REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mniej Polaków pracuje za granicą

REKLAMA

Od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej do pracy za granicę wyjechało nie więcej niż milion Polaków. To mniej niż wynikało dotąd z oficjalnych statystyk.Do czwartego kwartału 2005 roku pracę w Anglii podjęło 110 tys. Polaków – wynika z brytyjskich badań LFS (odpowiednika polskiego BAEL – badania aktywności ekonomicznej ludności). Inne brytyjskie raporty dotyczące zatrudnienia (NNO, WRS) podają liczbę około 170 – 200 tys. Polaków, którzy do końca 2005 roku przybyli do Anglii w poszukiwaniu pracy. Krajowi eksperci ds. migracji szacowali, że do Wielkiej Brytanii wyemigrowało nawet milion Polaków.

Błąd w obliczeniach

– Najczęstszym błędem statystyk migracyjnych jest m.in. utożsamianie wyjeżdżających po 1 maja 2004 roku z Polonią mieszkającą na stałe za granicą – tłumaczy prof. Marek Okólski z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem, gdyby prawdziwe były prognozy ekspertów, którzy twierdzą, że w ostatnich dwóch latach wyemigrowało 3-4 mln Polaków, w Polsce nie byłoby 2,5 mln bezrobotnych, a kraj przeżywałby kryzys ekonomiczny z powodu odpływu 1/3 siły roboczej. Z danych przedstawionych przez prof. Okólskiego wynika, że do pracy w Irlandii wyjechało maksymalnie 80 tys. (a pracę podjęło 53 tys.), do Włoch 70–100 tys., a do Holandii 20 tys. Polaków.

Pracownicy sezonowi

– Z kolei spośród kilkuset tysięcy Polaków, którzy wyjechali w celach zarobkowych do Niemiec, 90 proc. to pracownicy sezonowi, którzy jeżdżą co dwa miesiące do pracy za granicę – tłumaczy prof. Okólski.

Jego zdaniem niepokojące jest, że aż 95 proc. Polaków, którzy wyjechali z kraju w poszukiwaniu zatrudnienia wykonuje prace niewymagające kwalifikacji, mimo że największą grupę migrantów stanowią osoby młode, które są dobrze wykształcone. 80 proc. osób, które opuściły Polskę w poszukiwaniu zatrudnienia, ma nie więcej niż 34 lata. Częściej migrują także mężczyźni, którzy stanowią 57 proc. wszystkich wyjeżdżających.

Starzejemy się

– Większym niż migracje zagrożeniem dla krajowego rynku pracy jest jednak starzenie się społeczeństwa – uważa Marek Kupiszewski z Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM).

Jego zdaniem za pięćdziesiąt lat w Polsce na jedną osobę w wieku poprodukcyjnym będzie przypadać tylko 1,6 osoby w wieku produkcyjnym (obecnie 5,5 osoby).


95 proc. Polaków wyjeżdżających do pracy za granicę wykonuje pracę poniżej swoich kwalifikacji


Łukasz Guza

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA