Mniej Polaków pracuje za granicą
REKLAMA
Do czwartego kwartału 2005 roku pracę w Anglii podjęło 110 tys. Polaków – wynika z brytyjskich badań LFS (odpowiednika polskiego BAEL – badania aktywności ekonomicznej ludności). Inne brytyjskie raporty dotyczące zatrudnienia (NNO, WRS) podają liczbę około 170 – 200 tys. Polaków, którzy do końca 2005 roku przybyli do Anglii w poszukiwaniu pracy. Krajowi eksperci ds. migracji szacowali, że do Wielkiej Brytanii wyemigrowało nawet milion Polaków.
Błąd w obliczeniach
– Najczęstszym błędem statystyk migracyjnych jest m.in. utożsamianie wyjeżdżających po 1 maja 2004 roku z Polonią mieszkającą na stałe za granicą – tłumaczy prof. Marek Okólski z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem, gdyby prawdziwe były prognozy ekspertów, którzy twierdzą, że w ostatnich dwóch latach wyemigrowało 3-4 mln Polaków, w Polsce nie byłoby 2,5 mln bezrobotnych, a kraj przeżywałby kryzys ekonomiczny z powodu odpływu 1/3 siły roboczej. Z danych przedstawionych przez prof. Okólskiego wynika, że do pracy w Irlandii wyjechało maksymalnie 80 tys. (a pracę podjęło 53 tys.), do Włoch 70–100 tys., a do Holandii 20 tys. Polaków.
Pracownicy sezonowi
– Z kolei spośród kilkuset tysięcy Polaków, którzy wyjechali w celach zarobkowych do Niemiec, 90 proc. to pracownicy sezonowi, którzy jeżdżą co dwa miesiące do pracy za granicę – tłumaczy prof. Okólski.
Jego zdaniem niepokojące jest, że aż 95 proc. Polaków, którzy wyjechali z kraju w poszukiwaniu zatrudnienia wykonuje prace niewymagające kwalifikacji, mimo że największą grupę migrantów stanowią osoby młode, które są dobrze wykształcone. 80 proc. osób, które opuściły Polskę w poszukiwaniu zatrudnienia, ma nie więcej niż 34 lata. Częściej migrują także mężczyźni, którzy stanowią 57 proc. wszystkich wyjeżdżających.
Starzejemy się
– Większym niż migracje zagrożeniem dla krajowego rynku pracy jest jednak starzenie się społeczeństwa – uważa Marek Kupiszewski z Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM).
Jego zdaniem za pięćdziesiąt lat w Polsce na jedną osobę w wieku poprodukcyjnym będzie przypadać tylko 1,6 osoby w wieku produkcyjnym (obecnie 5,5 osoby).
95 proc. Polaków wyjeżdżających do pracy za granicę wykonuje pracę poniżej swoich kwalifikacji
Łukasz Guza
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA