REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy mogą płacić niższe podatki

REKLAMA

Działania zmierzające do obniżenia obciążeń podatkowych przedsiębiorcy powinni podejmować już na etapie wyboru formy prowadzenia działalności.

Jednym z podstawowych problemów przedsiębiorców jest takie kierowanie firmą, by obciążenia względem fiskusa były jak najmniejsze. Przedsiębiorcy powinni zatem – co podkreśla Sławomir Łuczak, radca prawny z Kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak – wykorzystywać te instrumenty i narzędzia przewidziane w prawie podatkowym, które pozwalają na skuteczne prowadzenie biznesu i jednocześnie umożliwiają rozliczenia z fiskusem na jak najniższym poziomie. Co prawda nie jest to proste, bo prawo podatkowe jest restrykcyjne i profiskalne.

– Warto jednak skupić się na tym, by w najbardziej efektywny sposób wykorzystać te możliwości optymalizacji, które są obecnie przewidziane przepisami – dodał Andrzej Ladziński, doradca podatkowy z kancelarii Grynhoff, Woźny i Wspólnicy. – A tych jest co najmniej kilka.

Najważniejsze planowanie…

Zdaniem ekspertów podatkowych, każdy przedsiębiorca powinien, już na początku swojej działalności, opracować pewną wizję działań zmierzających do optymalizacji podatkowej. Andrzej Ladziński przypomina, że najważniejszy jest wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej.

– Korzystna może okazać się również zmiana dotychczasowej formy na inną – dodaje Filip Świtała, doradcy podatkowy z kancelarii Salans.

Stałym elementem planowania podatkowego powinien być ponadto wybór metod amortyzacji.

– Z tym wiąże się jednak zaplanowanie zakładanej rentowności, i to w perspektywie kilku lat. Dobrze jest to zrobić tuż po wyborze formy prowadzenia działalności gospodarczej – twierdzi Piotr Augustyniak, doradca podatkowy z Kancelarii Hogan & Hartson.

…i współpraca z urzędami

Podatnicy mają spore zastrzeżenia związane z funkcjonowaniem aparatu skarbowego. Problemy te dostrzegają również doradcy podatkowi. Zdaniem Piotra Augustyniaka praktyka organów skarbowych bardzo często zmierza do tego, by domagać się od podatnika przesadnie dużej ilości dowodów, zwłaszcza przy świadczeniu usług niematerialnych, które miałyby dokumentować fakt poniesienia kosztów w celu uzyskania przychodu. Filip Świtała dodaje, że w niektórych przypadkach podatnik może być narażony nawet na odpowiedzialność karną skarbową, zwłaszcza gdy prezentuje interpretację prawną w odmienny sposób niż urząd skarbowy.

– W korzystnej sytuacji jest zatem tylko jedna strona sporu, czyli organ podatkowy, któremu przyznaje się do tego prawo – podsumowuje.

Podatnik nie jest jednak bezbronny. Ma dużo możliwości, by skutecznie radzić sobie z fiskusem. Sławomir Łuczak podkreśla, że podatnik przede wszystkim nie powinien z góry zakładać, że tylko urzędnik ma rację. Czasami wystarczy odpowiednie pokierowanie postępowaniem, by fiskus odstąpił od swoich roszczeń.

– Warto też aktywnie monitorować kwestie podatkowe pojawiające się w mediach i żądać zwrotu nadpłat podatków, na przykład uiszczonych nienależnie na podstawie przepisów niezgodnych z prawem wspólnotowym – dodaje Filip Świtała.

Niedawno jeden z polskich sądów zakwestionował zgodność z prawem wspólnotowym 30 proc. sankcji VAT. Jeżeli Europejski Trybunał Sprawiedliwości przyzna mu rację, będzie można dochodzić zwrotu zapłaconych kwot.

Edyta Wereszczyńska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA