REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy zaskarżą ustawę do Trybunału

REKLAMA

Organizacje przedsiębiorców zapowiadają, że jeśli Senat nie doprecyzuje przepisów ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym - zaskarżą ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Wczoraj Gazeta Prawna jako pierwsza przedstawiła zagrożenia dla biznesu, jakie wynikają z ustawy o CBA. W tej sprawie wystąpiły też najważniejsze organizacje przedsiębiorców: Business Centre Club, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan oraz Konfederacja Pracodawców Polskich. Obawiają się, że ustawa o CBA utrudni prowadzenie działalności gospodarczej. – Ustawa ma zbyt wiele nieprecyzyjnych zapisów, co może prowadzić do urzędniczej samowoli – ocenia Magdalena Garbacz, ekspert PKPP Lewiatan.

Zapisy ustawy pozwalają na przedłużenie kontroli w firmach z 3 do 9 miesięcy, co jest sprzeczne z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, która określa maksymalny czas trwania kontroli na 4 do 8 tygodni, w zależności od wielkości firmy. – Przeciągające się kontrole to jedna z podstawowych barier prowadzenia działalności gospodarczej – dodaje M. Garbacz.

Przedstawiciele Lewiatanu zapowiadają, że jeśli Senat nie zmieni ustawy – organizacja zaskarży ją do Trybunału Konstytucyjnego. Business Center Club wskazuje, że ustawa w obecnej postaci zawiera bardzo dużo błędów, a niektóre jej przepisy naruszają Konstytucję RP i Europejską Konwencję Praw Człowieka.

– Artykuł 14. ustawy nakłada na przykład na przedsiębiorców obowiązek udzielania bezpłatnej pomocy funkcjonariuszom CBA. Zakres, czas i warunki udzielenia pomocy nie zostały zdefiniowane. Ponadto, w sytuacji gdy udzielenie pomocy może skutkować np. obrażeniami ciała lub groźbą utraty zdrowia czy życia (nie można przecież tego wykluczyć) – w myśl ustawy – obowiązek udzielenia pomocy pozostaje bezwarunkowy – komentuje Bogusław Piwowar, dyrektor Instytutu Lobbingu BCC.

Funkcjonariusze CBA będą mogli dokonać kontroli każdego przedsiębiorcy, a maksymalny czas kontroli może wynieść nawet 9 miesięcy. Zakres takiej kontroli nie został zdefiniowany, a można ją będzie przeprowadzić na podstawie decyzji szefa CBA, nie tylko wtedy, gdy doszło do korupcji lub istnieją podejrzenia jej zaistnienia, ale także z powodów prewencyjnych. Można przecież ograniczyć zasięg kontroli np. do przedsiębiorstw, które korzystają z zamówień publicznych.

– Tyle, że dzisiaj pomoc publiczna to bardzo szeroki strumień wsparcia przedsiębiorców. Mogą to być dotacje unijne, może to być umorzenie podatku czy każde odroczenie opłat lokalnych. Wykorzystanie więc tego sformułowania w ustawie sprawia, że CBA staje się strukturą, która może wejść do każdej firmy – mówi Jacek Piechota, przewodniczący sejmowej Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zdaniem ekspertów BCC w projekcie ustawy przewidziano dla funkcjonariuszy CBA wiele uprawnień wkraczających w sferę zagwarantowanych konstytucyjnie wolności i praw obywatelskich. Przysługiwać im będzie prawo legitymowania i zatrzymywania osób, prawo przeszukiwana osób i pomieszczeń, a także prawo do kontroli, obserwowania, rejestrowania obrazu i dźwięku, stosowania środków przymusu bezpośredniego oraz kontrolę treści korespondencji, zawartości przesyłek, a także kontrolowanie i utrwalanie rozmów telefonicznych.

Miłosz Marczuk
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA