REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sobolewski sceptyczny wobec pomysłu upublicznienia giełdy

REKLAMA

Ludwik Sobolewski, obecny wiceprezes KDPW, został wybrany przez akcjonariuszy giełdy na nowego prezesa GPW. Widzi o­n potrzebę zmian własnościowych GPW, jednak ocenia, że nie jest to kwestia pierwszoplanowa.
Nie jest zwolennikiem wprowadzenia akcji GPW na giełdę. Nie wyklucza akwizycji którejś z giełd naszego regionu. Sobolewski obejmie swoją funkcję z końcem czerwca, po wygaśnięciu kadencji dotychczasowego prezesa giełdy Wiesława Rozłuckiego. Sobolewski startował w konkursie na prezesa GPW. Jego kandydatura została wybrana przez Radę Giełdy spośród 12 zgłoszonych ofert.

Przyszły prezes zapowiedział, że najbliższe dwa tygodnie poświęci na poszukiwanie kandydatów na swoich zastępców. Dodał, że - póki co - nie ma jeszcze propozycji w tym zakresie.

Według Sobolewskiego GPW powinna mieć charakter przedsiębiorstwa wyższej użyteczności publicznej i zawierać pewien pierwiastek biznesowy o charakterze prywatnym. Szansę dla GPW widzi on w przekształceniach własnościowych, ale jego zdaniem nie przyniesie szkody giełdzie, jeśli te przekształcenia będą prowadzone ostrożnie i ewolucyjnie.

"Widzę możliwość zakończenia tego procesu w ramach trzyletniego mandatu" - powiedział Sobolewski podczas WZA. "Kwestia przekształceń własnościowych, czy prywatyzacji nie jest dla mnie kwestią pierwszoplanową od której teraz zależy +tak+ albo +nie+ dla dalszego rozwoju giełdy. To kwestia ważna, widzę ją w jakiejś perspektywie, (...) ale nie jest to projekt, który powinien być realizowany jako jeden z pierwszych projektów" - poinformował dziennikarzy.

Sobolewski dodał, że jest zwolennikiem przekształceń własnościowych w kierunku zwiększenia udziału krajowych instytucji finansowych w akcjonariacie GPW, przy poszanowaniu interesów Skarbu Państwa.

"Giełda ma wokół siebie wiele instytucji, które mają żywotny interes w pewnym kształcie funkcjonowania giełdy. To są uczestnicy rynku kapitałowego, instytucje, którym zależy, by mieć wpływ na funkcjonowanie giełdy, by ich głos był liczącym się głosem" - powiedział.

Przyszły prezes giełdy poinformował, że na dziś jest przeciwnikiem związku kapitałowego, czy aliansu GPW z którąkolwiek z wielkich giełd europejskich.

"Jestem za budową GPW jako centrum regionalnego" - powiedział Sobolewski. Nie wyklucza on przejęcia którejś z giełd naszego regionu. "Są na pewno takie giełdy, które mogą być przedmiotem akwizycji ze strony giełdy warszawskiej, ale nie chciałbym o tym mówić (...). Natomiast budowa centrum regionalnego niekoniecznie musi oznaczać przejmowanie innych ośrodków obrotu. Można też budować płynność na rynku lokalnym poprzez pewne działania, które sprawią, że będzie on atrakcyjniejszy dla inwestorów, niekoniecznie w wyniku przejęcia jakiegoś parkietu" - powiedział.

Sobolewski jest sceptyczny wobec pomysłu upublicznienia giełdy.

"Nie uważam, by dla naszej gospodarki było zupełnie obojętne, kto będzie właścicielem giełdy, a status spółki publicznej niewątpliwie pozwala na przeróżne warianty i płynność akcjonariatu. Nie uważam, by było strategicznie korzystne otworzenie drogi dla zupełnie dowolnego formowania się akcjonariatu" - powiedział.

Dodał również, że sytuacja w której spółka prowadząca giełdę sama siebie na niej notuje, rodzi pewne konflikty.

Sobolewski wskazuje na potrzebę harmonizacji krajowego rynku kapitałowego z wiodącymi rynkami unijnymi w zakresie standardów, regulacji, praktyk rynkowych i technologii. Ocenia, że opłaty, które pobierają krajowe instytucje infrastrukturalne, są na "europejskim i całkowicie konkurencyjnym poziomie".

"Nie popadałbym w uproszczenie, że warunkiem dalszego rozwoju jest systematyczne obniżanie opłat. To się powinno dziać, jeśli będzie takie ekonomiczne uzasadnienie. Ale przy obecnym poziomie opłat nie sądzę, by to mogło mieć jakieś bardzo duże znaczenie dla rozwoju rynku" - powiedział.

Zamierza on zachęcać nowe spółki do wejścia na warszawski parkiet poprzez przyciąganie inwestorów. "Jeśli przyciągamy inwestorów, wtedy generujemy zainteresowanie giełdą ze strony nowych spółek" - powiedział.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA