| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > CBA tropi firmy: kogo, kiedy, jak

CBA tropi firmy: kogo, kiedy, jak

Gazeta Prawna przygotowała z Radiem PiN analizę zagrożeń, jakie niesie dla przedsiębiorców ustawa o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Jest to kolejna instytucja, która będzie mogła przeprowadzać kontrole u przedsiębiorców.

Wskazujemy więc, kto będzie podlegał tym kontrolom, jakie restrykcje grożą kontrolowanym przez CBA przedsiębiorcom, do kogo i w jakim trybie mogą się oni odwoływać od decyzji funkcjonariuszy. Przedstawiamy też potencjalne negatywne skutki nieprecyzyjnych zapisów w ustawie.

Mariusz Kamiński, pełnomocnik ds. powołania biura, twierdzi, że CBA będzie wchodzić tylko do tych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność na styku z sektorem publicznym, tzn. korzystają z państwowych lub unijnych dotacji albo z zamówień publicznych.

Do starania się o unijne pieniądze przedsiębiorcy namawiani są od lat. Wielu z nich już je dostało, kwalifikują się więc do kontroli CBA.

– Ci, którzy jeszcze nie wzięli pieniędzy z Unii, mogą rezygnować ze starania się o nie, żeby uniknąć kontroli – prognozuje Jacek Piechota, szef sejmowej Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości. Byłaby to strata dla gospodarki.

Zdaniem przedsiębiorców, Sejm powołał instytucję usytuowaną ponad przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zwracają uwagę na zagrożenia, które stwarzają nowe przepisy. Przede wszystkim obawiają się paraliżu organizacyjnego swoich firm, nieczytelnych zasad określających zasady poruszania się funkcjonariuszy po terenie przedsiębiorstwa, nadużywania przez nich prawa do przeszukiwania osób i pomieszczeń, ujawnienia tajemnicy handlowej firmy oraz bezpodstawnego nękania przedsiębiorstw kontrolami i ich upolitycznienia.

– Do firm, w których państwo ma udziały, przedstawiciele CBA powinni mieć dostęp. Policja bowiem może mieć problem z rozpracowaniem umów i ksiąg finansowych – ocenia tropiący afery gospodarcze Dariusz Cypcer, wiceprezes Stowarzyszenia Biegłych ds. Przestępstw i Nadużyć Gospodarczych.


Miłosz Marczuk

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK