WSA. Znak towarowy - nie zawsze prawo wygasa
REKLAMA
Elżbieta N. wystąpiła do Urzędu Patentowego z wnioskiem o uznanie za wygasłe prawa z rejestracji znaku towarowego. Prawo to zostało zarejestrowane na rzecz niemieckiego przedsiębiorstwa, zajmującego się dystrybucją artykułów pościelowych. Wnioskodawczyni podnosiła, że uprawniony nie używał zarejestrowanego znaku towarowego. Decyzją z dnia 2 marca 2006 r. UP oddalił wniosek.
Elżbieta N. wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Powołała się na art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. (Dz.U. z 1997 r. nr 88, poz. 554). Zgodnie z tym przepisem prawo z rejestracji znaku towarowego nie wygasa, jeżeli uprawniony wykaże, że z usprawiedliwionych powodów nie mógł używać znaku towarowego. Dlatego istnienie bariery popytu nie może być kwalifikowane jako usprawiedliwienie dla nieużywania znaku. Uprawniony nie zgodził się z tym stanowiskiem. Jego zdaniem UP wnikliwie rozpoznał materiał dowodowy.
WSA w Warszawie podzielił to stanowisko i oddalił skargę. W decyzji UP sąd nie dopatrzył się naruszenia prawa materialnego. Zdaniem sądu nie można w odniesieniu do uprawnionego mówić o pasywności. Spółka wykazała się bowiem starannością w doborze partnerów na polskim rynku, mimo że jej działania zakończyły się niepowodzeniem.
Sygn. akt VI SA /Wa 1616/06
Anna Dyrdowska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA