| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dyrektywa na fałszerzy

Dyrektywa na fałszerzy

Projekt dyrektywy unijnej przewiduje surowe kary więzienia i grzywny w wysokości od 100 tys. do 300 tys. euro za piractwo i podrabianie znaków towarów. Na celowniku Komisji znalazły się przede wszystkim grupy przestępcze.

Komisja Europejska chce wprowadzić jednolite sankcje karne za działania wymierzone w prawo własności intelektualnej w całej Unii. Karę co najmniej 4 lat więzienia można by orzec za czyny popełnione w ramach organizacji przestępczej lub takie, które pociągają zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Chodzi zwłaszcza o podróbki leków i zabawek. W takich wypadkach sądy mogłyby orzec także grzywnę do 300 000 euro. Zdaniem Komisji – takie środki prawa karnego są niezbędne, by zapewnić egzekwowanie praw własności intelektualnej.
Skuteczniejsza ochrona

Dyrektywa w sprawie środków prawa karnego mających na celu zapewnienie egzekwowania praw własności intelektualnej miałaby zastosowanie w przypadku wszelkiego rodzaju naruszeń praw własności intelektualnej.

– Nasza propozycja jest odpowiedzią na narastający proceder kradzieży własności intelektualnej – podkreślił unijny komisarz ds. sprawiedliwości Franco Frattini.

Zmiany są uzasadnione

Obecnie prawo unijne nie przewiduje wspólnych kar za podrabianie towarów. Rozbieżności między systemami stosowanymi przez państwa członkowskie są zdaniem komisji zbyt duże. Nie pozwala to na skuteczną walkę z podróbkami. Przez to spada wartość inwestycji w innowacje. Przeciwdziałać temu można tylko na poziomie wspólnotowym. Kraje członkowskie będą mogły stosować jeszcze wyższe kary, jeśli uznają to za wskazane.

Zmiany te są jak najbardziej uzasadnione, gdyż handel podróbkami przybiera w Unii coraz większe rozmiary. Jednocześnie podrabiane są całkiem nowe towary, jak części samochodowe, co jest niebezpieczne dla zdrowia i życia konsumentów – mówi Aleksander Krzyżowski, dyrektor Generalny Stowarzyszenia ProMARKA.

Dyrektywa ma w założeniu uderzyć przede wszystkim w grupy przestępcze. Według szacunków komisji – coraz częściej zajmują się one podrabianiem towarów.

– Procederem podrabiania towarów faktycznie coraz częściej zajmują się grupy przestępcze. Żeby podrobić produkt spożywczy czy chemiczny, trzeba oprócz samego produktu wytworzyć opakowania, zatrudnić grafików. Jeden człowiek nie jest w stanie tego dokonać. Zajmują się tym mniej lub bardziej zorganizowane grupy. Nierzadko współpracę podejmują grupy z kilku krajów – mówi komisarz Zbigniew Urbański z KGP.Definicja naruszenia

Projekt dyrektywy zobowiązuje państwa członkowskie do zakwalifikowania jako przestępstwa wszelkich zamierzonych naruszeń praw własności intelektualnej, jeśli popełniane są na skalę handlową. Za przestępstwo projekt uznaje również usiłowanie, współsprawstwo i nakłanianie do przestępstwa. Czyn zabroniony musi być zamierzony, co oznacza, że można go dokonać tylko umyślnie.

Projekt przez prawa własności intelektualnej rozumie całość tych praw. Swym zakresem działania obejmuje zarówno produkty artystyczne (utwory muzyczne, literaturę), jak i wszystkie produkty komercyjne: żywność, produkty higieniczne, różnorodne urządzenia, samochody, zabawki, leki.

– Tak szeroka definicja jest słusznym rozwiązaniem. Podróbek jest bowiem coraz więcej i w coraz nowych dziedzinach. Jednocześnie projekt podkreśla, że karane będzie tylko zamierzone działanie, prowadzone na skalę handlową. Chroni to przed nadmiernym karaniem za błahe przypadki – mówi A. Krzyżowski

Piotr Trocha

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK