Firmo, jak się rozliczysz z fiskusem?
REKLAMA
Do wyboru mają ryczałt ewidencjonowany, kartę podatkową, zasady ogólne i liniowe 19 proc. O swoim wyborze muszą poinformować urząd skarbowy. Najpóźniej dziś osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny więc złożyć w swoim urzędzie:
- albo pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych;
- albo wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej;
- albo pisemne zawiadomienie o prowadzeniu (od początku roku) księgi przychodów i rozchodów.
Księgę przychodów i rozchodów prowadzą zarówno firmy, które zdecydują się na rozliczanie z fiskusem na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej ze stawkami 19, 30 i 40 proc., jak i te, które chcą płacić podatek według jednej, 19-proc. stawki. Jeśli firma decyduje się na 19-proc. liniowy PIT, to oprócz zawiadomienia o prowadzeniu księgi składa w urzędzie także zawiadomienie o wyborze tej formy opodatkowania.
Co wybrać? Każda z wymienionych form opodatkowania ma plusy i minusy.
Karta podatkowa to najprostsza forma rozliczeń z fiskusem - płaci się podatek według stałej stawki z reguły określonej kwotowo. Z reguły niskiej. To forma zarezerwowana w zasadzie dla najmniejszych firm.
Ryczałt (czyli ustalony procent przychodów) mogą płacić firmy, których zeszłoroczne przychody nie przekroczyły 250 tys. euro, czyli 995 875 zł. Ryczałt to stosunkowo niskie stawki i uproszczona księgowość. Nie ma tu jednak odliczania kosztów uzyskania przychodu.
Z opodatkowania 19-proc. liniową stawką PIT nie mogą skorzystać podatnicy, którzy w ramach świeżo podjętej działalności gospodarczej świadczyliby usługi na rzecz byłego pracodawcy. Inne minusy - brak ulg i wspólnego opodatkowania. No i dość skomplikowana księgowość. Najważniejszy plus - stosunkowo niska stawka, także przy bardzo wysokich dochodach.
Skomplikowana księgowość to także minus zasad ogólnych. Nie zachęcają też wysokie stawki, zwłaszcza przy wyższych dochodach. Po stronie plusów są ulgi i wspólne rozliczenie z małżonkiem. No i, tak jak przy 19-proc. stawce liniowej, możliwość odliczania kosztów.
Wyborem formuły opodatkowania nie muszą sobie zaprzątać głowy podatnicy, którzy prowadzili działalność w zeszłym roku i nie zamierzają jej zmieniać. Fiskus uzna, że nadal rozliczają się na wybranych wcześniej zasadach.
REKLAMA
REKLAMA