| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pomoc publiczna dla wszystkich pracodawców musi być taka sama

Pomoc publiczna dla wszystkich pracodawców musi być taka sama

Zrównanie maksymalnej pomocy dla firm z chronionego i otwartego rynku pracy oraz zlikwidowanie zaliczki jako formy jej rozliczenia, to główne założenia nowej ustawy o wspieraniu zatrudnienia i integracji.Priorytetem dla rządu jest uproszczenie procedur przyznawania publicznej pomocy pracodawcom, która ma zrekompensować ponoszone, podwyższone koszty zatrudnienia niepełnosprawnych. Obecnie przedsiębiorcy mogą rozliczać się z udzielonego wsparcia albo za pomocą ryczałtu (jeśli nie chcą szczegółowo obliczać podwyższonych kosztów zatrudnienia osoby niepełnosprawnej) albo w formie zaliczki (po przekazaniu organowi udzielającemu pomocy informacji o wysokości faktycznie poniesionych podwyższonych kosztów zatrudnienia).

Ograniczenie ryczałtu

Zgodnie z założeniami do projektu nowej ustawy, ryczałtowe określenie wysokości otrzymanej pomocy będzie możliwe tylko w stosunku do zatrudnionych osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. W przypadku pracowników ze stopniem lekkim, wysokość rekompensaty będzie ustalana na podstawie udokumentowanych, zwiększonych kosztów zatrudnienia tych osób. Maksymalny pułap pomocy dla pracodawców z chronionego i otwartego rynku pracy zostanie zrównany.

- A co w takim razie z dodatkowymi obowiązkami zakładów pracy chronionej, skoro będą one dostawać takie same dofinansowania jak pracodawcy z otwartego rynku pracy - mówi Włodzimierz Sobczak, prezes Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej.

Nie będzie zaliczki

Nowe przepisy ograniczą rozliczenie za pomocą ryczałtu, a całkowicie zlikwidują możliwość rozliczenia się ze wsparcia w formie zaliczki. Zastąpi ją refundacja poniesionych, zwiększonych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych. Pracodawcy najpierw będą je musieli udokumentować, a dopiero potem starać się o ich zwrot.

W nowym systemie będą oni mogli korzystać z dodatkowych form pomocy, których wprowadzenie przewiduje prawodawstwo unijne. Zatrudniający niepełnosprawnych otrzymają dofinansowanie do tworzenia miejsc pracy dla tych osób, a sami niepełnosprawni, którzy rozpoczną działalność gospodarczą, będą mogli liczyć na doradztwo oraz dofinansowanie.

- Nowe instrumenty wsparcia na pewno zmobilizują osoby niepełnosprawne do założenia własnych firm, a być może także tworzenia kolejnych miejsc pracy - uważa Bogusława Nowak-Turowiecka z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Przyszłość chronionego rynku

Założenia do projektu ustawy zmieniają także zadania i sposób funkcjonowania zakładów pracy chronionej. Docelowo powinny one stać się miejscem zatrudnienia tylko tych osób niepełnosprawnych, które mają trudności w podjęciu i utrzymaniu pracy w warunkach konkurencji. Dodatkowo ZPChr otrzymają wsparcie na zapewnienie podstawowej oraz specjalistycznej opieki medycznej lub rehabilitacyjnej niepełnosprawnym pracownikom. Zasady kontraktowania świadczeń określi nowa ustawa o wspieraniu zatrudnienia i integracji niepełnosprawnych.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Łukasz Guza

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »