REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zryczałtowane formy opodatkowania zostają

REKLAMA

Ryczałt ewidencjonowany i karta podatkowa nie zostaną zlikwidowane. Posłowie PiS złożą poprawkę, która umożliwi utrzymanie uproszczonych form opodatkowania.


Potwierdziły się informacje Gazety Prawnej, że ryczałt ewidencjonowany i karta podatkowa będą zachowane. Propozycje rządu dotyczące likwidacji tych form opodatkowania nie znajdą poparcia w Sejmie. Wczoraj także PiS przyłączył się do stanowiska posłów pozostałych ugrupowań, którzy zapowiedzieli, że nie zgodzą się na likwidację.
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpoczęła prace nad projektami zmiany ustawy o PIT. Poseł Barbara Bubula z PiS zapowiedziała, że złoży poprawki do projektu, które zapewnią utrzymanie – w nieco zmienionej formie – ryczałtu. Zmiana ma dotyczyć limitu obrotów, po przekroczeniu którego traci się prawo do rozliczenia w formie zryczałtowanej. Dziś jest to równowartość 250 tys. euro.

– Nie wiemy jeszcze, czy będziemy wnosić o obniżenie limitu do 150 tys. euro czy 200 tys. – powiedziała Barbara Bubula. Zaznaczyła ponadto, że skłonna jest dyskutować o ewentualnej poprawce zapewniającej zwolnienie podatkowe dla dochodu ze sprzedaży nieruchomości, który zostałby przeznaczony na zakup nowego mieszkania (rząd proponuje zmianę zasad opodatkowania sprzedaży nieruchomości).

Kontrowersje wywołała propozycja zmiany definicji działalności gospodarczej. Zdaniem ekspertów przyjęcie nowych przepisów może oznaczać, że działalność gospodarczą będą musieli zarejestrować naukowcy czy twórcy podpisujący umowy wydawnicze.

Z drugiej strony rząd chce wyeliminować patologie związane ze zmuszaniem pracowników przez pracodawców do zakładania działalności (w celu ograniczenia kosztów).

– Proponowane rozwiązania zmierzają do ograniczenia samozatrudnienia, także w przypadkach, gdy wynika ono z dobrej woli dwóch stron. Ustawa podatkowa nie jest od tego, by zapobiegać łamaniu prawa pracy – oceniła Magdalena Garbacz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

LPR nie wycofała się z propozycji wprowadzenia do PIT rozliczenia na zasadzie tzw. ilorazu małżeńskiego. Zdaniem autorów tego rozwiązania kosztowałoby ono budżet 6 mld złotych. Ministerstwo Finansów szacuje jednak koszty na 16 mld.

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA