reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > TK o przepisach dotyczących uprawnień organów podatkowych

TK o przepisach dotyczących uprawnień organów podatkowych

Przepisy Ordynacji podatkowej, pozwalające organom podatkowym kwestionować prawa podatników do obniżania podatków, są zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Zaskarżone przez Rzecznika Praw Obywatelskich przepisy Ordynacji podatkowej pozwalają organom podatkowym i kontroli skarbowej zwrócić się do sądu w sprawach podatników, którzy obniżyli swój podatek.

Zdaniem RPO, zaskarżone przepisy są niejasne oraz naruszają swobodę działalności gospodarczej. RPO uważa, że regulacje nie przyznają organom podatkowym prawa do oceny ważności czynności prawnej. Natomiast pozwalają na "zignorowanie skutków podatkowych, których celem jest uniknięcie opodatkowania". Jak podkreśla RPO, unikanie opodatkowania jest legalnym prawem podatnika, które może spowodować zmniejszenie opodatkowania.

Według RPO, obecne regulacje dają uprawnienia organom podatkowym do kwestionowania każdej czynności prawnej podatnika oraz likwidowania wszystkich, także legalnych skutków działań podatników, których celem jest obniżenie zobowiązania podatkowego.

TK orzekł jednak, że przepisy te są zgodne z konstytucją, ponieważ urzędy skarbowe mają prawo występować do sądu, w przypadku wątpliwości co do rozliczeń podatnika.

TK podkreślił, że to prawo przysługuje organom przy wątpliwościach, których nie wyjaśniają materiały dowodowe zgromadzone w postępowaniu. TK dodał, że "wątpliwości nie mogą być wynikiem subiektywnych ocen organu podatkowego. Muszą one wynikać z materiału dowodowego".

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama