REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przejąć swojego pracodawcę

REKLAMA

Banki finansują wykupy menedżerskie. Prowadzą również działalność doradczą dla inicjatorów takich transakcji.

Banki, które jeszcze kilka lat temu nieufnie podchodziły do wykupów menedżerskich, dziś zaczynają otwierać się na klientów. Pomagają nie tylko w sfinansowaniu inwestycji, ale również w znalezieniu inwestorów kapitałowych, którzy mogą wspomóc wykup przedsiębiorstwa. Wsparcia można szukać w BZ WBK, BRE Banku i Banku BPH, który jest zdecydowanym liderem na tym rynku.

Szukamy okazji

– Sami szukamy takich transakcji. Działamy trochę jak firma doradcza, podpowiadamy, przeprowadzamy symulacje, pokazujemy, jakie mogą być rozwiązania. Wspólnie z klientem zastanawiamy się, czy warto kupić firmę w Polsce czy może za granicą. Interesuje nas każdy biznes, który będzie generował gotówkę – zapewnia Andrzej Kopyrski, dyr. zarządzający Obszaru Finansowania Strukturalnego w Banku BPH.
Rynek się rozwija, transakcji przybywa. Tylko w Banku BPH realizowanych jest kilkanaście transakcji rocznie.
– Menedżer najlepiej zna wszystkie plusy i minusy firmy, którą jest zainteresowany. Jeżeli do tego chce zaryzykować własne oszczędności, to znaczy, że jest przekonany o rzeczywistej wartości firmy. A to najlepsza gwarancja dla banku – tłumaczy Andrzej Kopyrski.
Dla banku mniej istotna jest nominalna wartość środków własnych menedżera, które chce on zainwestować. Istotniejsze jest to, że menedżerowie będą bezpośrednio zaangażowani w ryzyko powodzenia wykupu, angażując wielokrotność swoich wynagrodzeń. Na ogół jest to od 12 do 18 zarobków miesięcznych.
– Przy takim zaangażowaniu i wizji przyszłej działalności transakcja ma bardzo duże szanse na powodzenie – dodaje Michał Surowski, zastępca dyr. Departamentu Finansowania Strukturalnego w Banku BPH.
Zanim zapadnie decyzja, przeprowadzana jest dokładna analiza wniosku.
– Banki najchętniej udzielają prostych kredytów na inwestycje, a wykupy menedżerski czy też wykupy lewarowane, w których kredyt udzielany jest pod zastaw aktywów spółek przejmowanych, należą do transakcji bardzo trudnych. Kredytuje się przecież nie inwestycje tylko wizję, projekcję przyszłych zysków – zaznacza Andrzej Kopyrski.

Niestraszna rewolucja

W wykupionej spółce wszystko może się zmienić, nastąpić rewolucja. Inny będzie układ właścicielski, metody finansowania, mentalność zarządzających, podejście do ryzyka. Mogą się nawet zmienić odbiorcy i dostawcy. Bank ocenia wszystkie te ryzyka.
– Ryzyko samej spółki, ryzyko rynkowe, wreszcie zespołu menedżerskiego. Musimy wiedzieć czy zespół jest kompletny, co go motywuje – tłumaczy Andrzej Kopyrski.
Zdaniem bankowców umiejętność oceny wszystkich ryzyk przesądza o stopniu skomplikowania transakcji MBO (czyli wykupów menedżerskich). Trzeba bowiem przeprowadzić szereg analiz i symulacji dotyczących wykupywanej spółki, a czasem prowadzić również rozmowy z funduszami private equity, aby przekonać je do włączenia się w inwestycję. To wszystko zabiera czas. Potrzebny jest więc zespół profesjonalistów, a same transakcje muszą być bardzo dochodowe.
Znacznie łatwiej jest pozyskać finansowanie, gdy inwestycją zainteresowany jest np. fundusz private equity.

Dodatkowe analizy

– Fundusze przeprowadzają własne analizy, a to jest dla banku wartość dodana – mówi Michał Surowski.
Oczekiwana przez fundusze roczna stopa zwrotu co najmniej na poziomie 30 proc. jest też gwarancją dla banku, który ma włączyć się w finansowanie.
Bank analizując ryzyko kredytowe inwestycji ocenia, czy spółka ma wystarczającą pojemność, aby udźwignąć dług.
Szacujemy, ile długu spółka jest w stanie obsłużyć przez cztery, pięć lat, bo na tyle można uzyskać finansowanie. Reszta musi się pojawić od menedżmentu. Jeżeli ma on za mało pieniędzy, staramy się zainteresować projektem innych inwestorów – wyjaśnia Andrzej Kopyrski.

POMOC W WYKUPACH MENEDŻERSKICH

Finansowanie
• banki
Bank BPH www.bph.pl
BZ WBK www.bzwbk.pl
BRE Bank www.brebank.pl
• fundusze
DGB Eastern Europe www.dbgee.com
Dresdner Kleiwort Capital www.dresdnerkc.com
Riverside Central Europe Fund LLC www.riversideeurope.com/index_p.php

Doradztwo
• doradcy finansowi
Avallon www.avallon.pl
Oliwska Grupa Konsultingowa www.ogk.com.pl
Grupa Konsultingowa Jagiełło, Wrębiak i Wspólnicy www.wgk.pl
Cissarzconsulting www.cissarz.pl/cissarz1.htm
• doradcy prawni
Gessel, Chajec & Wspólnicy www.gessel.com.pl
Oleś & Rodzynkiewicz www.oles.com.pl
Kancelaria Adwokacka Agaty Sobieszek-Krzywickiej a.krzywicka@avallon.pl

Ewa Bednarz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  REKLAMA

  W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

  Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

  Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

  Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

  REKLAMA