Paczka dla dzieci tylko od jednego z rodziców
REKLAMA
Do osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń socjalnych, w tym materialnej pomocy w formie rzeczowej, zalicza się – zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.) – m.in. pracowników i ich rodziny. Jednak, w opinii Państwowej Inspekcji Pracy, prawo do korzystania z funduszu nie jest tożsame z gwarancją przyznania świadczenia. Decydują o tym postanowienia zakładowych regulaminów ZFŚS oraz kryteria socjalne, do których należą: trudna sytuacja życiowa, rodzinna i materialna osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.
W sytuacji, gdy w jednym zakładzie pracy zatrudnieni są oboje małżonkowie, a świadczenie, czyli np. paczki świąteczne dla ich dzieci, nie jest adresowane do samych zatrudnionych, nie ma wówczas podstaw do przyznawania podwójnego świadczenia z tego tytułu.
Wartość takich paczek nie może być taka sama w każdym przypadku. Ustawa o funduszu wskazuje bowiem, że wysokość świadczenia przyznawanego ze środków ZFŚS musi być zgodna z sytuacją materialną pracownika. Im mniejsze będzie on osiągał dochody, tym wyższa powinna być wartość paczki dla dziecka.
IRB
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA