| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm wydłużył urlopy macierzyńskie

Sejm wydłużył urlopy macierzyńskie

Po wielomiesięcznych pracach posłowie przyjęli ustawę zmieniającą przepisy kodeksu pracy dotyczące wymiaru urlopu macierzyńskiego. Wydłużone zostały urlopy macierzyńskie, ale pracownicy, którzy powrócą do pracy z takiego urlopu, nie będą korzystali z ochrony przed rozwiązaniem stosunku pracy.zmiana prawaUchwalone zmiany niewiele się różnią od tego, co zaproponował rząd. Według szacunków rządu dodatkowy koszt wprowadzenia wydłużonego o 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego wyniesie około 150 mln zł. Na dodatkowe roczne koszty podwyższenia wymiaru urlopu macierzyńskiego składają się:

• dodatkowy koszt zasiłku macierzyńskiego – 108,75 mln zł,
• dodatkowy koszt ubezpieczenia społecznego – 35,35 mln zł.

Razem daje to kwotę 144,1 mln zł. Kwotę tę należy powiększyć o około 5proc., aby uwzględnić fakt objęcia urlopem macierzyńskim także tzw. służby mundurowe.

Z dłuższego urlopu macierzyńskiego będą mogły skorzystać pracownice, które urodziły dziecko 1 stycznia 2006 roku lub później i do wejścia w życie ustawy nie wykorzystały całego urlopu macierzyńskiego lub jego części. Ponadto dłuższy urlop będzie przysługiwał pracownicom, które w dniu wejścia w życie ustawy nie korzystają z urlopu macierzyńskiego ze względu na okoliczności wymienione w art. 181 kodeksu pracy, czyli w razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej albo z powodu korzystania z urlopu bezpłatnego, albo z urlopu wychowawczego.

Uregulowana została sporna kwestia związana z oznaczeniem pierwszego dnia rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego. Przyjęte przez posłów rozwiązanie stanowi, że jeżeli pracownica nie korzysta z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego jest dzień porodu. Doprecyzowano także, co ustawodawca miał na myśli, ustalając wymiar urlopu macierzyńskiego w tygodniach. Przyjęto, że przy udzielaniu urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym.

W głosowaniach przepadły propozycje objęcia pracownic powracających z urlopu macierzyńskiego i urlopu wychowawczego czasową ochroną przed zwolnieniem z pracy. Przeciwne wydłużeniu ochrony były organizacje pracodawców. Ich zdaniem nadmierna ochrona przed zwolnieniem pogorszyłaby sytuację kobiet na rynku pracy. Pracodawcy ograniczaliby zatrudnianie pań, gdyż w przypadku dekoniunktury nie mogliby ich swobodnie zwolnić z pracy.

Dalsze prace nad tą nowelizacją kodeksu pracy odbędą się w Senacie.

Tomasz Zalewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »