REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Młodzi przedsiębiorcy żądają ulg

REKLAMA

Konieczność odprowadzania wysokich składek do ZUS i trudności w uzyskaniu kredytu to główne bariery utrudniające zakładanie i prowadzenie własnych firm - wynika z badań wśród młodych przedsiębiorców.Chcemy się dowiedzieć, co zrobić, aby młodzi ludzie, zamiast wyjeżdżać za granicę w celach zarobkowych, zakładali w Polsce własne firmy – podkreśla Jacek Aleksandrowicz, wiceprezes Fundacji Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Fundacja przeprowadziła wśród młodych osób prowadzących lub zamierzających założyć własny biznes badania, pytając, co przeszkadza w jego prowadzeniu.

Mniej składek, łatwiej o kredyt

– 91 proc. badanych chce obniżenia lub całkowitego zniesienia na początku prowadzenia firmy składek do ZUS – mówi Jacek Aleksandrowicz. Proponują, by nie opłacać ich przez pierwszy rok, który jest dla firmy najtrudniejszy. Postulat młodych pozytywnie ocenia Mieczysław Bąk, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej. Zauważa, że czasowe zwolnienie młodych osób zakładających firmę ze składek do ZUS nie oznacza dodatkowych kosztów dla budżetu, a nawet może przynieść mu korzyści.

– Obecnie na przykład studenci wykonują wiele prac na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło, co daje niższe wpływy do kasy państwa niż gdyby prowadzili firmy – zauważa. Dodaje, że podstawową zaletą takiego rozwiązania jest to, że młody człowiek sam tworzyłby sobie miejsce pracy.

Ponad 8 na 10 badanych wskazuje, że kryteria przyznawania kredytów nie powinny być tak restrykcyjne, jak jest obecnie. Chcą uruchomienia preferencyjnych kredytów dla młodych przedsiębiorców, którego kryterium przyznawania powinien być nie tylko dochód, ale także dobry pomysł na biznes.

Ponadto 73 proc. młodych przedsiębiorców chciałoby uproszczenia formalności związanych z zakładaniem własnej firmy. Domagają się zmniejszenia liczby dokumentów koniecznych do jej zarejestrowania i wprowadzenia tzw. jednego okienka w urzędach, w którym można by załatwić wszystkie formalności.

Ponad 50 proc. respondentów uważa, że powinno się wprowadzić na wszystkich uczelniach przedmioty uczące praktycznych aspektów zakładania i prowadzenia firm.

Zachęta do życia w Polsce

Henryk Michałowicz z Konfederacji Pracodawców Polskich uważa, że aby ograniczyć emigrację i zachęcić Polaków do powrotu, trzeba stwarzać warunki sprzyjające prowadzeniu działalności gospodarczej. Dlatego pozytywnie ocenia wszelkie działania zmierzające do ułatwień w zakładaniu własnych firm. Podobnie sądzi Waldemar Kuczyński, ekspert rynku pracy.

Michałowicz podkreśla, że Polaków do powrotu czy niepodejmowania decyzji o emigracji nie skłonią zachęty administracyjne, ale rozwój kraju. Jego zdaniem, jeśli będą warunki do prowadzenia firm, wzrosną pensje, zmaleją obciążenia nakładane na pracę, a firmy będą miały warunki rozwoju, to Polacy, podobnie jak w latach 90. Irlandczycy, będą wracać.

Wyniki swoich badań młodzi przedsiębiorcy zaprezentują dzisiaj podczas konferencji, inaugurującej konkursy na biznesplany, które organizowane są w 18 akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości na uczelniach w całej Polsce. Patronat nad nimi objął premier Jarosław Kaczyński i minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka.


Bartosz Marczuk

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA