REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przejąć swojego pracodawcę

REKLAMA

Banki finansują wykupy menedżerskie. Prowadzą również działalność doradczą dla inicjatorów takich transakcji.

Banki, które jeszcze kilka lat temu nieufnie podchodziły do wykupów menedżerskich, dziś zaczynają otwierać się na klientów. Pomagają nie tylko w sfinansowaniu inwestycji, ale również w znalezieniu inwestorów kapitałowych, którzy mogą wspomóc wykup przedsiębiorstwa. Wsparcia można szukać w BZ WBK, BRE Banku i Banku BPH, który jest zdecydowanym liderem na tym rynku.

Szukamy okazji

– Sami szukamy takich transakcji. Działamy trochę jak firma doradcza, podpowiadamy, przeprowadzamy symulacje, pokazujemy, jakie mogą być rozwiązania. Wspólnie z klientem zastanawiamy się, czy warto kupić firmę w Polsce czy może za granicą. Interesuje nas każdy biznes, który będzie generował gotówkę – zapewnia Andrzej Kopyrski, dyr. zarządzający Obszaru Finansowania Strukturalnego w Banku BPH.
Rynek się rozwija, transakcji przybywa. Tylko w Banku BPH realizowanych jest kilkanaście transakcji rocznie.
– Menedżer najlepiej zna wszystkie plusy i minusy firmy, którą jest zainteresowany. Jeżeli do tego chce zaryzykować własne oszczędności, to znaczy, że jest przekonany o rzeczywistej wartości firmy. A to najlepsza gwarancja dla banku – tłumaczy Andrzej Kopyrski.
Dla banku mniej istotna jest nominalna wartość środków własnych menedżera, które chce on zainwestować. Istotniejsze jest to, że menedżerowie będą bezpośrednio zaangażowani w ryzyko powodzenia wykupu, angażując wielokrotność swoich wynagrodzeń. Na ogół jest to od 12 do 18 zarobków miesięcznych.
– Przy takim zaangażowaniu i wizji przyszłej działalności transakcja ma bardzo duże szanse na powodzenie – dodaje Michał Surowski, zastępca dyr. Departamentu Finansowania Strukturalnego w Banku BPH.
Zanim zapadnie decyzja, przeprowadzana jest dokładna analiza wniosku.
– Banki najchętniej udzielają prostych kredytów na inwestycje, a wykupy menedżerski czy też wykupy lewarowane, w których kredyt udzielany jest pod zastaw aktywów spółek przejmowanych, należą do transakcji bardzo trudnych. Kredytuje się przecież nie inwestycje tylko wizję, projekcję przyszłych zysków – zaznacza Andrzej Kopyrski.

Niestraszna rewolucja

W wykupionej spółce wszystko może się zmienić, nastąpić rewolucja. Inny będzie układ właścicielski, metody finansowania, mentalność zarządzających, podejście do ryzyka. Mogą się nawet zmienić odbiorcy i dostawcy. Bank ocenia wszystkie te ryzyka.
– Ryzyko samej spółki, ryzyko rynkowe, wreszcie zespołu menedżerskiego. Musimy wiedzieć czy zespół jest kompletny, co go motywuje – tłumaczy Andrzej Kopyrski.
Zdaniem bankowców umiejętność oceny wszystkich ryzyk przesądza o stopniu skomplikowania transakcji MBO (czyli wykupów menedżerskich). Trzeba bowiem przeprowadzić szereg analiz i symulacji dotyczących wykupywanej spółki, a czasem prowadzić również rozmowy z funduszami private equity, aby przekonać je do włączenia się w inwestycję. To wszystko zabiera czas. Potrzebny jest więc zespół profesjonalistów, a same transakcje muszą być bardzo dochodowe.
Znacznie łatwiej jest pozyskać finansowanie, gdy inwestycją zainteresowany jest np. fundusz private equity.

Dodatkowe analizy

– Fundusze przeprowadzają własne analizy, a to jest dla banku wartość dodana – mówi Michał Surowski.
Oczekiwana przez fundusze roczna stopa zwrotu co najmniej na poziomie 30 proc. jest też gwarancją dla banku, który ma włączyć się w finansowanie.
Bank analizując ryzyko kredytowe inwestycji ocenia, czy spółka ma wystarczającą pojemność, aby udźwignąć dług.
Szacujemy, ile długu spółka jest w stanie obsłużyć przez cztery, pięć lat, bo na tyle można uzyskać finansowanie. Reszta musi się pojawić od menedżmentu. Jeżeli ma on za mało pieniędzy, staramy się zainteresować projektem innych inwestorów – wyjaśnia Andrzej Kopyrski.

POMOC W WYKUPACH MENEDŻERSKICH

Finansowanie
• banki
Bank BPH www.bph.pl
BZ WBK www.bzwbk.pl
BRE Bank www.brebank.pl
• fundusze
DGB Eastern Europe www.dbgee.com
Dresdner Kleiwort Capital www.dresdnerkc.com
Riverside Central Europe Fund LLC www.riversideeurope.com/index_p.php

Doradztwo
• doradcy finansowi
Avallon www.avallon.pl
Oliwska Grupa Konsultingowa www.ogk.com.pl
Grupa Konsultingowa Jagiełło, Wrębiak i Wspólnicy www.wgk.pl
Cissarzconsulting www.cissarz.pl/cissarz1.htm
• doradcy prawni
Gessel, Chajec & Wspólnicy www.gessel.com.pl
Oleś & Rodzynkiewicz www.oles.com.pl
Kancelaria Adwokacka Agaty Sobieszek-Krzywickiej a.krzywicka@avallon.pl

Ewa Bednarz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA