REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działanie sądu z urzędu jest ograniczone przez przepisy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

W postępowaniu w sprawach gospodarczych, które prowadzone jest pomiędzy profesjonalnymi podmiotami, obowiązują surowsze rygory niż w postępowaniu zwykłym. Dlatego wszelkie dowody należy zgłaszać przy pozwie.

Izydor Z. jest przedsiębiorcą, który produkował klej kauczukowy i pod swoją firmą opatrywał etykietą z nazwą Raz, dwa, trzy. Po pewnym czasie zawarł umowę z firmą S., która klej od niego kupowała i rozprowadzała pod nazwą Tytan. Różnica była tylko taka, że na etykiecie producenta zalecano używać jako rozpuszczalnika benzyny aptecznej, a przy Tytanie - benzyny ekstrakcyjnej. Firma S. używała kleju do układania parkietów, a działalność swoją ubezpieczyła w Towarzystwie Ubezpieczeniowym Gerling Polska. Okazało się jednak, że klej nie trzyma i zaczęły się reklamacje. 18 czerwca 2001 r. wstrzymano jego sprzedaż, a Izydor Z. odebrał zapasy z magazynu. Powołano specjalną komisję, do której weszli przedstawiciele obu firm i Gerlinga, a ekspertyza laboratoryjna wykazała, że klej jest dobry. Gerling wypłacił odszkodowania i z regresem wystąpił do producenta.

Sąd I instancji oddalił powództwo, gdyż uznał, że powód nie wykazał, że przyczyna wadliwie położonych parkietów tkwi w złej jakości kleju. Mógł bowiem mieć na to wpływ niewłaściwy rozpuszczalnik. Gerling odwołał się, a sąd II instancji uwzględnił powództwo. Stwierdził, że chodzi o odszkodowanie z tytułu niewłaściwie wykonanej umowy i to pozwany nie wykazał, iż nie było w tym jego winy. Izydor Z. wniósł od tego wyroku kasację, którą Sąd Najwyższy uwzględnił, uchylił wyrok sądu apelacyjnego i przekazał mu sprawę do ponownego rozpoznania. Zalecił wyjaśnienie, czy zgłoszone przez pozwanego dowody musiały być przeprowadzone dopiero w postępowaniu przed II instancją, bo w świetle art. 47912 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego jest na to za późno, bo tego sąd apelacyjny nie ustalił. Rozpatrując sprawę po raz drugi, sąd apelacyjny oddalił apelację powoda. Tym razem stwierdził, że dowody wskazano w pozwie i odpowiedzi na pozew, a powód nie wykazał, że kolejne dowody w postaci zeznań świadków nie mogły być wtedy przedstawione. Wobec tego są to dowody spóźnione.

Teraz skargę kasacyjną wniósł powód. Podnosił w niej przede wszystkim, że w sprawie nie ma zastosowania powołany przepis, ale art. 232 k.p.c., który stanowi, że strony są obowiązane wskazywać dowody dla stwierdzenia faktów, z których wywodzą skutki prawne, ale sąd może dopuścić dowód niewskazany przez stronę. Sąd Najwyższy nie zgodził się z tym i skargę oddalił. W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Tadeusz Żyznowski podkreślił, że ten skład respektuje to, co za pierwszym razem stwierdził SN, wobec tego należało zastosować art. 47912 par. 1 k.p.c. W tej sprawie nie ma bowiem podstaw, żeby zobowiązać sąd do działania z urzędu.

Zgłaszanie dowodów w sprawach gospodarczych
Powód obowiązany jest podać w pozwie wszystkie twierdzenia oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania, chyba że wykaże, iż ich powołanie w pozwie nie było możliwe albo że potrzeba powołania wynikła później (art. 47912 par. 1).

Wyrok Sądu Najwyższego, sygn. akt IV CSK 346/06

Marta Pionkowska
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

REKLAMA

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

REKLAMA