w czwartek rzecznik rządu Jan Dziedziczak, a w rozmowie z "Gazetą" potwierdził ją minister Przemysław Gosiewski. Nazwa pakietu pochodzi od nazwiska byłego prezesa Optimusa, którego skarbówka niesłusznie oskarżyła o oszustwa podatkowe. Kluska stał się symbolem przedsiębiorcy uciskanego przez bezduszną machinę biurokracji.

Według rzecznika rządu w pakiecie znajdą się np. projekty ustaw o swobodzie działalności gospodarczej, NIP, planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz o gospodarce nieruchomościami. Największe kontrowersje budzi pierwsza z wymienionych ustaw.

Prace nad nią trwają od początku ubiegłego roku i nadal nie widać ich końca. Czwartkowa "Rzeczpospolita" napisała, że kolejna wersja projektu ustawy o swobodzie została właśnie wyrzucona do kosza. - Mieliśmy do wyboru dwa projekty. Pierwszy już od kilku miesięcy jest opracowywany w ramach "pakietu Kluski" przez zespół ekspertów pod kierunkiem Michała Krupińskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu. Nad drugim pracowało Ministerstwo Gospodarki. Wybraliśmy projekt Krupińskiego, ponieważ jest dużo lepszy - opowiada Przemysław Gosiewski.

Dlaczego? - Projekt resortu gospodarki zakładał wprowadzenie nowego, drogiego systemu informatycznego do rejestracji firm - twierdzi minister. Tymczasem nowy projekt według enigmatycznych deklaracji Gosiewskiego ma bazować na już dziś istniejących rozwiązaniach.

Podobnie jak w propozycji resortu gospodarki ustawa proponowana przez zespół Krupińskiego ma umożliwiać przedsiębiorcom zawieszenie działalności, rejestrację w jednym miejscu (tzw. jedno okienko) oraz znieść niektóre koncesje i zezwolenia.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

Kto może wystąpić o umorzenie lub odroczenie terminu płatności składek z powodu powodzi?

Których przedsiębiorców dotyczy odroczony termin płatności? Czy wystarczy samo zarejestrowanie firmy na terenie objętym klęską żywiołową? Co w przypadku problemów ze złożeniem dokumentów? ZUS odpowiada na najważniejsze pytania.

Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

REKLAMA

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

REKLAMA

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA