| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Deklaracje znikną, ale zaliczki nie

Deklaracje znikną, ale zaliczki nie

Podatnicy i płatnicy nie będą już musieli składać miesięcznych deklaracji. Nadal trzeba będzie wpłacać do urzędu skarbowego zaliczki miesięczne. Resort finansów nie skoordynował zmian w PIT i CIT z e-deklaracjami.Od 1 stycznia 2007 r. zostanie zlikwidowany obowiązek składania deklaracji miesięcznych na podatek dochodowy od osób prawnych i fizycznych. Z ułatwienia skorzystają również płatnicy, którzy jako zakłady pracy muszą co miesiąc nie tylko obliczać i wpłacać zaliczki miesięczne od należności wypłacanych pracownikom, ale dodatkowo składać deklaracje miesięczne.

– Niewątpliwie zmiana uprości rozliczenia z fiskusem – mówi Aleksander Jarosz z działu doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, biuro w Krakowie.

Będzie mniej biurokracji

Udogodnienie to będzie miało charakter wyłącznie administracyjny. Podatnik w dalszym ciągu zobowiązany będzie do comiesięcznego obliczania wysokości należnej zaliczki na podatek oraz wpłacenia jej na konto urzędu skarbowego.

– Na dogodniejsze rozwiązania mogą liczyć jedynie podmioty rozpoczynające działalność oraz tzw. mali podatnicy, którzy zamiast uiszczać zaliczki co miesiąc, będą mogli wpłacać je raz na kwartał – wyjaśnia nasz rozmówca.

Jego zdaniem w tym przypadku korzyść będzie polegała przede wszystkim na polepszeniu płynności finansowej znacznej grupy podatników, a ponadto na braku konieczności comiesięcznego obliczenia kwoty zaliczki.

Zdaniem Magdaleny Kasiarz, prawnika w Zespole Podatkowym kancelarii Wardyński i Wspólnicy, zwolnienie z obowiązku składa-nia miesięcznych deklaracji oraz wybór kwartalnej formy rozliczania spotkał się z pozytywną oceną.

– Podatnicy zwracają przede wszystkim uwagę na korzyść wynikającą ze zmniejszenia biurokracji – dodaje.

Podkreśla, że wraz z ograniczeniem liczby składanych deklaracji zmniejszy się ryzyko popełnienia błędu, a co za tym idzie, ryzyko odpowiedzialności karnej skarbowej.

Podatnicy mają obawy

Podatnicy obawiają się jednak, że po zmianach zarówno organy podatkowe, jak i oni sami, będą mieli problemy z weryfikacją prawidłowego obliczenia wysokości miesięcznych zaliczek tylko na podstawie deklaracji rocznej.

– Nie wiadomo też, jak będą naliczane odsetki czy korygowane błędy rachunkowe – tłumaczy Magdalena Kasiarz.

Niektórzy podatnicy już zapowiadają, że mimo zwolnienia będą nadal przygotowywali na swoje potrzeby miesięczne deklaracje.

Za słuszne i zgodne ze standardami panującymi w innych krajach Unii Europejskiej uważa zniesienie obowiązku składania miesięcznych deklaracji również Magdalena Zamoyska, doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

– Należy jednak postulować, aby w przyszłości zniesiono obowiązek wpłacania miesięcznych zaliczek – dodaje. Jak podkreśla, w większości krajów Unii Europejskiej podatnicy są zobowiązani do wpłacania zaliczek kwartalnych albo nawet są z takiego obowiązku zwolnieni, jak np. w Wielkiej Brytanii.

Co dalej z e-deklaracjami

Resort finansów sukcesywnie dążył do zapewnienia podatnikom możliwości przesyłania deklaracji drogą elektroniczną. Najwięksi przedsiębiorcy już teraz mogą składać deklaracje PIT-4 i PIT-8A oraz CIT-2, CIT-6, CIT-8 i CIT-D drogą elektroniczną. Skoro jednak od nowego roku nie będzie obowiązku składania deklaracji miesięcznych i kwartalnych, to z wymienionej grupy tylko CIT-8 (zeznanie roczne podatnika podatku dochodowego od osób prawnych) będzie przesyłany drogą elektroniczną.

– Nie będzie już możliwości przesyłania zaliczkowych e-deklaracji CIT-2, gdyż obowiązek składania tej deklaracji zostanie po prostu zniesiony – przyznaje Cezary Przygodzki, ekspert podatkowy Ernst &Young.

Ministerstwo wiedziało, że rząd zamierza zlikwidować deklaracje zaliczkowe, ponieważ projekt nowelizacji znany był już w marcu, a zatem kilka miesięcy przed wprowadzeniem systemu e-Poltax. Ministerstwo w uzasadnieniu do zmian w Ordynacji podatkowej zaznaczyło nawet możliwość rezygnacji z niektórych rodzajów zeznań po wprowadzeniu systemu. Był to również powód niewdrożenia dużego systemu e-Deklaracji, współfinansowanego ze środków unijnych i zastąpienia go systemem e-Poltax.

Zdaniem Cezarego Przygodzkiego likwidacja zeznań miesięcznych CIT nie oznacza jednak, że od 1 stycznia 2007 r. z systemu e-Poltax znikną niektóre e-deklaracje.

– Z rozwiązania tego mogą nadal korzystać podatnicy, którzy mają przesunięty rok podatkowy.

Jeśli przedsiębiorca będzie kończył rok podatkowy np. we wrześniu 2007 r., to będzie mógł nadal przesyłać e-deklaracje CIT-2 czy CIT-6 – stwierdził ekspert Ernst &Young.

Bardzo prawdopodobne jednak, że nie znajdzie się żaden podatnik, który prześle do urzędu e-deklaracje CIT-2 lub CIT-6, ponieważ do końca listopada z systemu e-Poltax skorzystało zaledwie 55 osób.


Łukasz Zalewski, Aleksandra Tarka

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK