REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deklaracje znikną, ale zaliczki nie

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Podatnicy i płatnicy nie będą już musieli składać miesięcznych deklaracji. Nadal trzeba będzie wpłacać do urzędu skarbowego zaliczki miesięczne. Resort finansów nie skoordynował zmian w PIT i CIT z e-deklaracjami.



Od 1 stycznia 2007 r. zostanie zlikwidowany obowiązek składania deklaracji miesięcznych na podatek dochodowy od osób prawnych i fizycznych. Z ułatwienia skorzystają również płatnicy, którzy jako zakłady pracy muszą co miesiąc nie tylko obliczać i wpłacać zaliczki miesięczne od należności wypłacanych pracownikom, ale dodatkowo składać deklaracje miesięczne.

– Niewątpliwie zmiana uprości rozliczenia z fiskusem – mówi Aleksander Jarosz z działu doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, biuro w Krakowie.

Będzie mniej biurokracji

Udogodnienie to będzie miało charakter wyłącznie administracyjny. Podatnik w dalszym ciągu zobowiązany będzie do comiesięcznego obliczania wysokości należnej zaliczki na podatek oraz wpłacenia jej na konto urzędu skarbowego.

– Na dogodniejsze rozwiązania mogą liczyć jedynie podmioty rozpoczynające działalność oraz tzw. mali podatnicy, którzy zamiast uiszczać zaliczki co miesiąc, będą mogli wpłacać je raz na kwartał – wyjaśnia nasz rozmówca.

Jego zdaniem w tym przypadku korzyść będzie polegała przede wszystkim na polepszeniu płynności finansowej znacznej grupy podatników, a ponadto na braku konieczności comiesięcznego obliczenia kwoty zaliczki.

Zdaniem Magdaleny Kasiarz, prawnika w Zespole Podatkowym kancelarii Wardyński i Wspólnicy, zwolnienie z obowiązku składa-nia miesięcznych deklaracji oraz wybór kwartalnej formy rozliczania spotkał się z pozytywną oceną.

– Podatnicy zwracają przede wszystkim uwagę na korzyść wynikającą ze zmniejszenia biurokracji – dodaje.

Podkreśla, że wraz z ograniczeniem liczby składanych deklaracji zmniejszy się ryzyko popełnienia błędu, a co za tym idzie, ryzyko odpowiedzialności karnej skarbowej.

Podatnicy mają obawy

Podatnicy obawiają się jednak, że po zmianach zarówno organy podatkowe, jak i oni sami, będą mieli problemy z weryfikacją prawidłowego obliczenia wysokości miesięcznych zaliczek tylko na podstawie deklaracji rocznej.

– Nie wiadomo też, jak będą naliczane odsetki czy korygowane błędy rachunkowe – tłumaczy Magdalena Kasiarz.

Niektórzy podatnicy już zapowiadają, że mimo zwolnienia będą nadal przygotowywali na swoje potrzeby miesięczne deklaracje.

Za słuszne i zgodne ze standardami panującymi w innych krajach Unii Europejskiej uważa zniesienie obowiązku składania miesięcznych deklaracji również Magdalena Zamoyska, doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

– Należy jednak postulować, aby w przyszłości zniesiono obowiązek wpłacania miesięcznych zaliczek – dodaje. Jak podkreśla, w większości krajów Unii Europejskiej podatnicy są zobowiązani do wpłacania zaliczek kwartalnych albo nawet są z takiego obowiązku zwolnieni, jak np. w Wielkiej Brytanii.

Co dalej z e-deklaracjami

Resort finansów sukcesywnie dążył do zapewnienia podatnikom możliwości przesyłania deklaracji drogą elektroniczną. Najwięksi przedsiębiorcy już teraz mogą składać deklaracje PIT-4 i PIT-8A oraz CIT-2, CIT-6, CIT-8 i CIT-D drogą elektroniczną. Skoro jednak od nowego roku nie będzie obowiązku składania deklaracji miesięcznych i kwartalnych, to z wymienionej grupy tylko CIT-8 (zeznanie roczne podatnika podatku dochodowego od osób prawnych) będzie przesyłany drogą elektroniczną.

– Nie będzie już możliwości przesyłania zaliczkowych e-deklaracji CIT-2, gdyż obowiązek składania tej deklaracji zostanie po prostu zniesiony – przyznaje Cezary Przygodzki, ekspert podatkowy Ernst &Young.

Ministerstwo wiedziało, że rząd zamierza zlikwidować deklaracje zaliczkowe, ponieważ projekt nowelizacji znany był już w marcu, a zatem kilka miesięcy przed wprowadzeniem systemu e-Poltax. Ministerstwo w uzasadnieniu do zmian w Ordynacji podatkowej zaznaczyło nawet możliwość rezygnacji z niektórych rodzajów zeznań po wprowadzeniu systemu. Był to również powód niewdrożenia dużego systemu e-Deklaracji, współfinansowanego ze środków unijnych i zastąpienia go systemem e-Poltax.

Zdaniem Cezarego Przygodzkiego likwidacja zeznań miesięcznych CIT nie oznacza jednak, że od 1 stycznia 2007 r. z systemu e-Poltax znikną niektóre e-deklaracje.

– Z rozwiązania tego mogą nadal korzystać podatnicy, którzy mają przesunięty rok podatkowy.

Jeśli przedsiębiorca będzie kończył rok podatkowy np. we wrześniu 2007 r., to będzie mógł nadal przesyłać e-deklaracje CIT-2 czy CIT-6 – stwierdził ekspert Ernst &Young.

Bardzo prawdopodobne jednak, że nie znajdzie się żaden podatnik, który prześle do urzędu e-deklaracje CIT-2 lub CIT-6, ponieważ do końca listopada z systemu e-Poltax skorzystało zaledwie 55 osób.


Łukasz Zalewski, Aleksandra Tarka

REKLAMA

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółka partnerska w Wielkiej Brytanii jako alternatywa dla spółki limited

Wielka Brytania od lat przyciąga przedsiębiorców z całego świata nie tylko stabilnym systemem prawnym, ale również elastycznością form prowadzenia działalności gospodarczej. Choć najczęściej wybieraną strukturą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Ltd), coraz więcej inwestorów interesuje się również mniej znaną, lecz bardzo atrakcyjną formą - spółką partnerską typu Limited Partnership (LP). Dla wielu może ona stanowić interesującą alternatywę - szczególnie w kontekście międzynarodowej optymalizacji podatkowej i działań inwestycyjnych.

Przedsiębiorcy: wyższe koszty w 2026 r., wzrost składek ZUS o ok. 1836 zł rocznie

Od 2026 r. przedsiębiorcy będą płacili o kilkaset złotych więcej - alarmuje Północna Izba Gospodarcza. Wzrost składek ZUS najbardziej odczują małe firmy, ale to nie jedyne koszty prowadzenia działalności.

Czy w fundacji rodzinnej beneficjent (córka fundatora) może być zatrudniona na podstawie umowy o pracę jako osoba zarządzająca mieniem fundacji?

W naszej ocenie beneficjent fundacji rodzinnej może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Obowiązujące przepisy prawa nie zakazują takiego rozwiązania, a nadto zawarcie umowy o pracę z beneficjentem nie mieści się w katalogu tzw. ukrytych zysków ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czy fundacja rodzinna może zajmować się najmem krótkoterminowym? Czy nieruchomości muszą być wprowadzone do fundacji?

W celu wynajmu nieruchomości przez fundację rodzinną, konieczne jest uprzednie nabycie przez nią prawa własności (lub innego tytułu prawnego) do tych nieruchomości. W praktyce możliwe jest to m.in. poprzez dokonanie darowizny, wniesienie mienia w formie aportu (np. w ramach przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części) albo odpłatne zbycie nieruchomości na rzecz fundacji rodzinnej.

REKLAMA

Restrukturyzacja to szansa na przetrwanie firmy [WYWIAD]

W obliczu rekordowego zadłużenia firm, zatorów płatniczych i rosnących kosztów prowadzenia działalności, coraz więcej przedsiębiorców szuka alternatywy dla upadłości. Dziś restrukturyzacja przestaje być ostatecznością, a staje się świadomą decyzją biznesową. Zamiast zamykać firmę – można ją uratować. O tym, kiedy warto sięgnąć po to narzędzie, jakie korzyści niesie i dlaczego nie trzeba się go bać, rozmawiamy z Mateuszem Haśkiewiczem z firmy HDRU.

W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

REKLAMA

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

REKLAMA