| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > KRS. Elektroniczne wnioski tylko dla zarejestrowanych użytkowników

KRS. Elektroniczne wnioski tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Od 1 stycznia wszystkie dokumenty dołączane do wniosków rejestrowych, które przedsiębiorcy przekazują przez internet do KRS, muszą być sporządzone w formie PDF.


Od 1 stycznia Krajowy Rejestr Sądowy rozpocznie prowadzenie w formie elektronicznej katalogu dokumentów spółek. Do tej pory prowadzony jest on w formie papierowej, a tylko rejestry mają formę elektroniczną.


Minister sprawiedliwości przygotował projekt rozporządzenia w sprawie warunków organizacyjno-technicznych, dotyczących formy wniosków i dokumentów składanych do sądów rejestrowych i Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego drogą elektroniczną.Przez specjalny portal

Ministerstwo zaproponowało, aby przedsiębiorcy mogli składać elektroniczne wnioski przez system portalowy prowadzony w systemie informatycznym przez Ministerstwo Sprawiedliwości, dostępny w publicznych sieciach teleinformatycznych, a przede wszystkim w internecie pod adresem www.ms.gov.pl


Korzystając z portalu, przedsiębiorcy będą mogli przekazywać wnioski rejestrowe do sądów rejestrowych wraz z załącznikami i dokumentami, składać elektroniczne wnioski do Centralnej Informacji o wydanie odpisów, wyciągów, zaświadczeń i udzielanie informacji oraz o udostępnienie kopii dokumentów z elektronicznego katalogu dokumentów spółek.


– Dla przedsiębiorców ważne jest, że ustawodawca nie uzależnił formy udostępniania żądanego dokumentu od formy złożonego wniosku – elektronicznej albo papierowej – mówi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.


– Istotne dla nich jest to, że otrzymają kopie i odpisy wszystkich dokumentów złożonych do akt, również w formie papierowej – dodaje.


Wnioski i załączniki muszą być wypełnione na urzędowych formularzach bezpośrednio w systemie portalowym. Aby mogły zostać wysłane razem z dokumentami drogą elektroniczną, przedsiębiorca musi złożyć podpis elektroniczny. Wnioski do sądów rejestrowych będzie mogła przekazywać w ten sposób jedynie osoba uprawniona do działania w imieniu wnioskodawcy.


Dokumenty do wniosków rejestrowych muszą być załączane w formacie PDF i zawierać podpisy elektroniczne osób uprawnionych do ich podpisania. Format plików PDF służy do prezentacji, przenoszenia i drukowania treści tekstowo-graficznych i daje możliwość poprawnego generowania polskich liter. Nie zawiera zabezpieczeń, które uniemożliwiałyby wykonanie wydruku. Taki sposób przekazywania dokumentów zapewnia ich zidentyfikowanie, umożliwia przeglądanie ich oraz sporządzenie wydruku dokumentów w formie papierowej i dołączenie ich do akt rejestrowych przedsiębiorcy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK