reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Młodzi przedsiębiorcy żądają ulg

Młodzi przedsiębiorcy żądają ulg

Konieczność odprowadzania wysokich składek do ZUS i trudności w uzyskaniu kredytu to główne bariery utrudniające zakładanie i prowadzenie własnych firm - wynika z badań wśród młodych przedsiębiorców.Chcemy się dowiedzieć, co zrobić, aby młodzi ludzie, zamiast wyjeżdżać za granicę w celach zarobkowych, zakładali w Polsce własne firmy – podkreśla Jacek Aleksandrowicz, wiceprezes Fundacji Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Fundacja przeprowadziła wśród młodych osób prowadzących lub zamierzających założyć własny biznes badania, pytając, co przeszkadza w jego prowadzeniu.

Mniej składek, łatwiej o kredyt

– 91 proc. badanych chce obniżenia lub całkowitego zniesienia na początku prowadzenia firmy składek do ZUS – mówi Jacek Aleksandrowicz. Proponują, by nie opłacać ich przez pierwszy rok, który jest dla firmy najtrudniejszy. Postulat młodych pozytywnie ocenia Mieczysław Bąk, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej. Zauważa, że czasowe zwolnienie młodych osób zakładających firmę ze składek do ZUS nie oznacza dodatkowych kosztów dla budżetu, a nawet może przynieść mu korzyści.

– Obecnie na przykład studenci wykonują wiele prac na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło, co daje niższe wpływy do kasy państwa niż gdyby prowadzili firmy – zauważa. Dodaje, że podstawową zaletą takiego rozwiązania jest to, że młody człowiek sam tworzyłby sobie miejsce pracy.

Ponad 8 na 10 badanych wskazuje, że kryteria przyznawania kredytów nie powinny być tak restrykcyjne, jak jest obecnie. Chcą uruchomienia preferencyjnych kredytów dla młodych przedsiębiorców, którego kryterium przyznawania powinien być nie tylko dochód, ale także dobry pomysł na biznes.

Ponadto 73 proc. młodych przedsiębiorców chciałoby uproszczenia formalności związanych z zakładaniem własnej firmy. Domagają się zmniejszenia liczby dokumentów koniecznych do jej zarejestrowania i wprowadzenia tzw. jednego okienka w urzędach, w którym można by załatwić wszystkie formalności.

Ponad 50 proc. respondentów uważa, że powinno się wprowadzić na wszystkich uczelniach przedmioty uczące praktycznych aspektów zakładania i prowadzenia firm.

Zachęta do życia w Polsce

Henryk Michałowicz z Konfederacji Pracodawców Polskich uważa, że aby ograniczyć emigrację i zachęcić Polaków do powrotu, trzeba stwarzać warunki sprzyjające prowadzeniu działalności gospodarczej. Dlatego pozytywnie ocenia wszelkie działania zmierzające do ułatwień w zakładaniu własnych firm. Podobnie sądzi Waldemar Kuczyński, ekspert rynku pracy.

Michałowicz podkreśla, że Polaków do powrotu czy niepodejmowania decyzji o emigracji nie skłonią zachęty administracyjne, ale rozwój kraju. Jego zdaniem, jeśli będą warunki do prowadzenia firm, wzrosną pensje, zmaleją obciążenia nakładane na pracę, a firmy będą miały warunki rozwoju, to Polacy, podobnie jak w latach 90. Irlandczycy, będą wracać.

Wyniki swoich badań młodzi przedsiębiorcy zaprezentują dzisiaj podczas konferencji, inaugurującej konkursy na biznesplany, które organizowane są w 18 akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości na uczelniach w całej Polsce. Patronat nad nimi objął premier Jarosław Kaczyński i minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka.


Bartosz Marczuk

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama