| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Gilowska o wzroście gospodarczym

Gilowska o wzroście gospodarczym

Wzrost gospodarczy w I kwartale wyniósł około 5,2 proc., w całym roku może wynieść około 5 proc. ale prowzrostowym reformom zagraża brak stabilizacji politycznej - powiedziała wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska.

"Mamy bardzo wysoki wzrost w I kwartale, jest to prawdopodobnie 5,2 proc. Wzrost gospodarczy, co ważne, przebiega w warunkach bardzo niskiej inflacji" - powiedziała Gilowska.


"Obecnie ważne jest czy Polska wkroczy na ścieżkę jeszcze szybszego wzrostu, czy też czekają nas niepokoje związane z wyborem kierunku tej drogi" - dodała. "Obecny stan rzeczy jest bardzo dobry" - powiedziała.Badania koniunktury NBP pokazują, że tempo wzrostu PKB w II kwartale może być wyższe niż w I kw. Rynek w ostatniej ankiecie szacuje, że wzrost gospodarczy w I kwartale tego roku wyniósł najprawdopodobniej 4,7 proc. PKB, a w II kwartale gospodarka ma szansę na przyspieszenie o 4,9 proc. PKB. Wicepremier spodziewa się, że w całym roku wzrost może wynieść około 5 proc."Nie sądzimy, żeby cały 2006 rok miał dynamikę wzrostu na poziomie 5,2 proc. i liczymy na około 5 proc." - powiedziała dziennikarzom.Gilowska obawia się, że niestabilność polityczna i stan permanentnej kampanii wyborczej może zagrozić reformom."Dla działań rządu głównym zagrożeniem jest brak stabilizacji politycznej. Rząd przygotował zestaw działań, miedzy innymi obniżenie kosztów pracy i działań zapewniających przejrzystość finansów publicznych i spełnienie kryteriów konwergencji" - powiedziała.


"Polska kampania wyborcza rozpoczęła się trzy lata temu i trwa nadal. W każdej kampanii wyborczej jest presja na zwiększanie wydatków socjalnych co jest normalne w warunkach demokracji. Największe ryzyko dla Polski tkwi w niebezpieczeństwie utrzymywania się stanu kampanii wyborczej" - dodała.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK