Ochrona oznaczeń wyrobów spirytusowych
REKLAMA
Oznaczeniem geograficznym byłaby nazwa odnosząca się do nazwy miejscowości, miejsca lub regionu na terenie Polski, lub w wyjątkowym przypadku do całego kraju. Tylko w wyjątkowych przypadkach nazwa o charakterze geograficznym mogłaby nie odpowiadać dosłownie miejscu pochodzenia napoju spirytusowego.
– Takie oznaczenie geograficzne identyfikowałoby wyrób spirytusowy jako pochodzący z konkretnego regionu – mówi Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego. Do tej pory nie było w Polsce przepisów, które regulowałyby ochronę oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych identyfikujących wyrób jako pochodzący z jakiegoś regionu – dodaje Bartnik. Jego zdaniem uchwalone przepisy są potrzebne, ponieważ po wejściu Polski do Unii Europejskiej należało uregulować tryb przekazywania do Komisji Europejskiej oznaczeń geograficznych wyrobów spirytusowych, aby w ten sposób zapewnić im ochronę na terenie Unii i poza nią.
PLUSY
• Polskie napoje spirytusowe będą miały oznaczenia geograficzne
• Oznaczenie geograficzne będzie chronione w Polsce, w krajach Unii Europejskiej i poza nią
MINUSY
• Zostanie utrzymana reglamentacja wyrobu alkoholu
• Oznaczeń geograficznych nie będzie można nadawać wyrobom wytworzonym domowym sposobem na własny użytek i niewprowadzonych do obrotu
Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz
REKLAMA
REKLAMA