REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Letni transport przyspiesza obroty

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

W czasie wakacji rośnie liczba przewozów napojów, materiałów budowlanych. Najwięcej zleceń mają firmy dysponujące samochodami-chłodniami oraz naczepami do przewozu mrożonek.


Zdaniem Rafała Dziury z TNT latem wzrasta liczba przesyłek kurierskich do krajów egzotycznych i kurortów.

REKLAMA

Transportowcy nie mają powodów do narzekania w okresie letnim. W okresie czerwiec–sierpień każdego roku spada co prawda ilość zleceń z zakładów produkcyjnych czy firm usługowych, ale transportowcy rekompensują to sobie w transporcie napojów, materiałów budowlanych oraz przewozach chłodniczych i mrożonek.

Przeniesienie akcentów

REKLAMA

– W okresie letnim ilość zleceń na przewóz wszelkiego rodzaju napojów, a szczególnie wody, wzrasta o 200 proc. w stosunku do reszty roku. Bardzo podobnie jest w branży budowlanej, która także w tym okresie przeżywa pełnię sezonu – mówi Piotr Dąbrowa, dyrektor ds. logistyki w firmie Top Trans.

Wobec przewagi popytu nad podażą chłodni w okresie letnim cena wynajęcia takiego samochodu lub naczepy rośnie o 30-40 proc. I najemcy nawet się nie targują, ciesząc się, że udało się zdobyć transport – mówi Piotr Dąbrowa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Latem cena wynajęcia samochodu-chłodni rośnie o 30-40 proc., i najemcy nawet się nie targują

Sierpień i lipiec

REKLAMA

Nieco trudniejszą sytuację w okresie wakacji mają firmy specjalizujące się w transporcie poza granicami naszego kraju. Od kilku lat nasila się tendencja planowania przestojów produkcji – zwykle w sierpniu. To automatycznie przekłada się na liczbę zamówień transportowych i to nie tylko od największych koncernów, ale głównie ich podwykonawców. Dodatkowym minusem takich działań firm zagranicznych jest specyfika polskiego rynku, gdzie ulubionym miesiącem do wypoczynku jest jednak lipiec. To powoduje, że niektóre firmy mają trudniejszy czas nawet przez dwa miesiące.

– Podczas gdy większość międzynarodowych koncernów wybiera sierpień jako miesiąc urlopowy, małe i średnie przedsiębiorstwa działające lokalnie wciąż preferują wakacje w lipcu. Ponieważ mniejsze firmy mają proporcjonalnie większe potrzeby w zakresie transportu przesyłek w obrębie kraju, możemy zaobserwować bardziej wyraźny spadek liczby przesyłek krajowych w lipcu, natomiast przesyłek międzynarodowych w sierpniu – mówi Rafał Dziura, dyrektor marketingu i sprzedaży TNT Express Poland.

Część firm może odbić straty, podobnie jak spedytorzy krajowi, w innych miejscach. Na przykład kurierzy zauważają wzrost przesyłek do krajów egzotycznych lub do kurortów wypoczynkowych.

– Klienci zlecają dostawy typowo biznesowe, ale zdarzają się przesyłki nietypowe np. z zastępczym kompletem kluczy do samochodu. Wykorzystują wówczas lotniczą usługę kurierską – mówi Rafał Dziura.w

Lesław Kretowicz


Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA