| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Premier Jarosław Kaczyński uspokaja inwestorów

Premier Jarosław Kaczyński uspokaja inwestorów

W czwartek zaprzysiężenie rządu, w piątek exposé premiera. W resortach gospodarczych - poza finansami - na razie bez większych zmian.

 
Nowy premier zapowiada stabilizację złotego, utrzymanie kotwicy budżetowej na dotychczasowym poziomie 30 mld złotych i przyspieszenie prac nad reformą finansów publicznych. Na jej przeprowadzenie daje sobie pół roku. Od stycznia 2007 reforma miałaby zacząć działać.

Wczorajsza wizyta Jarosława Kaczyńskiego na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych miała jeden cel: przekonać inwestorów, że nowy szef rządu nie doprowadzi do marginalizacji gospodarki.

– Premier dał sygnał, że gospodarka jest dla niego ważna, a jego rząd nie będzie uprawiał rozdawnictwa publicznych pieniędzy – uważa Marek Zuber, główny ekonomista Internetowego Domu Maklerskiego.

Wczorajsza spokojna sytuacja na rynkach finansowych może wskazywać, że Jarosław Kaczyński już wcześniej otrzymał od przedsiębiorców kredyt zaufania.

– To rezultat mianowania Stanisława Kluzy, który jest fachowcem, na ministra finansów, a także zaproszenie do rządu Zyty Gilowskiej – twierdzi Piotr Tamowicz, niezależny doradca ekonomiczny.

Analitycy wskazują jednak, że nowy minister finansów nie będzie podejmował strategicznych decyzji, bo nie posiada politycznego zaplecza. Finansami będzie więc rządził premier. A to, mimo składanych deklaracji o konieczności utrzymania tempa wzrostu gospodarczego, budzi w ekonomistach niepokój.

W realizowaniu polityki prywatyzacyjnej nie zmieni się nic, w dalszym ciągu będzie trwać stagnacja. Minister skarbu Wojciech Jasiński pozostanie na stanowisku, choć zastąpić go miał zarządca Warszawy, Mirosław Kochalski.

Możliwe, że w Ministerstwie Skarbu Państwa zostanie sekretarzem stanu. To może zapowiadać przyspieszenie zmian kadrowych w kontrolowanych przez państwo spółkach. Niewiadomą pozostaje natomiast los ministra gospodarki Piotra Woźniaka – przed wręczeniem nominacji nowemu szefowi rządu mówiło się o jego odwołaniu.

Adam Woźniak

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK