reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowa forma działalności gospodarczej

Nowa forma działalności gospodarczej

Ustawa o spółdzielni europejskiej przewiduje ułatwienia przy tworzeniu spółdzielni europejskich i określa zasady funkcjonowania takich podmiotów. Ustanawia o­na narzędzia prawne, które mają uprościć reorganizację kapitałową w skali Unii Europejskiej przez daleko idące ułatwienie współpracy transgranicznej.

Ustawa ma również ułatwić współpracę między przedsiębiorcami z obszaru Unii Europejskiej. Zdaniem projektodawcy zakładanie spółdzielni europejskich zwiększy przepływ kapitału i nowych technologii. Ma także nastąpić obniżenie kosztów przedsięwzięć, które będą podejmowane wspólnie z zagranicznymi firmami, co wpłynie na większą konkurencyjność polskich przedsiębiorstw.

Regulacje pozwalają na pewną dowolność przy wyborze zarządzania taką spółdzielnią. Przewidziano system dualistyczny (zarząd i rada) oraz monistyczny (jeden organ administracyjny).

W ocenie projektodawcy rozwiązania mają pozytywnie wpłynąć na pewność obrotu gospodarczego, co może sprzyjać zwiększaniu się zaufania inwestorów zagranicznych do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. W dodatku ta nowa forma prowadzenia działalności może pozytywnie wpłynąć na rynek pracy. Funkcjonowanie spółdzielni w Unii Europejskiej pokazuje, że podobne rozwiązania w Polsce powinny pozytywnie wpłynąć na rozwój regionów. Taka forma działalności sprzyja bowiem zapewnieniu lokalnych usług.

Wejście tej ustawy w życie spowoduje konieczność dostosowania systemu informatycznego Krajowego Rejestru Sądowego do potrzeb rejestracji nowych podmiotów gospodarczych.

Łukasz Kuligowski

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Chmiel

ekspert PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama