REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firma musi liczyć się z wypłatą odszkodowania

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Pracodawca, skracając okres wypowiedzenia, nie jest zwolniony z wymogów formalnych przy wypowiadaniu umowy.


Kodeks pracy, określając ustawowe okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, uzależnia ich długość od stażu pracy u danego pracodawcy. Od reguły tej istnieje jednak wyjątek, który w szczególnych sytuacjach zezwala pracodawcy na skrócenie ustawowego okresu wypowiedzenia.

Ustalenie krótszego okresu wypowiedzenia możliwe jest jednak tylko po spełnieniu określonych warunków i wiąże się z koniecznością zrekompensowania pracownikowi utraconego za ten czas wynagrodzenia. Bez żadnych ograniczeń strony mogą natomiast skrócić okres wypowiedzenia na mocy porozumienia stron.

Nie w każdej sytuacji

Niekiedy pracodawca zmuszony jest podjąć decyzję o zmniejszeniu zatrudnienia, ograniczeniu zakresu swojej działalności lub likwidacji niektórych placówek czy nawet zaprzestaniu dotychczasowej działalności. W takich przypadkach zatrudnianie pracownika w okresie wypowiedzenia może okazać się znacznie utrudnione czy nawet niemożliwe.

Ustawowe zezwolenie na skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę jest regulacją wyjątkową, świadczy ono o zrozumieniu ustawodawcy dla szczególnych okoliczności, które mogą powstać w zakładzie pracy. Pracodawca nie ma jednak pełnej swobody działania w tym zakresie.

Prawo do odszkodowania

W razie skrócenia przez pracodawcę okresu wypowiedzenia, pracownik korzysta z ochrony przed negatywnymi skutkami takiej decyzji. Ma on bowiem prawo do stosownego odszkodowania, a okres, za który je przyznano, wlicza się do okresu zatrudnienia, pod warunkiem że w tym czasie pracownik będzie pozostawał bez pracy.

Odszkodowanie stanowi dla pracownika rekompensatę wynagrodzenia utraconego wskutek wcześniejszego ustania stosunku pracy i dlatego należy się za czas od rozwiązania umowy o pracę do końcowego terminu ustawowego (trzymiesięcznego) okresu wypowiedzenia. Jeżeli pracodawca zwalnia pracownika w trybie określonym w ustawie o zwolnieniach grupowych i jednocześnie skraca wypowiedzenie do jednego miesiąca, wypłaca zwalnianemu pracownikowi zarówno odprawę pieniężną za zwolnienie, jak i odszkodowanie za skrócone wypowiedzenie.

Skutkiem skrócenia okresu wypowiedzenia jest przyspieszenie daty ustania stosunku pracy. W takiej sytuacji umowa rozwiązuje się bowiem z upływem skróconego, a nie ustawowego okresu wypowiedzenia. Dlatego w świadectwie pracy pracodawca wskazuje datę upływu skróconego, a nie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, zaznaczając jedynie, że nastąpiło to skrócenie i w jakim zakresie.

Wymogi formalne

Pracodawca, wypowiadając umowę o pracę z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia, musi spełnić takie same wymogi formalne, jak przy zwykłym wypowiedzeniu umowy o pracę. Możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia nie zwalnia też pracodawcy z powinności wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę.

Skrócenie okresu wypowiedzenia z reguły nie leży w interesie pracownika, stąd też powinien być on wyraźnie poinformowany, że taka sytuacja ma miejsce w jego przypadku. Informację o skróceniu wypowiedzenia pracodawca powinien zatem zawrzeć w piśmie wypowiadającym umowę o pracę, określając w nim jednocześnie datę upływu skróconego okresu wypowiedzenia.

Ważne!

Skrócenie okresu wypowiedzenia możliwe jest, gdy: w pracodawca wypowiada umowę zawartą na czas nieokreślony, w przyczyną wypowiedzenia umowy jest ogłoszenie upadłości lub likwidacja pracodawcy albo inne przyczyny niedotyczące pracownika, w pracownikowi przysługuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia, a skrócony okres nie jest krótszy od jednego miesiąca

CO W WYPOWIEDZENIU UMOWY

W treści wypowiedzenia umowy o pracę, oprócz podstawowych elementów, takich jak oznaczenie pracodawcy i pracownika, należy:

- określić długość skróconego wypowiedzenia i termin rozwiązania umowy o pracę,

- wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie,

- zawrzeć pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania się do sądu pracy.

Podstawa prawna

Art. 36 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).



Danuta Klucz
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

REKLAMA

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

REKLAMA

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

REKLAMA