Zmiana prawa
Ministerstwo Gospodarki przesłało do uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o zasadach nabywania przez uprawnionych pracowników prawa do wymiany akcji na akcje spółek powstałych w wyniku przekształceń w elektroenergetyce. Projekt tworzy prawną podstawę dla pracowników koncentrowanych spółek do wymiany akcji, jakie nabyli nieodpłatnie w tych spółkach, na akcje nowych grup energetycznych (tzw. prawo wymiany). Projekt reguluje także zasady i stosunek wymiany obu grup akcji.
- Tylko w wyniku interwencji ustawodawcy taka wymiana będzie możliwa. Pracownicy uzyskają gwarancje wymiany udostępnionych im akcji na akcje podmiotów przeznaczonych do prywatyzacji - mówi Lech Małecki, dyrektor departamentu energetyki w Ministerstwie Gospodarki.
Obecnie brak jest uregulowań, które obligowałyby ministra skarbu państwa do przeprowadzenia takiej operacji i gwarantowałyby pracownikom uzyskanie papierów wartościowych prywatyzowanych spółek.
Akcje do sprzedaży
Akcje powstałych spółek będą mogły być zbyte w publicznym obrocie. Ustawa obejmie pracowników spółek energetycznych, w których skarb państwa ma większość akcji. Uprawnionymi będą osoby fizyczne, które w dniu jej wejścia w życie będą pracownikami konsolidowanych spółek. Stosunek wymiany będzie równy ilorazowi wartości jednej akcji spółki nowo powstałej i jednej akcji spółki łączonej. Cenę akcji nowej spółki (tzw. holdingowej) określi wycena przy podwyższeniu kapitału zakładowego tej spółki.
- Takie określenie wyceny umożliwia zachowanie porównywalności praw pracowników, niezależnie od dnia realizacji prawa do wymiany - podkreśla Małecki.
Projekt wskazuje podmioty, których akcje będą podlegać wymianie, oraz podmioty, których akcje pracownicy będą mogli uzyskać. Pracownicy spółek wchodzących w skład grupy BOT uzyskają prawo wymiany swych akcji na akcje PGE. Pracownicy PGE Energia to samo prawo uzyskają w stosunku do akcji PGE lub PSE. Zatrudnieni w Południowym Koncernie Energetycznym będą mogli uzyskać akcje Energetyki Południe.
Trzeba zachować termin
Prawo wymiany powstanie po upływie trzech miesięcy od dnia zbycia przez skarb państwa pierwszych akcji spółki holdingowej; wygaśnie z upływem 12 miesięcy od dnia powstania. Pracownicy będą mogli skorzystać z prawa wymiany, jeśli w ciągu trzech miesięcy od wniesienia akcji na kapitał spółki holdingowej złożą takie oświadczenie.
Brak oświadczenia w terminie spowoduje utratę tego prawa. Co istotne - przychód pracownika z tytułu takiej wymiany nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym.