REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy zaskarżą ustawę do Trybunału

REKLAMA

Organizacje przedsiębiorców zapowiadają, że jeśli Senat nie doprecyzuje przepisów ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym - zaskarżą ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Wczoraj Gazeta Prawna jako pierwsza przedstawiła zagrożenia dla biznesu, jakie wynikają z ustawy o CBA. W tej sprawie wystąpiły też najważniejsze organizacje przedsiębiorców: Business Centre Club, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan oraz Konfederacja Pracodawców Polskich. Obawiają się, że ustawa o CBA utrudni prowadzenie działalności gospodarczej. – Ustawa ma zbyt wiele nieprecyzyjnych zapisów, co może prowadzić do urzędniczej samowoli – ocenia Magdalena Garbacz, ekspert PKPP Lewiatan.

Zapisy ustawy pozwalają na przedłużenie kontroli w firmach z 3 do 9 miesięcy, co jest sprzeczne z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, która określa maksymalny czas trwania kontroli na 4 do 8 tygodni, w zależności od wielkości firmy. – Przeciągające się kontrole to jedna z podstawowych barier prowadzenia działalności gospodarczej – dodaje M. Garbacz.

Przedstawiciele Lewiatanu zapowiadają, że jeśli Senat nie zmieni ustawy – organizacja zaskarży ją do Trybunału Konstytucyjnego. Business Center Club wskazuje, że ustawa w obecnej postaci zawiera bardzo dużo błędów, a niektóre jej przepisy naruszają Konstytucję RP i Europejską Konwencję Praw Człowieka.

– Artykuł 14. ustawy nakłada na przykład na przedsiębiorców obowiązek udzielania bezpłatnej pomocy funkcjonariuszom CBA. Zakres, czas i warunki udzielenia pomocy nie zostały zdefiniowane. Ponadto, w sytuacji gdy udzielenie pomocy może skutkować np. obrażeniami ciała lub groźbą utraty zdrowia czy życia (nie można przecież tego wykluczyć) – w myśl ustawy – obowiązek udzielenia pomocy pozostaje bezwarunkowy – komentuje Bogusław Piwowar, dyrektor Instytutu Lobbingu BCC.

Funkcjonariusze CBA będą mogli dokonać kontroli każdego przedsiębiorcy, a maksymalny czas kontroli może wynieść nawet 9 miesięcy. Zakres takiej kontroli nie został zdefiniowany, a można ją będzie przeprowadzić na podstawie decyzji szefa CBA, nie tylko wtedy, gdy doszło do korupcji lub istnieją podejrzenia jej zaistnienia, ale także z powodów prewencyjnych. Można przecież ograniczyć zasięg kontroli np. do przedsiębiorstw, które korzystają z zamówień publicznych.

– Tyle, że dzisiaj pomoc publiczna to bardzo szeroki strumień wsparcia przedsiębiorców. Mogą to być dotacje unijne, może to być umorzenie podatku czy każde odroczenie opłat lokalnych. Wykorzystanie więc tego sformułowania w ustawie sprawia, że CBA staje się strukturą, która może wejść do każdej firmy – mówi Jacek Piechota, przewodniczący sejmowej Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zdaniem ekspertów BCC w projekcie ustawy przewidziano dla funkcjonariuszy CBA wiele uprawnień wkraczających w sferę zagwarantowanych konstytucyjnie wolności i praw obywatelskich. Przysługiwać im będzie prawo legitymowania i zatrzymywania osób, prawo przeszukiwana osób i pomieszczeń, a także prawo do kontroli, obserwowania, rejestrowania obrazu i dźwięku, stosowania środków przymusu bezpośredniego oraz kontrolę treści korespondencji, zawartości przesyłek, a także kontrolowanie i utrwalanie rozmów telefonicznych.

Miłosz Marczuk
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA