REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cztery nowelizacje kodeksu pracy naraz

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Sejm będzie nadal pracował nad ograniczeniem możliwości świadczenia pracy w niedziele i święta. Firmom przybędzie obowiązek dbania o akta personalne pracowników i dokumenty związane ze stanowiskiem pracy. Telepracownicy będą mieli określone w kodeksie pracy swoje prawa i obowiązki.


ZMIANA PRAWA


W Sejmie jest już kilka projektów zmian w przepisach kodeksu pracy, rząd przygotowuje także kilka innych korekt. Jednak wszystkie zmiany będą miały przede wszystkim charakter porządkujący i doraźny.


Bez pracy w święta


W tym roku Sejm zajmować się będzie dopuszczalnością pracy w niedziele i święta. Jest już w parlamencie projekt nowelizacji przepisów kodeksu pracy w tym zakresie. Jednak podkomisja sejmowa zajmująca się tym projektem zarekomendowała jego odrzucenie. Jest mało prawdopodobne, żeby na plenarnym posiedzeniu Sejm nie podzielił jej stanowiska. Mimo to związkowcy z NSZZ Solidarność pracowników handlu zapowiadają, że nadal będą naciskać, by posłowie zmienili obecne, liberalne zasady organizowania pracy w niedziele i święta.


- Mam nadzieję, że wiosną uda nam się przekonać grupę posłów do wniesienia nowego, pozbawionego wad prawnych projektu, który ograniczy pracę, w tym handel tylko do nadzwyczajnych okoliczności. Jesteśmy przygotowani na kompromis. Podoba nam się rozwiązanie sugerowane przez rząd, że zakaz pracy dotyczyłby świąt narodowych i religijnych - mówi Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu.


Przeciwko ograniczeniom pracy w niedziele i święta protestują pracodawcy. Ich zdaniem projekt wprowadza nierówne traktowanie podmiotów gospodarczych poprzez zwolnienie z zakazu pracodawców - mikroprzedsiębiorców. Rodzi to podejrzenia co do zgodności tego przepisu z konstytucją.


- Zamiast wprowadzania twardych regulacji, powinno się popularyzować nietypowe formy zatrudnienia, takie jak tzw. praca weekendowa czy tymczasowa. Obowiązujące prawo pracy pozwala już dzisiaj stosować te formy zatrudnienia - uważa Henryk Michałowicz, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.


Zadbać o akta załogi


W czasie swojej aktywności zawodowej pracownik zostawia u każdego pracodawcy wiele dokumentów. Są one czasem potrzebne chociażby do udowodnienia i uzyskania prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Wciąż zdarzają się jednak przypadki porzucania dokumentacji przez nierzetelnych pracodawców, w tym akt pracowniczych, mimo że z różnych aktów normatywnych wynika obowiązek ich przechowywania.


Przy okazji prac nad zmianą ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, rząd chce spowodować, by pracodawcy bardziej dbali o dokumenty zatrudnionych. Zaproponowano rozszerzenie katalogu obowiązków pracodawców określonych w kodeksie pracy. Rząd chce, by pracodawca był zobowiązany przechowywać  stosunkiem pracy oraz akta osobowe pracowników w warunkach niegrożących uszkodzeniem lub zniszczeniem.


Pracodawca, który pozostawi dokumentację pracowników oraz ich akta osobowe w warunkach grożących uszkodzeniem lub zniszczeniem, podlegać ma karze grzywny. Takie działanie będzie zakwalifikowane jako wykroczenie przeciwko prawom pracownika.


Święto pracy


12 stycznia Sejm zmienił ustawę z 26 kwietnia 1950 r. o ustanowieniu dnia 1 maja świętem państwowym (Dz.U. nr 19, poz. 157). Na razie posłowie postanowili zmienić tylko preambułę tej ustawy. Uchwalone zmiany mają na celu ukazanie problemu pracy ludzkiej zgodnie z prawdą o człowieku i bez ideologicznych obciążeń poprzedniej epoki. W tym roku 1 maja będzie dniem wolnym od pracy. Jednak przy okazji pojawiły się głosy sugerujące, żeby święto pracy obchodzić innego dnia, np. 6 stycznia (święto Trzech Króli) lub 31 sierpnia (rocznica Porozumień Sierpniowych). Nie jest wykluczone więc, że wkrótce z inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie wystąpi grupa posłów.


Uregulowana telepraca


Partnerzy społeczni oceniali i zgłaszali uwagi do przygotowanego projektu przepisów o telepracy, jakie mają się znaleźć w kodeksie pracy. Rozwiązania opracowane przez resort pracy są efektem wcześniejszych wielomiesięcznych negocjacji. Dotyczą między innymi praw i obowiązków telepracowników, zapewnienia im bezpiecznych warunków pracy, form kontaktu z pracodawcą i zasad użytkowania sprzętu niezbędnego do wykonywania pracy poza siedzibą pracodawcy.


Resort pracy przymierza się także do likwidacji Komisji ds. Układów Zbiorowych Pracy. Jej zadaniem jest wyrażanie opinii w sprawach rozszerzania stosowania układów ponadzakładowych. Jednak obowiązki komisji faktycznie przejął Zespół Problemowy ds. Prawa Pracy i Układów Zbiorowych działający przy Komisji Trójstronnej. Dlatego zaproponowano likwidację tego ciała opiniodawczo-doradczego.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.



Komisja czeka


Wszystkie propozycje i projekty zmian w prawie pracy powinny być konsultowane z partnerami społecznymi. Forum do takich konsultacji jest zespół prawa pracy, działający w ramach Komisji Trójstronnej ds. Społeczno Gospodarczych.


- Obecnie przygotowujemy się do oceny skutków funkcjonowania ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzania z nimi konsultacji. Jeżeli chodzi o wąsko rozumiane prawo pracy, zespół nie ma wiele do zrobienia. Czekamy na decyzję rządu w sprawie skierowania do konsultacji projektu nowego kodeksu pracy - mówi Jacek Męcina, przewodniczący Zespołu Prawa Pracy w Komisji Trójstronnej.


Profesor Michał Seweryński, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, przekazał w grudniu gotowy projekt nowego kodeksu pracy. Premier nie zdecydował jeszcze, jaki będzie los tego projektu. Może się zdarzyć, że kodeks nie zostanie pozytywnie oceniony i nie zostanie skierowany do publicznej debaty.


Zielona księga


Być może nowe koncepcje i propozycje zmian w kodeksie pracy powstaną dzięki pracom nad tzw. zieloną księg (Modernizacja prawa pracy w celu sprostania wyzwaniom XXI wieku), którą Komisja Europejska skierowała do konsultacji. Ma ona rozpocząć publiczną debatę na obszarze Unii Europejskiej, dotyczącą możliwości wprowadzenia zmian w prawie pracy, które wspierałyby cel strategii lizbońskiej, jakim jest osiągnięcie zrównoważonego wzrostu wraz z lepszymi i liczniejszymi miejscami pracy. Obecnie partnerzy społeczni przesyłają swoje uwagi w tej sprawie.

Tomasz Zalewski

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA

Świadczenia pozapłacowe są dziś standardem w sektorze MŚP

Blisko połowa firm z sektora MŚP przy wyborze benefitów kieruje się przede wszystkim ceną, a niemal tyle samo uwzględnia potrzeby i oczekiwania pracowników – wynika z badania Instytutu Keralla Research dla VanityStyle. Jakie inne czynniki wpływają na decyzje pracodawców w tym zakresie?

Hotele mocno podniosły ceny usług, ale i tak muszą ciąć koszty i redukować długi. Czy pomoże im lepszy niż zwykle sezon turystyczny

Hotele i inne firmy świadczące usługi noclegowe wchodzą w sezon majówkowy 2025 z wysoką niepewnością i rosnącym obciążeniem finansowym. Choć dane dotyczące aktywności turystycznej Polaków pozwalały dotąd patrzeć na przyszłość z umiarkowanym optymizmem, rzeczywistość finansowa branży rysuje się znacznie mniej korzystnie.

REKLAMA