REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trybunał Konstytucyjny. Mniejsza swoboda na rynku regulowanym

REKLAMA

Obowiązek zakupu energii ze źródeł niekonwencjonalnych i odnawialnych przez przedsiębiorstwa energetyczne nie narusza konstytucyjnej zasady swobody prowadzenia działalności gospodarczej - orzekł Trybunał.
Prawidłowość zastosowania kar pieniężnych za nieprzestrzeganie obowiązku zakupu ekologicznej energii zakwestionowały przedsiębiorstwa energetyczne i dystrybucyjne. Przed sądami podnosiły niezgodność z konstytucją przepisów stanowiących podstawę do tych sankcji. Skarżący zakwestionowali art. 9 ust. 3 ustawy z 10 kwietnia Prawo energetyczne i wydanego na podstawie tego aktu rozporządzenia ministra gospodarki z 15 grudnia 2000 r. w sprawie obowiązku zakupu energii – w brzmieniu obowiązującym do 1 stycznia 2003 r. (Dz.U. nr 54, poz. 348 z późn. zm. i Dz.U. nr 122, poz. 1336).
Na tej podstawie sąd apelacyjny zwrócił się do Trybunału z pytaniem, czy regulacje te nie są ograniczeniem swobody działalności gospodarczej zawartej w art. 22 konstytucji. Sąd miał wątpliwość, czy nałożenie na przedsiębiorstwo obowiązku zakupu nie zawęża zakresu podejmowania decyzji gospodarczych pod rygorem dotkliwych sankcji ekonomicznych (prezes Urzędu Regulacji Energetyki nałożył na spółki kary w wys. od 10 do 350 tys. zł). Sąd apelacyjny uznał też, że zastrzeżenia może budzić nałożenie obowiązku zakupu energii na podstawie rozporządzenia, a nie ustawy – co może być niezgodne z art. 92 konstytucji.
Trybunał nie podzielił tych wątpliwości, orzekając, że zakwestionowany przepis ustawy Prawo energetyczne, upoważniający ministra gospodarki do wydania rozporządzenia w sprawie obowiązku zakupu energii, jest zgodny z ustawą zasadniczą, a tym samym bezzasadne jest orzekanie w sprawie rozporządzenia. Trybunał wskazał, że rynek energii jest rynkiem regulowanym, a więc przedsiębiorcy muszą się liczyć z ingerencją państwa – działającego w interesie publicznym i biorącego pod uwagę m.in. racjonalne gospodarowanie zasobami energetycznymi. Stwierdzając, że de facto
przedsiębiorstwa energetyczne są przedsiębiorstwami użyteczności publicznej i podlegają daleko idącej reglamentacji, TK zastrzegł jednak, że wolność prowadzonej przez nie działalności gospodarczej może być ograniczona tylko w drodze ustawy. Zobowiązuje to ustawodawcę do określenia wszystkich istotnych elementów ograniczenia, a zatem wskazania, na czym polega i kogo dotyczy ograniczenie oraz określenia interesu publicznego, ze względu na który jest dokonywane. Trybunał Konstytucyjny uznał, że kwestionowany przepis ustawy spełnia te wymogi. Tym samym w ustawie wskazano – na poziomie koniecznym, istotne elementy ograniczenia wolności działalności gospodarczej.
Sygn. akt P 24/05

Magdalena Wojtuch
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA