Nowa forma działalności gospodarczej
REKLAMA
Ustawa ma również ułatwić współpracę między przedsiębiorcami z obszaru Unii Europejskiej. Zdaniem projektodawcy zakładanie spółdzielni europejskich zwiększy przepływ kapitału i nowych technologii. Ma także nastąpić obniżenie kosztów przedsięwzięć, które będą podejmowane wspólnie z zagranicznymi firmami, co wpłynie na większą konkurencyjność polskich przedsiębiorstw.
REKLAMA
Regulacje pozwalają na pewną dowolność przy wyborze zarządzania taką spółdzielnią. Przewidziano system dualistyczny (zarząd i rada) oraz monistyczny (jeden organ administracyjny).
REKLAMA
W ocenie projektodawcy rozwiązania mają pozytywnie wpłynąć na pewność obrotu gospodarczego, co może sprzyjać zwiększaniu się zaufania inwestorów zagranicznych do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. W dodatku ta nowa forma prowadzenia działalności może pozytywnie wpłynąć na rynek pracy. Funkcjonowanie spółdzielni w Unii Europejskiej pokazuje, że podobne rozwiązania w Polsce powinny pozytywnie wpłynąć na rozwój regionów. Taka forma działalności sprzyja bowiem zapewnieniu lokalnych usług.
Wejście tej ustawy w życie spowoduje konieczność dostosowania systemu informatycznego Krajowego Rejestru Sądowego do potrzeb rejestracji nowych podmiotów gospodarczych.
Łukasz Kuligowski
REKLAMA
REKLAMA