reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Do 40 mln złotych na nowe miejsca pracy

Do 40 mln złotych na nowe miejsca pracy

Mali i średni przedsiębiorcy, będący dłużnikami skarbu państwa z tytułu wykonywania umów poręczenia lub gwarancji, mogą liczyć na finansową pomoc państwa w restrukturyzacji firm. Łączna kwota pomocy nie może przekraczać 10 mln euro.Dzisiaj wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 7 listopada 2006 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania niektórym przedsiębiorcom, będącym dłużnikami skarbu państwa z tytułu wykonywania umów poręczenia lub gwarancji, pomocy na restrukturyzację (Dz.U. nr 214, poz. 1570). Rozporządzenie dotyczy firm, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej i nie należą do grup kapitałowych. Przedsiębiorcy ubiegający się o przyznanie pomocy będą musieli przygotować plan restrukturyzacyjny. Jego realizacja ma zapewnić odzyskanie przez firmę zdolności do długookresowego konkurowania na rynku. Plan ten będzie przedkładany ministrowi finansów, który podejmie decyzję o udzieleniu poręczenia lub gwarancji w formie uchwały Rady Ministrów.

Konieczne środki własne

Warunkiem otrzymania pomocy będzie zaangażowanie środków własnych w finansowanie kosztów restrukturyzacji. W przypadku małego przedsiębiorcy nie może to być mniej niż 25 proc., a w przypadku średniego – nie mniej niż 40 proc. Łączna kwota udzielonej przez państwo pomocy nie może przekraczać równowartości 10 mln euro.

Pomocy nie otrzyma także ta firma, która restrukturyzację ograniczy jedynie do poprawy sytuacji finansowej lub gdy uzyskane środki przeznaczy na nowe inwestycje.

Pomoc regionalna

Dzisiaj również wchodzą w życie rozporządzenia Rady Ministrów z 7 listopada 2006 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy na restrukturyzację w formie poręczeń i gwarancji oraz w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji oraz tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją w formie poręczeń i gwarancji (Dz.U. nr 214, poz. 1571 i 1572). Pierwsze z nich określa szczegółowe warunki udzielania pomocy dla małych i średnich firm znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Firmy te będą mogły otrzymać pomoc na restrukturyzację w formie poręczeń i gwarancji udzielanych przez skarb państwa oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Udzielenie pomocy nie będzie wymagało zgody Komisji Europejskiej, chyba że jej wysokość przekroczy równowartość 10 mln euro. Aby otrzymać pomoc, przedsiębiorca będzie musiał m.in. przedstawić plan restrukturyzacji firmy, udowodnić, że znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej.

Maksimum 10 mln euro

Warunkiem otrzymania pomocy będzie również zaangażowanie w finansowanie kosztów restrukturyzacji środków własnych. Podobnie jak w przypadku pomocy z tytułu wykonywania umów poręczenia lub gwarancji, w przypadku małego przedsiębiorcy nie może to być mniej niż 25 proc., a w przypadku średniego – nie mniej niż 40 proc. Łączna kwota udzielonej pomocy nie może przekraczać równowartości 10 mln euro.

Pomoc regionalna będzie udzielana przedsiębiorcom przez skarb państwa i Bank Gospodarstwa Krajowego w formie poręczeń i gwarancji. Warunkiem jej przyznania będzie pokrycie przez przedsiębiorcę 25 proc. kosztów inwestycji ze środków własnych oraz utrzymanie inwestycji lub nowo utworzonych miejsc pracy przez minimum 5 lat.


Agnieszka Wyszomirska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Calamari

nowoczesny system do elektronicznej ewidencji czasu pracy i zarządzania urlopami online, który skutecznie usprawni zarządzanie personelem w Twoim zespole

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama