REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bliżej podziału banku

REKLAMA

W następnym tygodniu rząd zajmie się nowelizacją ustawy Prawo bankowe. Zgodnie z nią możliwe będzie podzielenie banku, który działa w formie spółki akcyjnej.
Propozycje zmian przygotowane zostały w Ministerstwie Skarbu Państwa. Zakładają one, że możliwy będzie podział banku działającego w formie spółki akcyjnej. Będzie to się odbywało poprzez całkowite lub częściowe przejęcie majątku banku przez spółkę już istniejącą. Dodatkowo spółka, która zgłasza chęć przejęcia banku, musi być bankiem krajowym lub oddziałem instytucji kredytowej. Projekt zakłada także, że podział banku wymaga zezwolenia Komisji Nadzoru Bankowego. Komisja może odmówić wydania zezwolenia, jeżeli podział może okazać się niekorzystny dla ostrożnego i stabilnego zarządzania bankiem.

– Zaproponowane zmiany potrzebne są po to, by możliwe było przejmowanie banków lub ich części przez np. instytucje publicznoprawne lub finansowe, takie jak towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych – mówi prof. Andrzej Szumański z UJ. Wyjaśnia on, że na gruncie obecnie obowiązujących przepisów możliwe jest przejęcie banku przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę akcyjną.

Zdaniem ministerstwa proponowane zmiany mogą jedynie przyczynić się do lepszego rozwoju sektora bankowego oraz zapewnić elastyczność działań restrukturyzacyjnych, przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony klientów banku.

PODZIAŁ SPÓŁEK WEDŁUG PRAWA HANDLOWEGO
1. Podział przez rozdzielenie – z jednej spółki tworzą się dwie nowe spółki i spółka dzielona przestaje istnieć (jest ona wykreślana z rejestru).
2. Podział przez rozdzielenie – dwie już istniejące spółki dzielą między siebie majątek i długi spółki dzielonej, która przestaje istnieć.
3. Mieszany podział przez rozdzielenie – część majątku i długów spółki przechodzi do nowo zawiązanej spółki, a pozostała część przechodzi do już istniejącej spółki (spółka dzielona przestaje istnieć).
4. Podział przez wydzielenie – część majątku spółki dzielonej przechodzi do nowo powstałej spółki, a część pozostaje w spółce dzielonej, przy czym spółka dzielona nie przestaje istnieć.
Takie sposoby dzielenia dotyczą jedynie spółek akcyjnych i z ograniczoną odpowiedzialnością (spółki kapitałowe). Oznacza to, że spółka dzielona i powstająca muszą działać w formie spółki kapitałowej.
Banki działające w formie spółki akcyjnej mogą być dzielone w przedstawiony sposób, jednak muszą uzyskać zgodę Komisji Nadzoru Bankowego.

Arkadiusz Jaraszek
arkadiusz.jaraszek@infor.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA