Elektroniczny katalog w KRS
REKLAMA
Dzisiaj Sejm rozpatrzy osiem poprawek Senatu, do projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.
Są to jednak zmiany czysto redakcyjne i mające zapewnić spójność przepisów nowelizacji z innymi ustawami.
Więcej zadań
Rządowy projekt ustawy przewiduje rozszerzony zakres zadań Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego, która do tej pory prowadzi zbiór informacji wpisanych do rejestru, wydaje odpisy, wyciągi i zaświadczenie oraz udziela informacji z rejestru w postaci papierowej. Zapewnia też eksploatację połączeń rejestru w systemie elektronicznym. Natomiast znowelizowane przepisy nałożyły na Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego jeszcze dodatkowy obowiązek prowadzenia elektronicznego katalogu dokumentów spółek, przechowywania ich i udostępniania kopii dokumentów zainteresowanym.
Elektronicznie lub na papierze
Nowy elektroniczny katalog spółek nie stanowi rejestru, lecz jedynie umożliwia udostępnianie kopii dokumentów złożonych do akt rejestrowych. Natomiast te dokumenty, które wpłynęły do sądów rejestrowych w formie papierowej, zanim zostaną przekazane do katalogu, zostaną przetworzone na formę elektroniczną.
Nowelizacja przewiduje, że wnioski o udostępnianie dokumentów będzie można składać w formie elektronicznej lub papierowej. Natomiast kopię dokumentu otrzyma się w takiej formie, w jakiej został złożony wniosek. W formie elektronicznej wydawane będą odpisy, wyciągi, zaświadczenia i informacje udzielane przez centralną informację.
Nowelizacja wprowadzi też katalog dokumentów spółek z o.o., akcyjnych komandytowo-akcyjnych i europejskich, które zostaną objęte elektronicznym katalogiem i będą mogły być udostępniane na wniosek zainteresowanym. Znajdą się w nim między innymi akty założycielskie, umowy statuty, roczne sprawozdania finansowe i uchwały o zmianie wysokości kapitału zakładowego.
Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz
REKLAMA
REKLAMA