Mniej zwolnień dla przedsiębiorców
REKLAMA
Likwidacja zwolnień dotyczy przede wszystkim:
• pożyczki na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, które będą podlegać podatkowi w wysokości 2 proc.;
• w pożyczki udzielane przez wspólnika (udziałowca) spółce kapitałowej. Pożyczki te zostały zakwalifikowane jako zmiana umowy spółki, co oznacza, że będą one podlegały opodatkowaniu stawką 0,5 proc.
Będzie zmiana dotycząca rozszerzenia zwolnienia z PCC, w przypadku gdy dana czynność podlega opodatkowaniu VAT. Nowelizacja ustawy o PCC rozszerza zakres tego zwolnienia, poprzez rozciągnięcie definicji podatku od towarów i usług również na podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich Unii Europejskiej (z wyjątkiem transakcji dotyczących zbywania udziałów lub akcji). Pozwala to m.in. na uznanie, iż pożyczki udzielane podmiotom krajowym lub mającym siedzibę w UE, zakwalifikowane w którymkolwiek kraju członkowskim jako zwolnione z podatku od towarów i usług usługi finansowe, zwolnione będą z opodatkowania PCC.
Ponadto wprowadzono zmiany dotyczące obowiązku podatkowego w PCC. W świetle dotychczasowych przepisów, obowiązek podatkowy ciążył zasadniczo na obydwu stronach transakcji (zasada solidarnej odpowiedzialności), co wiązało się m.in. z koniecznością składania wspólnych deklaracji PCC. Nowelizacja znosi zasadę solidarnej odpowiedzialności stron czynności cywilnoprawnej i dokonuje wyraźnego wskazania podmiotu (strony transakcji), na którym ciążyć będzie obowiązek podatkowy. Przykładowo, w razie zawarcia umowy pożyczki, obowiązek podatkowy ciąży na pożyczkobiorcy, przy umowie sprzedaży – na kupującym, przy umowie darowizny – na obdarowanym itd. Jednakże, solidarna odpowiedzialność została zachowana w stosunku do stron umowy zamiany oraz umowy spółki cywilnej.
Lukasz Ziółek
REKLAMA
REKLAMA