Firma nabędzie prawo do służebności przesyłu
REKLAMA
Zmiana prawa
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji kodeksu cywilnego i chce uregulować w nim nowy status prawny urządzeń przesyłowych określony w art. 49 kodeksu cywilnego.
Autorzy projektu zaproponowali, aby właściciel tych urządzeń mógł je sprzedać przedsiębiorcy, który przyłączył je do swojej sieci przesyłowej. Osoba, która poniosła koszty budowy urządzeń doprowadzających i odprowadzających wodę, parę, gaz, prąd elektryczny i jest ich właścicielem, będzie więc mogła żądać od przedsiębiorcy, aby je nabył za odpowiednim wynagrodzeniem. Z żądaniem przeniesienia tych urządzeń będzie mógł wystąpić również przedsiębiorca. Urządzenia te nie należą bowiem do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.
Projekt przewiduje także możliwość ustanowienia służebności przesyłu. Mogłaby zostać nią obciążona nieruchomość na rzecz przedsiębiorcy, będącego właścicielem tych urządzeń służących do doprowadzania i odprowadzania wody, pary, gazu, prądu elektrycznego, które przez nią przechodzą.
Prawo służebności przesyłu polegałoby na tym, że przedsiębiorca korzystałby w ograniczonym zakresie z tych urządzeń. Projekt przewiduje, że gdyby właściciel nieruchomości dobrowolnie nie chciał zawrzeć umowy o ustanowienie służebności, mimo że byłaby ona konieczna do korzystania z tych urządzeń, to przedsiębiorca mógłby zażądać ustanowienia jej za odpowiednim wynagrodzeniem.
W projekcie zaproponowano, aby służebność wygasła wraz z likwidacją przedsiębiorcy.
Podstawa prawna
- Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.).
Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
REKLAMA
REKLAMA