Złoty osłabił się po spadkach w regionie
REKLAMA
"Wcześniej mieliśmy wyprzedaż na rynkach akcji, teraz nastąpiło osłabienie walut. Można się spodziewać dużej presji i to nie tylko na rynku złotego, ale też obligacji" - ocenia Marcin Bilbin z Pekao SA.
Według niego na rynek papierów wpływ mogą mieć dane o PKB w I kwartale.
"Dane o PKB to częściowa odpowiedź na pytanie o kształt przyszłej polityki pieniężnej. To może mieć wpływ na krótki koniec krzywej, za to będzie miało niewielkie znaczenie dla złotego" - powiedział Bilbin.
Ekonomiści ankietowani przez PAP spodziewają się wzrostu gospodarczego w I kwartale tego roku na poziomie 5 proc. PKB wobec wcześniejszej prognozy 4,7 proc. Ministerstwo Finansów szacuje wzrost PKB w I kw. 5,4 proc., a Ministerstwo Gospodarki - na 4,9 proc.
Uczestnicy rynku są natomiast zgodni, że RPP nie zmieni w środę stóp procentowych. Rada ogłosi swoją decyzję wczesnym popołudniem. Zdaniem ekspertów RPP rada uzna obraz gospodarki za zgodny z kwietniową projekcją.
O godzinie 9.05 rentowność dwuletnich papierów wynosiła 4,45 proc. wobec 4,42 proc. we wtorek na zamknięciu. W przypadku obligacji pięcioletnich było to 5,03 proc. w stosunku do 5,00 proc., a rentowność papierów dziesięcioletnich ukształtowała się na poziomie5,30 proc. względem 5,29 proc.
REKLAMA
REKLAMA