| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Koszty produkcji są wciąż wysokie

Koszty produkcji są wciąż wysokie

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury od czterech miesięcy pnie się w górę. Drugie półrocze zapowiada się dobrze, ale kilka sygnałów płynących z gospodarki może niepokoić.

W maju wskaźnik wzrósł o 0,7 punktu procentowego. Wzrost byłby jeszcze większy, gdyby nie schłodzenie nastrojów na warszawskiej giełdzie. W kilkunastoletniej historii polskiej giełdy spadki indeksów zazwyczaj zwiastowały nadejście spowolnienia całej gospodarki.

Wymieniając czynniki ryzyka, warto zwrócić uwagę na sytuację finansową przedsiębiorstw. Meldują one o wysokim wzroście produkcji, ale nie przynosi to poprawy ich wyników finansowych. Przyczyny można doszukiwać się w gorszych wynikach eksportu. Wysokie są wciąż także koszty produkcji. Ceny producentów znacznie bowiem wyprzedzają wzrost cen konsumpcyjnych.

Pomimo nieco gorszych wyników finansowych i wolniejszego tempa napływu nowych zamówień przedsiębiorcy nadal optymistycznie oceniają kondycję gospodarki. Być może mają nadzieję, że kłopoty z kosztami i zamówieniami są tylko chwilowe. Po stronie plusów można bowiem zapisać spadek zapasów wyrobów gotowych w magazynach producentów. To dobry prognostyk podtrzymania wysokiej dynamiki produkcji w najbliższych miesiącach. Ocenę spodziewanej koniunktury poprawia także informacja o wysokim wzroście płac. W ciągu ostatnich 12 miesięcy fundusz płac w przedsiębiorstwach (i to w ujęciu realnym, czyli uwzględniając inflację) wzrósł aż o 7 procent. W efekcie wzrasta popyt krajowy, czego dowodem są informacje o ożywieniu sprzedaży detalicznej.

Dla oceny przyszłej kondycji gospodarki ważna jest informacja o poziomie wydajności pracy. Pod koniec ubiegłego roku i w pierwszych miesiącach 2006 roku utrzymywała się ona na zbliżonym poziomie. W maju ponownie zaczęła się poprawiać, co zmniejsza niebezpieczeństwo wzrostu cen. W dalszym ciągu szybko rośnie podaż pieniądza. Nie słabnie tempo zadłużania się gospodarstw domowych.

 Maria Drozdowicz  Bureau for Investments and Economic Cycles

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK