| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polska uniknie wysokich kar

Polska uniknie wysokich kar

Nie wcześniej niż dopiero w drugim półroczu 2007 roku Unia wznowi prace nad nową dyrektywą o czasie pracy. Polska musi jak najszybciej przenieść na grunt polskiego prawa obowiązujące od 1993 roku przepisy dyrektywy w tej sprawie.W związku z tym, że pięć państw Unii (Francja, Włochy, Hiszpania, Grecja i Belgia) zablokowało wypracowanie kompromisu w sprawie nowych regulacji o czasie pracy, Polska musi jak najszybciej przenieść na grunt polskiego prawa obowiązujące od 1993 roku przepisy dyrektywy w tej sprawie. Jeśli tego nie zrobi, Komisja Europejska może wszcząć oficjalne postępowanie przeciwko nam w sprawie niestosowania prawa unijnego. To z kolei może skutkować wielomilionowymi karami dla Polski.
– Mimo że Francja była jednym z krajów, które zablokowały dalsze prace nad nowymi regulacjami, ona w pierwszej kolejności zostanie wzięta pod lupę Komisji – uspokaja Kazimierz Kuberski, wiceminister pracy i polityki społecznej.
W jego przekonaniu Polska zdąży wprowadzić do naszego prawa unijne regulacje, zanim zostaną wyciągnięte wobec nas konsekwencje. Z zapowiedzi wiceministra wynika, że implementacja unijnego prawa nie oznacza dla nas nowelizacji kodeksu pracy. Będą natomiast zmiany w ustawach regulujących czas pracy poszczególnych zawodów, m.in. lekarzy.
Ministerstwo Zdrowia przygotowuje regulacje, dzięki którym czas pracy lekarzy, łącznie z dyżurami, będzie mógł wynosić 78 godzin.
– Na to pozwala tzw. klauzula opt-out, która jest w obowiązującej dyrektywie, a której do tej pory nie wykorzystywaliśmy – podkreśla Kazimierz Kuberski.
Dzięki takim zabiegom budżet nie wyda ponad 1 mln zł na zatrudnienie dodatkowych lekarzy.


Izabela Rakowska-Boroń

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »