REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przejmowanie przedsiębiorstwa to droga pełna przeszkód

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Wykupy menedżerskie przestały już budzić niezdrowe emocje, ale barier, na które napotykają menedżerowie z inicjatywą, nie ubywa.
Znalezienie odpowiedniej spółki do przejęcia z pewnością nie jest łatwe, ale może się okazać, że to najmniejszy problem. Potem należy pomyśleć o sfinansowaniu transakcji. Zawrzeć bliższą znajomość z bankami oferującymi kredytowanie wykupów menedżerskich, a nierzadko pozyskać dodatkowego inwestora, bo funduszy może być wciąż za mało.
Do łatwych nie należy również negocjowanie zakupu spółki z jej właścicielem i zmierzenie się z opinią pracowników firmy celowej.

Bieg z przeszkodami

Wprawdzie wykupy menedżerskie są coraz popularniejsze, ale ich istota nie wszystkim jest znana. Transakcje z nimi związane nie należą więc do łatwych. Zanim dojdą do skutku, muszą się porozumieć co najmniej trzy strony: właściciel, który jest skłonny sprzedać firmę, grupa menedżerów i bank, który sfinansuje inwestycje. Zdarza się też czwarta strona – fundusze private equity, które biorą w udział w wykupach. Wszystko musi przebiegać też zgodnie z prawem, o co nie zawsze jest łatwo, zwłaszcza że ustawodawcy nie przejmują się ani utrudnieniami, które serwują przedsiębiorcom, ani niejasnościami, które rozwikłać próbują najsławniejsze kancelarie prawne.
Najwięcej kontrowersji budzą przepisy kodeksu spółek handlowych, a zwłaszcza artykuł 345, który zabrania spółce akcyjnej kupować emitowane przez nią akcje.
– Spółka akcyjna nie może też udzielać pożyczek, zabezpieczeń, zaliczkowych wypłat, jak również w jakiejkolwiek formie bezpośrednio czy pośrednio finansować nabycie lub objęcie emitowanych przez siebie akcji – tłumaczy Beata Gessel, wspólnik zarządzający z kancelarii Gessel i Wspólnicy.
Oznacza to, że aktywa tej firmy nie mogą być również zabezpieczeniem dla banku, który udziela kredytu wehikułowi inwestycyjnemu. Bank może więc odmówić udzielenia pożyczki. Zakazem tym nie są wprawdzie objęte czynności dokonywane w ramach świadczenia na rzecz pracowników, ale w tym przypadku konieczne jest wcześniejsze utworzenie kapitału rezerwowego z czystego zysku.
– Z takiego rozwiązania może jednak skorzystać tylko grupa menedżerska zatrudniona na umowę o pracę. Spółka musi też wypracowywać zyski, z których będą finansowane takie świadczenia. W jednych sytuacjach przepisy art. 345 będzie więc można ominąć, ale w innych nie – twierdzi prawnik.
Zakaz kupowania własnych akcji nie dotyczy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Przekształcenie w nią spółki akcyjnej przed planowanym wykupem menedżerskim czy lewarowanym, zdaniem Beaty Gessel, nie jest jednak dobrym wyjściem.
– Za dużo z tym zachodu, no i odpada ewentualne wejście do obrotu giełdowego – tłumaczy.

Z podatkami na bakier

Menedżerom nie ułatwia też życia prawo podatkowe, a zwłaszcza przepisy utrudniające odliczenie odsetek od kredytu zaciągniętego na kupno akcji od przychodów.
– Wehikuł inwestycyjny, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która jest specjalnie powoływana do przejęcia spółki celowej, nie generuje żadnych dochodów, i mimo że zaciągnęła kredyt w banku, nie może odliczać odsetek od kredytu – tłumaczy Arkadiusz Michaliszyn, doradca podatkowy w firmie CMS Cameron McKenna.
Wprawdzie dobrym sposobem na ominięcie tych przepisów jest wykup akcji w celu umorzenia, ale zmusza to do dodatkowych wybiegów.
Wykupy menedżerskie wciąż więc są niedoceniane jako motor napędowy gospodarki, mimo że menedżerowie ryzykujący własne oszczędności, za wszelką cenę dążący do sukcesu i zwiększenia efektywności własnej firmy, są najlepszym gwarantem takich inwestycji.

Ewa Bednarz
ewa.bednarz@infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

REKLAMA

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

REKLAMA