reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Systemy billingowe pomagają w rozliczeniach

Systemy billingowe pomagają w rozliczeniach

Systemy billingowe to podstawa sprawnego funkcjonowania wielu przedsiębiorstw sieciowych. Rozliczenia milionów odbiorców ciepła, prądu, gazu czy wody wymagają stosowania specjalnego oprogramowania.

 
Elektroenergetyka, ciepłownictwo, gazownictwo i wodociągi – każda z tych branż ma nie tylko swoją specyfikę, ale też historię wdrożeń systemów billingowych. Rozliczenia zużycia prądu są względnie proste. Obliczenia wykonuje się na podstawie odczytów stanów licznika, prognoz zużycia energii oraz taryf.

Systemy w energetyce

Choć dystrybucją energii elektrycznej zajmuje się obecnie 14 zakładów energetycznych, to liczba wykorzystywanych w nich systemów rozliczeniowych jest wielokrotnie większa. Wynika to po pierwsze z tego, że część spółek dystrybucyjnych powstała w wyniku połączenia kilku zakładów energetycznych. Po drugie, do obsługi wielkich odbiorców oraz masowych rozliczeń stosowane są zwykle różne rozwiązania. Niedługo do nielicznej grupy zakładów energetycznych (są w niej ŁZE, Lubzel, ZE Białystok i ZE Warszawa-Teren, posługujące się aplikacją Zbyt firmy ComputerLand, oraz ZE Łódź-Teren – Selen firmy ZEP-Info), w których wszystkie rozliczenia będą prowadzone za pomocą jednego systemu informatycznego, dołączy Stoen. Trwają tam prace związane z wdrażaniem SAP for Utilities, który zastąpi rozwiązania Handel i EnerOS firmy Spin. W Enerdze wykorzystywane są systemy firm Spin, ZEP-Info i SAP, w Enionie działają rozwiązania Spinu, ComputerLandu i ZSK Kraków, a w EnergiiPro – ComputerLandu, SAP, Spinu, ZEP-Info i ZETO Świdnica.

Monopol w gazownictwie

W gazownictwie rozliczenia prowadzi się podobnie jak w elektroenergetyce, ale branża jest zupełnie inaczej zorganizowana. 99 proc. klientów obsługiwanych jest przez 6 spółek dystrybucyjnych należących do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). Niewielką grupę wielkich odbiorców gazu PGNiG obsługuje bezpośrednio. Działa też w Polsce kilku prywatnych dystrybutorów (np. MOW, KRI, G.EN. Gaz Energia czy Gaz Technologia i Energia), z których sieci korzysta już kilkadziesiąt tysięcy odbiorców. Mali dystrybutorzy korzystają na ogół z własnych rozwiązań billingowych. Mazowiecka Spółka Gazownictwa zdecydowała się na rozwiązanie billingowe PeopleSoft Enterprise oferowane przez firmę Oracle. W Pomorskiej Spółce Gazownictwa Spin wdrożył system Jupiter. W pozostałych spółkach dystrybucyjnych (DSG, GSG, KSG i WSG) działają rozwiązania firm Piątka i Cross.
Od 1 lipca 2007 roku wszyscy odbiorcy będą mogli zmienić sprzedawcę gazu. Systemy rozliczeniowe będą musiały to uwzględniać.

Wodociągi i ciepłownictwo
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

LSJ HR Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama