Kategorie

Systemy billingowe pomagają w rozliczeniach

Systemy billingowe to podstawa sprawnego funkcjonowania wielu przedsiębiorstw sieciowych. Rozliczenia milionów odbiorców ciepła, prądu, gazu czy wody wymagają stosowania specjalnego oprogramowania.
 
Elektroenergetyka, ciepłownictwo, gazownictwo i wodociągi – każda z tych branż ma nie tylko swoją specyfikę, ale też historię wdrożeń systemów billingowych. Rozliczenia zużycia prądu są względnie proste. Obliczenia wykonuje się na podstawie odczytów stanów licznika, prognoz zużycia energii oraz taryf.

Systemy w energetyce

Choć dystrybucją energii elektrycznej zajmuje się obecnie 14 zakładów energetycznych, to liczba wykorzystywanych w nich systemów rozliczeniowych jest wielokrotnie większa. Wynika to po pierwsze z tego, że część spółek dystrybucyjnych powstała w wyniku połączenia kilku zakładów energetycznych. Po drugie, do obsługi wielkich odbiorców oraz masowych rozliczeń stosowane są zwykle różne rozwiązania. Niedługo do nielicznej grupy zakładów energetycznych (są w niej ŁZE, Lubzel, ZE Białystok i ZE Warszawa-Teren, posługujące się aplikacją Zbyt firmy ComputerLand, oraz ZE Łódź-Teren – Selen firmy ZEP-Info), w których wszystkie rozliczenia będą prowadzone za pomocą jednego systemu informatycznego, dołączy Stoen. Trwają tam prace związane z wdrażaniem SAP for Utilities, który zastąpi rozwiązania Handel i EnerOS firmy Spin. W Enerdze wykorzystywane są systemy firm Spin, ZEP-Info i SAP, w Enionie działają rozwiązania Spinu, ComputerLandu i ZSK Kraków, a w EnergiiPro – ComputerLandu, SAP, Spinu, ZEP-Info i ZETO Świdnica.

Monopol w gazownictwie

W gazownictwie rozliczenia prowadzi się podobnie jak w elektroenergetyce, ale branża jest zupełnie inaczej zorganizowana. 99 proc. klientów obsługiwanych jest przez 6 spółek dystrybucyjnych należących do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). Niewielką grupę wielkich odbiorców gazu PGNiG obsługuje bezpośrednio. Działa też w Polsce kilku prywatnych dystrybutorów (np. MOW, KRI, G.EN. Gaz Energia czy Gaz Technologia i Energia), z których sieci korzysta już kilkadziesiąt tysięcy odbiorców. Mali dystrybutorzy korzystają na ogół z własnych rozwiązań billingowych. Mazowiecka Spółka Gazownictwa zdecydowała się na rozwiązanie billingowe PeopleSoft Enterprise oferowane przez firmę Oracle. W Pomorskiej Spółce Gazownictwa Spin wdrożył system Jupiter. W pozostałych spółkach dystrybucyjnych (DSG, GSG, KSG i WSG) działają rozwiązania firm Piątka i Cross.
Od 1 lipca 2007 roku wszyscy odbiorcy będą mogli zmienić sprzedawcę gazu. Systemy rozliczeniowe będą musiały to uwzględniać.

Wodociągi i ciepłownictwo

W ciepłownictwie uwolnienie rynku w praktyce jest czysto teoretyczne. Tylko w niewielu miastach możliwa jest konkurencja pomiędzy wytwórcami ciepła (tak jak np. w Toruniu). Ciepłownictwo to rynki lokalne. Rywalizacja o odbiorców będzie możliwa dopiero wtedy, gdy pojawią się nowe źródła. Tak więc liberalizacja nie zwiększa specjalnie wymagań stawianych przez przedsiębiorstwa ciepłownicze systemom billingowym. Podobnie jest w przypadku wodociągów.
Podstawowa różnica pomiędzy dystrybucją wody i ciepłownictwem a elektroenergetyką i gazownictwem jest taka, że w przypadku wody i ciepła istnieją bardzo skomplikowane schematy rozliczeniowe. Z tego powodu tylko niektóre systemy billingowe są w stanie temu podołać.
– W dużych miastach czasami całe osiedla są rozliczane jednym licznikiem, dzielonym potem skomplikowanymi schematami rozliczeniowymi na poszczególne domy, wspólnoty mieszkaniowe lub wręcz odbiorców. Oczywiście w mniejszych miastach z zabudową jednorodzinną takich skomplikowanych układów raczej nie ma. W tego właśnie powodu w zasadzie wszystkie większe miasta są obsługiwane przez nasze systemy – wyjaśnia Jarosław Jastrzębski, dyrektor handlowy firmy Kom-Pakt PIW.
Najnowsza wersja systemu Kom-Media jest wykonana w technologii Java z wykorzystaniem bazy danych firmy Oracle. Rozwiązanie jest częścią systemu branżowego składającego się z billingu, biura obsługi klienta (także internetowego), obiegu dokumentów, zarządzania procesami (także ISO), zarządzania obiektami technicznymi, inwestycjami i remontami oraz wkomponowanej w system mapy numerycznej.
Kom-Pakt opanował rynek przedsiębiorstw ciepłowniczych w dużych miastach. Jego oprogramowanie stosowane jest m.in. w Stołecznym Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, należących do Stadtwerke Leipzig firmach GPEC Gdańsk i PEC Tczew, SEC Szczecin i KPEC Bydgoszcz.
Na rynku systemów billingowych dla ciepłownictwa liczą się jeszcze firmy, takie jak Comarch (m.in. Kołobrzeg, Malbork i Słupsk), Domdata (np. Opole i Toruń), Etob-Res (Rzeszów, Przemyśl), Kelvin (Bielsko-Biała), Kombit (LPEC Lublin) oraz Goinfo (większość miast na Śląsku), która od niedawna jest przedstawicielem handlowym firmy Kom-Pakt. Trwają właśnie wdrożenia jej systemów w Rudzie Śląskiej i Jastrzębiu Zdroju, wykonywane przez Goinfo. W małych miastach stosowane są również rozwiązania Unisoftu.
– W przedsiębiorstwach wodociągowych nastąpił gwałtowny ruch związany z tym, iż obecne prawodawstwo dąży do tego, aby firmy przejmowały rozliczenia odbiorców końcowych – mówi Jarosław Jastrzębski.
Jego zdaniem, może to spowodować nawet 500 proc. wzrost liczb rozliczanych klientów. Rynkiem wodociągowym podzieliły się trzy firmy. Kompakt obsługuje klientów głównie w dużych miastach (np. w Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie, Lublinie, Gdańsku i Bielsku-Białej). W mniejszych miastach działają rozwiązania firmy WM-DATA Technoprogress (Katowice, Zabrze, Włocławek) i Unisoft (Dąbrowa Górnicza, Grudziądz).

WYBRANI DOSTAWCY SYSTEMÓW BILLINGOWYCH
ABC System, Comarch, ComputerLand, Cross, DomData, Etob-Res, GoInfo, Kelvin, Komartek Polska, KomBit, Kom-Pakt, Miraco, Oracle/PeopleSoft, Piątka, SAP, Spin, Supra, Trax, Tytan, Unisoft, Wasko, WM-data Techno-Progress, ZEP-Info, ZETO Świdnica, ZSK Kraków.

Beata Maziarska
Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Kasy fiskalne 2021
Kasy fiskalne 2021
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  3 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Content marketing w biznesie – jak to robić dobrze

  Content marketing w biznesie. Gdy na marketingowym horyzoncie pojawia się hasło “content”, naturalnym skojarzeniem jest produkcja, dystrybucja i zarządzanie treścią, która z jednej strony dawałaby wymierną wartość dla odbiorcy, a z drugiej – kreowała pożądany wizerunek danej marki. Tyle i aż tyle? W praktyce działania contentowe to o wiele bardziej złożone przedsięwzięcia, a potencjalni twórcy pożądanych materiałów powinni dwa razy się zastanowić przed postawieniem pierwszego przecinka lub kropki.

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rolniczy handel detaliczny - co się zmieni

  Rolniczy handel detaliczny. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wejście w życie nowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich UE.

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?

  e-Bilety Morskie Oko. Rezerwacja lub nie zaparkujesz!

  e-Bilety Morskie Oko - to jedyny sposób, aby w najbliższych dniach zostawić auto w Palenicy Białczańskiej. Muszą o tym wiedzieć odwiedzający TPN.

  Rynek nieruchomości biurowych w Polsce

  Rynek nieruchomości biurowych. Sytuacja związana z pandemią istotnie wpłynęła na rynek biurowy. Inwestorzy w sektorze biurowym jeszcze mocniej stawiają obecnie, zarówno na rozwiązania energooszczędne, jak również ekologię i udogodnienia z zakresu wellbeingu.

  Trudniej o kredyt hipoteczny - nowa Rekomendacja S

  Kredyty hipoteczne - Rekomendacja S. Od lipca bieżącego roku obowiązują nowe zasady udzielania kredytów mieszkaniowych. Co o „nowej” Rekomendacji S przyszły kredytobiorca wiedzieć powinien?

  Volkswagen Taigo: Niemcy stawiają na SUV-a coupe

  Volkswagen Taigo to nowa propozycja w ofercie marki w Europie. Czym jest Taigo? To tak naprawdę model T-Cross, jednak w wersji coupe.

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?