reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Fundusze z UE: ostatnie słowo ma mieć urzędnik

Fundusze z UE: ostatnie słowo ma mieć urzędnik

Nowa ustawa ograniczy prawo do odwołania się do sądu od decyzji administracyjnej. Brak sądowej kontroli nad dofinansowaniem grozi korupcją.. Nowe przepisy mogą zostać zaskarżone do Trybunału KonstytucyjnegoZmiana prawa

Ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, nad którą dzisiaj będą dyskutować w Sejmie posłowie, wyłącza całkowicie możliwość odwoływania się do sądu w sprawach ubiegania się o fundusze strukturalne, a także w sprawach ich udzielania. Do jej regulacji nie będzie miał również zastosowania kodeks postępowania administracyjnego.

Ustawowy zakaz odwołań

– Wyłączenie trybu kontroli sądowej powoduje, że subiektywna decyzja urzędnicza nie będzie mogła być skutecznie kwestionowana przed niezawisłym sądem – mówi Michał Gwizda – z firmy doradczej Accreo Taxand, specjalizującej się w pomocy publicznej. Nie zgadza się on z argumentacją, podnoszoną przez organy udzielające wsparcia, że odwołania do sądów administracyjnych mogłyby zmniejszyć tempo wydawania funduszy strukturalnych, gdyż takie środki będzie można wydatkować w ciągu 9 lat.
Zdaniem Artura Bartoszewicza, eksperta ds. funduszy europejskich Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, wyłączenie możliwości będzie powodowało problemy dla przedsiębiorców, gdyż zasady przyznawania funduszy nie będą transparentne.
– To przyzwolenie dla urzędniczej samowoli, sprzeczne z założeniami strategii antykorupcyjnych – dodaje posłanka Julia Pitera.

Sądy sobie...

Ustawowe wyłączenie kontroli sądowej wzbudza wątpliwości co do jego zgodności z konstytucyjną zasadą prawa do sądu.
– Administracja z całą pewnością powinna podlegać kontroli legalności – mówi prof. Michał Kulesza z Uniwersytetu Warszawskiego.
Według niego, uzasadnione mogłoby być jedynie wyłączenie kontroli sądowej przy ocenie wniosków, która jest swoistym postępowaniem konkursowym. Musi jednak istnieć możliwość sądowej weryfikacji czynności administracyjnych w zakresie spełnienia wymogów ustawowych, uprawniających do skorzystania z dofinansowania.
– Jej brak może powodować wątpliwości natury konstytucyjnej – dodaje prof. Kulesza.
Podobne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny, z którego orzeczeń wynika, że decyzje w sprawie dysponowania funduszami strukturalnymi podlegają kontroli sądowej. Jedna ze spraw rozstrzyganych przez NSA dotyczyła odrzucenia wniosku o dofinansowanie projektu z programu Ułatwianie startu młodym rolnikom, w której wniosek o pozyskanie funduszy został odrzucony przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Inna – skargi spółki, której minister gospodarki i pracy odmówił wsparcia finansowego przeznaczonego na inwestycje. W obu przypadkach podmioty decydujące o przyznaniu funduszy argumentowały, że nie wydają decyzji administracyjnej. NSA uznał jednak, że mamy tu do czynienia z decyzją administracyjną, gdyż dochodzi do władczego i jednostronnego decydowania o przyjęciu lub odrzuceniu wniosku.
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama