| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jak przejąć swojego pracodawcę

Jak przejąć swojego pracodawcę

Banki finansują wykupy menedżerskie. Prowadzą również działalność doradczą dla inicjatorów takich transakcji.


Banki, które jeszcze kilka lat temu nieufnie podchodziły do wykupów menedżerskich, dziś zaczynają otwierać się na klientów. Pomagają nie tylko w sfinansowaniu inwestycji, ale również w znalezieniu inwestorów kapitałowych, którzy mogą wspomóc wykup przedsiębiorstwa. Wsparcia można szukać w BZ WBK, BRE Banku i Banku BPH, który jest zdecydowanym liderem na tym rynku.

Szukamy okazji

– Sami szukamy takich transakcji. Działamy trochę jak firma doradcza, podpowiadamy, przeprowadzamy symulacje, pokazujemy, jakie mogą być rozwiązania. Wspólnie z klientem zastanawiamy się, czy warto kupić firmę w Polsce czy może za granicą. Interesuje nas każdy biznes, który będzie generował gotówkę – zapewnia Andrzej Kopyrski, dyr. zarządzający Obszaru Finansowania Strukturalnego w Banku BPH.
Rynek się rozwija, transakcji przybywa. Tylko w Banku BPH realizowanych jest kilkanaście transakcji rocznie.
– Menedżer najlepiej zna wszystkie plusy i minusy firmy, którą jest zainteresowany. Jeżeli do tego chce zaryzykować własne oszczędności, to znaczy, że jest przekonany o rzeczywistej wartości firmy. A to najlepsza gwarancja dla banku – tłumaczy Andrzej Kopyrski.
Dla banku mniej istotna jest nominalna wartość środków własnych menedżera, które chce on zainwestować. Istotniejsze jest to, że menedżerowie będą bezpośrednio zaangażowani w ryzyko powodzenia wykupu, angażując wielokrotność swoich wynagrodzeń. Na ogół jest to od 12 do 18 zarobków miesięcznych.
– Przy takim zaangażowaniu i wizji przyszłej działalności transakcja ma bardzo duże szanse na powodzenie – dodaje Michał Surowski, zastępca dyr. Departamentu Finansowania Strukturalnego w Banku BPH.
Zanim zapadnie decyzja, przeprowadzana jest dokładna analiza wniosku.
– Banki najchętniej udzielają prostych kredytów na inwestycje, a wykupy menedżerski czy też wykupy lewarowane, w których kredyt udzielany jest pod zastaw aktywów spółek przejmowanych, należą do transakcji bardzo trudnych. Kredytuje się przecież nie inwestycje tylko wizję, projekcję przyszłych zysków – zaznacza Andrzej Kopyrski.

Niestraszna rewolucja

W wykupionej spółce wszystko może się zmienić, nastąpić rewolucja. Inny będzie układ właścicielski, metody finansowania, mentalność zarządzających, podejście do ryzyka. Mogą się nawet zmienić odbiorcy i dostawcy. Bank ocenia wszystkie te ryzyka.
– Ryzyko samej spółki, ryzyko rynkowe, wreszcie zespołu menedżerskiego. Musimy wiedzieć czy zespół jest kompletny, co go motywuje – tłumaczy Andrzej Kopyrski.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »