REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W maju pojawią się fundusze dla nowych firm

REKLAMA

Ruszyła budowa systemu finansowania nowo powstających firm. W przyszłym roku na rynku ma działać kilkanaście tzw. funduszy zalążkowych.

Na przełomie kwietnia i maja Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości podpisze umowy z funduszami zalążkowymi, których działalność będzie dotowana z unijnych funduszy. Wnioski na łączną kwotę 112 mln zł złożyło 12 instytucji. Część z nich obejdzie się smakiem, bo PARP ma do podziału 76 mln zł.

Uruchomienie pierwszych funduszy zalążkowych jest początkiem budowy systemu wsparcia finansowego dla nowych firm. Ponieważ inwestycja w nie jest obarczona dużym ryzykiem, ciężko takim przedsiębiorstwom uzyskać kredyt bankowy na rozwój czy też przekonać do siebie inwestorów. Dlatego szansą dla nich są fundusze zalążkowe, które specjalizują się w inwestycjach o podwyższonym ryzyku. Takich instytucji do tej pory w Polsce brakowało.

Jak mówi Piotr Sławski z PARP, ogłoszony w końcówce ubiegłego roku konkurs wzbudził duże zainteresowanie na rynku kapitałowym. Świadczy o tym fakt, że biorą w nim udział podmioty zarządzane przez doświadczoną kadrę.

- Zainteresowanie było o wiele większe, niż świadczy o tym liczba złożonych wniosków. Cześć podmiotów zdecydowała się jednak zaczekać na uruchomienie wsparcia w ramach Krajowego Funduszu Kapitałowego, bo fundusze, które od nas dostaną pieniądze, muszą je skończyć inwestować już w przyszłym roku - mówi Piotr Sławski.

Tymczasem KFK (w 100 proc. należy do Banku Gospodarstwa Krajowego) ma do dyspozycji 180 mln euro z funduszy unijnych. Te środki posłużą do uruchomienia ok. 20 funduszy zalążkowych. W przeciwieństwie do PARP, która dysponuje dotacjami, będzie on tzw. funduszem funduszy, czyli będzie wchodził do funduszy zalążkowych jako inwestor.

- Chcemy stworzyć polską wersję Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, która będzie wspierała rozwój rynku private equity i venture capital - zapowiada Piotr Gębala, prezes KFK.

Podmioty, które nie dostaną pieniędzy od PARP, będą musiały poczekać na unijne pieniądze do końca tego roku. Jednak Fundusz nie chce czekać z uruchomieniem działalności aż tak długo.

- Mamy 23,8 mln zł własnych środków i jak tylko Bruksela zaakceptuje regulacje prawne wyznaczające ramy funkcjonowania KFK, to zamierzamy rozpisać konkurs. Oceniam, że stanie się to w III kwartale tego roku - mówi Gębala. Według niego, pozwoli to dokapitalizować jeden, dwa fundusze.

FUNDUSZE ZALĄŻKOWE
Jedna z odmian funduszy private equity/venture capital, charakteryzująca się inwestowaniem w firmy w początkowej fazie rozwoju. Inwestycje, którymi są zainteresowane tego typu fundusze, mogą jeszcze nie wkroczyć w fazę działającej firmy. Ważny jest dobry pomysł, który - jeśli wypali - gwarantuje zwrot poniesionych nakładów oraz wysokie zyski. Dlatego też fundusze zalążkowe szczególnie są zainteresowane firmami działającymi w obszarze nowych technologii.

Mariusz Gawrychowski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA