REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sobolewski sceptyczny wobec pomysłu upublicznienia giełdy

REKLAMA

Ludwik Sobolewski, obecny wiceprezes KDPW, został wybrany przez akcjonariuszy giełdy na nowego prezesa GPW. Widzi o­n potrzebę zmian własnościowych GPW, jednak ocenia, że nie jest to kwestia pierwszoplanowa.
Nie jest zwolennikiem wprowadzenia akcji GPW na giełdę. Nie wyklucza akwizycji którejś z giełd naszego regionu. Sobolewski obejmie swoją funkcję z końcem czerwca, po wygaśnięciu kadencji dotychczasowego prezesa giełdy Wiesława Rozłuckiego. Sobolewski startował w konkursie na prezesa GPW. Jego kandydatura została wybrana przez Radę Giełdy spośród 12 zgłoszonych ofert.

Przyszły prezes zapowiedział, że najbliższe dwa tygodnie poświęci na poszukiwanie kandydatów na swoich zastępców. Dodał, że - póki co - nie ma jeszcze propozycji w tym zakresie.

Według Sobolewskiego GPW powinna mieć charakter przedsiębiorstwa wyższej użyteczności publicznej i zawierać pewien pierwiastek biznesowy o charakterze prywatnym. Szansę dla GPW widzi on w przekształceniach własnościowych, ale jego zdaniem nie przyniesie szkody giełdzie, jeśli te przekształcenia będą prowadzone ostrożnie i ewolucyjnie.

"Widzę możliwość zakończenia tego procesu w ramach trzyletniego mandatu" - powiedział Sobolewski podczas WZA. "Kwestia przekształceń własnościowych, czy prywatyzacji nie jest dla mnie kwestią pierwszoplanową od której teraz zależy +tak+ albo +nie+ dla dalszego rozwoju giełdy. To kwestia ważna, widzę ją w jakiejś perspektywie, (...) ale nie jest to projekt, który powinien być realizowany jako jeden z pierwszych projektów" - poinformował dziennikarzy.

Sobolewski dodał, że jest zwolennikiem przekształceń własnościowych w kierunku zwiększenia udziału krajowych instytucji finansowych w akcjonariacie GPW, przy poszanowaniu interesów Skarbu Państwa.

"Giełda ma wokół siebie wiele instytucji, które mają żywotny interes w pewnym kształcie funkcjonowania giełdy. To są uczestnicy rynku kapitałowego, instytucje, którym zależy, by mieć wpływ na funkcjonowanie giełdy, by ich głos był liczącym się głosem" - powiedział.

Przyszły prezes giełdy poinformował, że na dziś jest przeciwnikiem związku kapitałowego, czy aliansu GPW z którąkolwiek z wielkich giełd europejskich.

"Jestem za budową GPW jako centrum regionalnego" - powiedział Sobolewski. Nie wyklucza on przejęcia którejś z giełd naszego regionu. "Są na pewno takie giełdy, które mogą być przedmiotem akwizycji ze strony giełdy warszawskiej, ale nie chciałbym o tym mówić (...). Natomiast budowa centrum regionalnego niekoniecznie musi oznaczać przejmowanie innych ośrodków obrotu. Można też budować płynność na rynku lokalnym poprzez pewne działania, które sprawią, że będzie on atrakcyjniejszy dla inwestorów, niekoniecznie w wyniku przejęcia jakiegoś parkietu" - powiedział.

Sobolewski jest sceptyczny wobec pomysłu upublicznienia giełdy.

"Nie uważam, by dla naszej gospodarki było zupełnie obojętne, kto będzie właścicielem giełdy, a status spółki publicznej niewątpliwie pozwala na przeróżne warianty i płynność akcjonariatu. Nie uważam, by było strategicznie korzystne otworzenie drogi dla zupełnie dowolnego formowania się akcjonariatu" - powiedział.

Dodał również, że sytuacja w której spółka prowadząca giełdę sama siebie na niej notuje, rodzi pewne konflikty.

Sobolewski wskazuje na potrzebę harmonizacji krajowego rynku kapitałowego z wiodącymi rynkami unijnymi w zakresie standardów, regulacji, praktyk rynkowych i technologii. Ocenia, że opłaty, które pobierają krajowe instytucje infrastrukturalne, są na "europejskim i całkowicie konkurencyjnym poziomie".

"Nie popadałbym w uproszczenie, że warunkiem dalszego rozwoju jest systematyczne obniżanie opłat. To się powinno dziać, jeśli będzie takie ekonomiczne uzasadnienie. Ale przy obecnym poziomie opłat nie sądzę, by to mogło mieć jakieś bardzo duże znaczenie dla rozwoju rynku" - powiedział.

Zamierza on zachęcać nowe spółki do wejścia na warszawski parkiet poprzez przyciąganie inwestorów. "Jeśli przyciągamy inwestorów, wtedy generujemy zainteresowanie giełdą ze strony nowych spółek" - powiedział.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA