reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmo, jak się rozliczysz z fiskusem?

Firmo, jak się rozliczysz z fiskusem?

Dziś jeden z najważniejszych dni w roku dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Najpóźniej 22 stycznia muszą zdecydować, jak będą płacić podatki w 2007 r.


Do wyboru mają ryczałt ewidencjonowany, kartę podatkową, zasady ogólne i liniowe 19 proc. O swoim wyborze muszą poinformować urząd skarbowy. Najpóźniej dziś osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny więc złożyć w swoim urzędzie:


- albo pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych;


- albo wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej;


- albo pisemne zawiadomienie o prowadzeniu (od początku roku) księgi przychodów i rozchodów.Księgę przychodów i rozchodów prowadzą zarówno firmy, które zdecydują się na rozliczanie z fiskusem na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej ze stawkami 19, 30 i 40 proc., jak i te, które chcą płacić podatek według jednej, 19-proc. stawki. Jeśli firma decyduje się na 19-proc. liniowy PIT, to oprócz zawiadomienia o prowadzeniu księgi składa w urzędzie także zawiadomienie o wyborze tej formy opodatkowania.


Co wybrać? Każda z wymienionych form opodatkowania ma plusy i minusy.Karta podatkowa to najprostsza forma rozliczeń z fiskusem - płaci się podatek według stałej stawki z reguły określonej kwotowo. Z reguły niskiej. To forma zarezerwowana w zasadzie dla najmniejszych firm.


Ryczałt (czyli ustalony procent przychodów) mogą płacić firmy, których zeszłoroczne przychody nie przekroczyły 250 tys. euro, czyli 995 875 zł. Ryczałt to stosunkowo niskie stawki i uproszczona księgowość. Nie ma tu jednak odliczania kosztów uzyskania przychodu.Z opodatkowania 19-proc. liniową stawką PIT nie mogą skorzystać podatnicy, którzy w ramach świeżo podjętej działalności gospodarczej świadczyliby usługi na rzecz byłego pracodawcy. Inne minusy - brak ulg i wspólnego opodatkowania. No i dość skomplikowana księgowość. Najważniejszy plus - stosunkowo niska stawka, także przy bardzo wysokich dochodach.Skomplikowana księgowość to także minus zasad ogólnych. Nie zachęcają też wysokie stawki, zwłaszcza przy wyższych dochodach. Po stronie plusów są ulgi i wspólne rozliczenie z małżonkiem. No i, tak jak przy 19-proc. stawce liniowej, możliwość odliczania kosztów.Wyborem formuły opodatkowania nie muszą sobie zaprzątać głowy podatnicy, którzy prowadzili działalność w zeszłym roku i nie zamierzają jej zmieniać. Fiskus uzna, że nadal rozliczają się na wybranych wcześniej zasadach.

reklama

Czytaj także

Źródło:

gazeta.pl
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szkoła Jazdy Subaru

Kursy z doskonalenia techniki jazdy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama