REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowelizacji prawa energetycznego. Zmiany od nowego roku

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Korzystne m.in. w zakresie rozliczeń dla odbiorców zmiany w prawie energetycznym zawiera projekt nowelizacji tej ustawy przygotowany w Ministerstwie Gospodarki.


Zapisy dotyczące m.in. spraw związanych ze zmianą sprzedawcy prądu są dodatkiem do podstawowego celu noweli – dostosowania polskich przepisów do unijnej dyrektywy w zakresie kogeneracji, czyli wytwarzania ciepła i prądu w elektrociepłowniach. Zgodnie z harmonogramem UE te zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2007 roku, tak więc również paragrafy ułatwiające odbiorcom korzystanie z dobrodziejstw wolnego rynku energii zaczną obowiązywać w nowym roku.

Nowe definicje

W projekcie nowelizacji dodano m.in. definicje nowych pojęć, np. określono co to jest standardowy profil zużycia (zbiór danych o przeciętnym zużyciu energii elektrycznej w poszczególnych godzinach doby przez grupę odbiorców końcowych nieposiadających urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych umożliwiających rejestrację tych danych bądź też takich, którzy mają zbliżoną charakterystykę poboru energii elektrycznej). Profile mają znaleźć zastosowanie w przypadku zmiany sprzedawcy prądu przez odbiorców o mocy umownej nie większej niż 40 kW (czyli gospodarstwa domowe oraz małe firmy i przedsiębiorstwa) do tzw. bilansowania handlowego. Opracowanie profili będzie zadaniem operatora systemu dystrybucyjnego, czyli tej części zakładu energetycznego, która zajmuje się dostawami prądu. Nowelizacja zawiera też definicje innych niezbędnych pojęć, jak np. bilansowania handlowego.

Treść umów

W projekcie zawarte są również zapisy precyzujące treść umów sprzedaży energii. Chodzi m.in. o to, by zawierały sposób określania niezbilansowania energii elektrycznej (w sytuacji gdy faktyczne zużycie jest inne niż prognoza) oraz jego rozliczania odpowiednio według tzw. grafików indywidualnych oraz rzeczywistego poboru energii elektrycznej bądź też standardowego profilu zużycia oraz rzeczywiście pobranej energii elektrycznej.
Z kolei umowy o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej powinny zawierać także sposób przekazywania danych pomiarowych energii elektrycznej pobranych przez odbiorców. Dla zapewnienia ciągłości rozliczeń ważne jest również pozwolenie na zawieranie przez operatora systemu dystrybucyjnego w imieniu odbiorcy, którego wybrany przez niego sprzedawca zaprzestał dostaw energii elektrycznej, umowy sprzedaży ze sprzedawcą awaryjnym.

Z punktu widzenia odbiorcy energii zainteresowanego zmianą sprzedawcy prądu ważny jest zapis określający obowiązki operatora systemu dystrybucyjnego. Uwzględniono w nim m.in. budowę i eksploatację infrastruktury technicznej i informatycznej służącej pozyskiwaniu danych pomiarowych, zapewniającej efektywną współpracę z innymi operatorami i przedsiębiorstwami energetycznymi, opracowywanie i udostępnianie odbiorcom ich standardowych profili zużycia energii elektrycznej oraz wdrażanie procedury zmiany sprzedawcy zatwierdzonej przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

Sprzedaż i dystrybucja

Bardzo istotny jest też problem rozdzielenia umów sprzedaży i dystrybucji energii. Obecnie niemal wszyscy odbiorcy mają tylko jeden taki dokument obejmujący oba zagadnienia. W przypadku chęci zmiany sprzedawcy na uporządkowanie umów można czekać nawet 18 miesięcy – tak długi termin wypowiedzenia wynika z zapisów stosowanych w czasach, gdy o konkurencji w energetyce nikt nie myślał. Zgodnie w nowelizacją zakłady energetyczne mają czas na dostosowanie umów sprzedaży i umów o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej do 30 czerwca 2007 roku, czyli muszą zdążyć przed pełną liberalizacją rynku. Gdy nowelizacja wejdzie życie (najprawdopodobniej 1 stycznia przyszłego roku) w przypadku pisemnego zgłoszenia zamiaru zmiany sprzedawcy energii elektrycznej przez odbiorcę, dostosowanie umów do wymagań rynku nie będzie mogło trwać dłużej niż 14 dni od dnia otrzymania zgłoszenia odbiorcy.

Projekt ustawy o nowelizacji prawa energetycznego został już zaakceptowany przez Komitet Europejski Rady Ministrów. Obecnie trwają prace w Rządowym Centrum Legislacyjnym. Do Sejmu ma trafić już niedługo. Na początku września pojawiły się jednak niepokojące dla odbiorców energii pogłoski, że resort gospodarki chce się wycofać z wcześniej zaproponowanych zmian i przesłać do parlamentu projekt pozbawiony zapisów dotyczących konkurencji w elektroenergetyce. Lech Małecki, p.o. dyrektora Departamentu Energetyki Ministerstwa Gospodarki, uspokaja, że nic takiego nie będzie miało miejsca. Odbiorcy energii mogą więc być spokojni, że po nowelizacji prawa energetycznego będzie więcej konkurencji na rynku prądu.


Krzysztof Golachowski
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

REKLAMA

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA