REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowelizacji prawa energetycznego. Zmiany od nowego roku

REKLAMA

Korzystne m.in. w zakresie rozliczeń dla odbiorców zmiany w prawie energetycznym zawiera projekt nowelizacji tej ustawy przygotowany w Ministerstwie Gospodarki.


Zapisy dotyczące m.in. spraw związanych ze zmianą sprzedawcy prądu są dodatkiem do podstawowego celu noweli – dostosowania polskich przepisów do unijnej dyrektywy w zakresie kogeneracji, czyli wytwarzania ciepła i prądu w elektrociepłowniach. Zgodnie z harmonogramem UE te zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2007 roku, tak więc również paragrafy ułatwiające odbiorcom korzystanie z dobrodziejstw wolnego rynku energii zaczną obowiązywać w nowym roku.

Nowe definicje

W projekcie nowelizacji dodano m.in. definicje nowych pojęć, np. określono co to jest standardowy profil zużycia (zbiór danych o przeciętnym zużyciu energii elektrycznej w poszczególnych godzinach doby przez grupę odbiorców końcowych nieposiadających urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych umożliwiających rejestrację tych danych bądź też takich, którzy mają zbliżoną charakterystykę poboru energii elektrycznej). Profile mają znaleźć zastosowanie w przypadku zmiany sprzedawcy prądu przez odbiorców o mocy umownej nie większej niż 40 kW (czyli gospodarstwa domowe oraz małe firmy i przedsiębiorstwa) do tzw. bilansowania handlowego. Opracowanie profili będzie zadaniem operatora systemu dystrybucyjnego, czyli tej części zakładu energetycznego, która zajmuje się dostawami prądu. Nowelizacja zawiera też definicje innych niezbędnych pojęć, jak np. bilansowania handlowego.

Treść umów

W projekcie zawarte są również zapisy precyzujące treść umów sprzedaży energii. Chodzi m.in. o to, by zawierały sposób określania niezbilansowania energii elektrycznej (w sytuacji gdy faktyczne zużycie jest inne niż prognoza) oraz jego rozliczania odpowiednio według tzw. grafików indywidualnych oraz rzeczywistego poboru energii elektrycznej bądź też standardowego profilu zużycia oraz rzeczywiście pobranej energii elektrycznej.
Z kolei umowy o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej powinny zawierać także sposób przekazywania danych pomiarowych energii elektrycznej pobranych przez odbiorców. Dla zapewnienia ciągłości rozliczeń ważne jest również pozwolenie na zawieranie przez operatora systemu dystrybucyjnego w imieniu odbiorcy, którego wybrany przez niego sprzedawca zaprzestał dostaw energii elektrycznej, umowy sprzedaży ze sprzedawcą awaryjnym.

Z punktu widzenia odbiorcy energii zainteresowanego zmianą sprzedawcy prądu ważny jest zapis określający obowiązki operatora systemu dystrybucyjnego. Uwzględniono w nim m.in. budowę i eksploatację infrastruktury technicznej i informatycznej służącej pozyskiwaniu danych pomiarowych, zapewniającej efektywną współpracę z innymi operatorami i przedsiębiorstwami energetycznymi, opracowywanie i udostępnianie odbiorcom ich standardowych profili zużycia energii elektrycznej oraz wdrażanie procedury zmiany sprzedawcy zatwierdzonej przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

Sprzedaż i dystrybucja

Bardzo istotny jest też problem rozdzielenia umów sprzedaży i dystrybucji energii. Obecnie niemal wszyscy odbiorcy mają tylko jeden taki dokument obejmujący oba zagadnienia. W przypadku chęci zmiany sprzedawcy na uporządkowanie umów można czekać nawet 18 miesięcy – tak długi termin wypowiedzenia wynika z zapisów stosowanych w czasach, gdy o konkurencji w energetyce nikt nie myślał. Zgodnie w nowelizacją zakłady energetyczne mają czas na dostosowanie umów sprzedaży i umów o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej do 30 czerwca 2007 roku, czyli muszą zdążyć przed pełną liberalizacją rynku. Gdy nowelizacja wejdzie życie (najprawdopodobniej 1 stycznia przyszłego roku) w przypadku pisemnego zgłoszenia zamiaru zmiany sprzedawcy energii elektrycznej przez odbiorcę, dostosowanie umów do wymagań rynku nie będzie mogło trwać dłużej niż 14 dni od dnia otrzymania zgłoszenia odbiorcy.

Projekt ustawy o nowelizacji prawa energetycznego został już zaakceptowany przez Komitet Europejski Rady Ministrów. Obecnie trwają prace w Rządowym Centrum Legislacyjnym. Do Sejmu ma trafić już niedługo. Na początku września pojawiły się jednak niepokojące dla odbiorców energii pogłoski, że resort gospodarki chce się wycofać z wcześniej zaproponowanych zmian i przesłać do parlamentu projekt pozbawiony zapisów dotyczących konkurencji w elektroenergetyce. Lech Małecki, p.o. dyrektora Departamentu Energetyki Ministerstwa Gospodarki, uspokaja, że nic takiego nie będzie miało miejsca. Odbiorcy energii mogą więc być spokojni, że po nowelizacji prawa energetycznego będzie więcej konkurencji na rynku prądu.


Krzysztof Golachowski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA