Spółka uwzgędni zaległy podatek
REKLAMA
Izba Skarbowa w Opolu rozstrzygnęła kwestię rozliczania kosztów uzyskania przychodów w CIT.
Spółka posiada budynki i budowle, od których musi płacić podatek od nieruchomości. Od 1 stycznia 2003 r. istnieje obowiązek opodatkowania części budowlanych urządzeń technicznych. Spółka nie uiszczała podatku od nieruchomości od tych części budowlanych. W związku z tym korekcie podlegał podatek od nieruchomości za lata 2003-2005. Zobowiązanie z tego tytułu zostało uregulowane w 2005 roku. Spółka chciałaby zaległy, ale wpłacony podatek zaliczyć do kosztów podatkowych.
Okazuje się, że może to zrobić. Koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą. Są więc potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego, oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego. Chyba że ich zarachowanie nie było możliwe. W tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.
W przypadku kosztów podatkowych, które pozostają jedynie w pośrednim związku z przychodami, a więc nie można przypisać ich do konkretnego przychodu, koszty te należy rozpoznawać w rozliczeniach podatkowych w roku ich poniesienia.
Odnośnie do sprawy spółki, tj. zaliczenia do kosztów wydatków poniesionych przez spółkę na zapłatę zaległego podatku od nieruchomości za lata 2003 i 2004, podatek ten ma jedynie pośredni związek z uzyskanym przychodem. Podlega on zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w momencie faktycznego poniesienia, tj. dokonania wydatku z tego tytułu.
Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Opolu z 29 września 2006 r. (nr PDI-42190/I/4/MC/06)
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA