| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Deklaracje znikną, ale zaliczki nie

Deklaracje znikną, ale zaliczki nie

Podatnicy i płatnicy nie będą już musieli składać miesięcznych deklaracji. Nadal trzeba będzie wpłacać do urzędu skarbowego zaliczki miesięczne. Resort finansów nie skoordynował zmian w PIT i CIT z e-deklaracjami.Od 1 stycznia 2007 r. zostanie zlikwidowany obowiązek składania deklaracji miesięcznych na podatek dochodowy od osób prawnych i fizycznych. Z ułatwienia skorzystają również płatnicy, którzy jako zakłady pracy muszą co miesiąc nie tylko obliczać i wpłacać zaliczki miesięczne od należności wypłacanych pracownikom, ale dodatkowo składać deklaracje miesięczne.

– Niewątpliwie zmiana uprości rozliczenia z fiskusem – mówi Aleksander Jarosz z działu doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, biuro w Krakowie.

Będzie mniej biurokracji

Udogodnienie to będzie miało charakter wyłącznie administracyjny. Podatnik w dalszym ciągu zobowiązany będzie do comiesięcznego obliczania wysokości należnej zaliczki na podatek oraz wpłacenia jej na konto urzędu skarbowego.

– Na dogodniejsze rozwiązania mogą liczyć jedynie podmioty rozpoczynające działalność oraz tzw. mali podatnicy, którzy zamiast uiszczać zaliczki co miesiąc, będą mogli wpłacać je raz na kwartał – wyjaśnia nasz rozmówca.

Jego zdaniem w tym przypadku korzyść będzie polegała przede wszystkim na polepszeniu płynności finansowej znacznej grupy podatników, a ponadto na braku konieczności comiesięcznego obliczenia kwoty zaliczki.

Zdaniem Magdaleny Kasiarz, prawnika w Zespole Podatkowym kancelarii Wardyński i Wspólnicy, zwolnienie z obowiązku składa-nia miesięcznych deklaracji oraz wybór kwartalnej formy rozliczania spotkał się z pozytywną oceną.

– Podatnicy zwracają przede wszystkim uwagę na korzyść wynikającą ze zmniejszenia biurokracji – dodaje.

Podkreśla, że wraz z ograniczeniem liczby składanych deklaracji zmniejszy się ryzyko popełnienia błędu, a co za tym idzie, ryzyko odpowiedzialności karnej skarbowej.

Podatnicy mają obawy

Podatnicy obawiają się jednak, że po zmianach zarówno organy podatkowe, jak i oni sami, będą mieli problemy z weryfikacją prawidłowego obliczenia wysokości miesięcznych zaliczek tylko na podstawie deklaracji rocznej.

– Nie wiadomo też, jak będą naliczane odsetki czy korygowane błędy rachunkowe – tłumaczy Magdalena Kasiarz.

Niektórzy podatnicy już zapowiadają, że mimo zwolnienia będą nadal przygotowywali na swoje potrzeby miesięczne deklaracje.

Za słuszne i zgodne ze standardami panującymi w innych krajach Unii Europejskiej uważa zniesienie obowiązku składania miesięcznych deklaracji również Magdalena Zamoyska, doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

– Należy jednak postulować, aby w przyszłości zniesiono obowiązek wpłacania miesięcznych zaliczek – dodaje. Jak podkreśla, w większości krajów Unii Europejskiej podatnicy są zobowiązani do wpłacania zaliczek kwartalnych albo nawet są z takiego obowiązku zwolnieni, jak np. w Wielkiej Brytanii.

Co dalej z e-deklaracjami

Resort finansów sukcesywnie dążył do zapewnienia podatnikom możliwości przesyłania deklaracji drogą elektroniczną. Najwięksi przedsiębiorcy już teraz mogą składać deklaracje PIT-4 i PIT-8A oraz CIT-2, CIT-6, CIT-8 i CIT-D drogą elektroniczną. Skoro jednak od nowego roku nie będzie obowiązku składania deklaracji miesięcznych i kwartalnych, to z wymienionej grupy tylko CIT-8 (zeznanie roczne podatnika podatku dochodowego od osób prawnych) będzie przesyłany drogą elektroniczną.

– Nie będzie już możliwości przesyłania zaliczkowych e-deklaracji CIT-2, gdyż obowiązek składania tej deklaracji zostanie po prostu zniesiony – przyznaje Cezary Przygodzki, ekspert podatkowy Ernst &Young.

Ministerstwo wiedziało, że rząd zamierza zlikwidować deklaracje zaliczkowe, ponieważ projekt nowelizacji znany był już w marcu, a zatem kilka miesięcy przed wprowadzeniem systemu e-Poltax. Ministerstwo w uzasadnieniu do zmian w Ordynacji podatkowej zaznaczyło nawet możliwość rezygnacji z niektórych rodzajów zeznań po wprowadzeniu systemu. Był to również powód niewdrożenia dużego systemu e-Deklaracji, współfinansowanego ze środków unijnych i zastąpienia go systemem e-Poltax.

Zdaniem Cezarego Przygodzkiego likwidacja zeznań miesięcznych CIT nie oznacza jednak, że od 1 stycznia 2007 r. z systemu e-Poltax znikną niektóre e-deklaracje.

– Z rozwiązania tego mogą nadal korzystać podatnicy, którzy mają przesunięty rok podatkowy.

Jeśli przedsiębiorca będzie kończył rok podatkowy np. we wrześniu 2007 r., to będzie mógł nadal przesyłać e-deklaracje CIT-2 czy CIT-6 – stwierdził ekspert Ernst &Young.

Bardzo prawdopodobne jednak, że nie znajdzie się żaden podatnik, który prześle do urzędu e-deklaracje CIT-2 lub CIT-6, ponieważ do końca listopada z systemu e-Poltax skorzystało zaledwie 55 osób.


Łukasz Zalewski, Aleksandra Tarka

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »