| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bliżej podziału banku

Bliżej podziału banku

W następnym tygodniu rząd zajmie się nowelizacją ustawy Prawo bankowe. Zgodnie z nią możliwe będzie podzielenie banku, który działa w formie spółki akcyjnej.

Propozycje zmian przygotowane zostały w Ministerstwie Skarbu Państwa. Zakładają one, że możliwy będzie podział banku działającego w formie spółki akcyjnej. Będzie to się odbywało poprzez całkowite lub częściowe przejęcie majątku banku przez spółkę już istniejącą. Dodatkowo spółka, która zgłasza chęć przejęcia banku, musi być bankiem krajowym lub oddziałem instytucji kredytowej. Projekt zakłada także, że podział banku wymaga zezwolenia Komisji Nadzoru Bankowego. Komisja może odmówić wydania zezwolenia, jeżeli podział może okazać się niekorzystny dla ostrożnego i stabilnego zarządzania bankiem.

– Zaproponowane zmiany potrzebne są po to, by możliwe było przejmowanie banków lub ich części przez np. instytucje publicznoprawne lub finansowe, takie jak towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych – mówi prof. Andrzej Szumański z UJ. Wyjaśnia on, że na gruncie obecnie obowiązujących przepisów możliwe jest przejęcie banku przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę akcyjną.

Zdaniem ministerstwa proponowane zmiany mogą jedynie przyczynić się do lepszego rozwoju sektora bankowego oraz zapewnić elastyczność działań restrukturyzacyjnych, przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony klientów banku.

PODZIAŁ SPÓŁEK WEDŁUG PRAWA HANDLOWEGO
1. Podział przez rozdzielenie – z jednej spółki tworzą się dwie nowe spółki i spółka dzielona przestaje istnieć (jest ona wykreślana z rejestru).
2. Podział przez rozdzielenie – dwie już istniejące spółki dzielą między siebie majątek i długi spółki dzielonej, która przestaje istnieć.
3. Mieszany podział przez rozdzielenie – część majątku i długów spółki przechodzi do nowo zawiązanej spółki, a pozostała część przechodzi do już istniejącej spółki (spółka dzielona przestaje istnieć).
4. Podział przez wydzielenie – część majątku spółki dzielonej przechodzi do nowo powstałej spółki, a część pozostaje w spółce dzielonej, przy czym spółka dzielona nie przestaje istnieć.
Takie sposoby dzielenia dotyczą jedynie spółek akcyjnych i z ograniczoną odpowiedzialnością (spółki kapitałowe). Oznacza to, że spółka dzielona i powstająca muszą działać w formie spółki kapitałowej.
Banki działające w formie spółki akcyjnej mogą być dzielone w przedstawiony sposób, jednak muszą uzyskać zgodę Komisji Nadzoru Bankowego.

Arkadiusz Jaraszek
arkadiusz.jaraszek@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK