| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zatrudnianie niepełnosprawnych. Dopłaty będą wyższe

Zatrudnianie niepełnosprawnych. Dopłaty będą wyższe

Pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych otrzymają pełną dotację na opłacanie składki do ZUS. Refundowana będzie też składka na KRUS niepełnosprawnych rolników. Państwowy Fundusz Rehabilitacji wyda na ten cel ponad 500 mln zł rocznie.Składki na ubezpieczenia społeczne, w części należnej od niepełnosprawnych pracowników, nadal będą finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Tak wynika z przygotowanego przez resort pracy projektu autopoprawki do rządowej nowelizacji ustawy o rehabilitacji. Zgodnie z nowelą, która po I czytaniu trafiła do prac w podkomisjach sejmowych, dofinansowanie do składek miało być ograniczone do części należnej od pracodawcy.

– Autopoprawka wycofuje wszystkie najbardziej kontrowersyjne rozwiązania przyjęte w projekcie nowelizacji ustawy o rehabilitacji. Rząd uwzględniając opinie nie tylko pracodawców, ale także środowiska osób niepełnosprawnych, zrobił krok w dobrym kierunku – mówi Bogusława NowakTurowiecka, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

Zwrot co miesiąc

Jeśli Rada Ministrów przyjmie autopoprawkę na początku października, a nowelizację poprze Sejm, pracodawcy będą naliczać składki na ubezpieczenia społeczne i odprowadzać je do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a następnie starać się o ich refundację z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zwrot ma następować co miesiąc.

– Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami pracodawcy musieli jedynie naliczyć składkę, a pieniądze na odprowadzenie otrzymywali z PFRON – tłumaczył Jan Lach, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w trakcie spotkania z Krajową Radą Konsultacyjną ds. Osób Niepełnosprawnych. Fundusz co roku wydaje na ten cel ponad 350 mln zł.

– To pozytywne rozwiązanie, o które zabiegaliśmy od kilku miesięcy. Prezes PFRON zapowiedział już, że Fundusz posiada środki, aby nadal finansować taką pomoc – mówi Włodzimierz Sobczak, prezes Krajowej Izby GospodarczoRehabilitacyjnej. Na koniec 2006 roku PFRON wykazał 570 mln zł wolnych środków, ulokowanych m.in. w papierach wartościowych.

Zyskają rolnicy

Rząd nie tylko nie chce już ograniczać pomocy dla pracodawców, ale rozszerzyć ją także na niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą, w tym na rolników. Zgodnie z autopoprawką PFRON będzie refundował tym ostatnim i członkom ich rodzin składkę na KRUS. Takiego rozwiązania nie przewiduje obecnie obowiązująca ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji i zatrudnianiu niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.) ani projekt jej nowelizacji, który uzyskał poparcie rządu i trafił do prac w komisjach sejmowych. Fundusz wyda na nową formę wsparcia 145 mln zł rocznie. Zaoszczędzi budżet państwa – dotychczas to z jego środków finansowano większą część składek na ubezpieczenia społeczne niepełnosprawnych rolników.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Szypniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »