REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy rekord cen ropy w Nowym Jorku

REKLAMA

Na giełdzie surowcowej New York Mercantile Exchange padł w czwartek wieczorem nowy rekord cen ropy surowej - 73,69 dolara za baryłkę ropy z dostawą w czerwcu.
Wcześniej w ciągu dnia kontrakty terminowe na czerwiec, które w piątek stają kontraktami najbliższego miesiąca na miejsce majowych, osiągnęły nawet cenę 74 dolarów za baryłkę.

Kontrakty terminowe na maj na nowojorskiej giełdzie NYMEX, będące w czwartek przedmiotem transakcji po raz ostatni, osiągnęły na początku dnia w handlu elektronicznym prowadzonym z Azji również rekordową cenę - 72,49 dol. za baryłkę. Przekroczyły one najwyższy z kilkudniowej serii rekordów - 72,40 dol. za baryłkę, pobity w Nowym Jorku w środę.

Pod koniec dnia wskaźnikowa dla największego na świecie rynku amerykańskiego cena lekkiej, słodkiej ropy krajowej obniżyła się nieco w przypadku wygasających kontraktów majowych i zamknęła się na wysokości 71,95 dol. za baryłkę, o 22 centy poniżej rekordowego, środowego zamknięcia.

Rekord absolutny padł też w czwartek na londyńskiej giełdzie ICE Futures, gdzie wskaźnikowa dla rynku europejskiego cena ropy Brent z Morza Północnego wzrosła w ciągu dnia w przypadku kontraktów terminowych na czerwiec do niespotykanego dotąd poziomu 74,22 dol. za baryłkę. Później nastąpiła korekta i cena zamknięcia w Londynie wyniosła 73,18 dol. za baryłkę, o 55 centów poniżej zamknięcia środowego.

W ciągu ostatniego roku światowe ceny ropy wzrosły już o 38 procent. Obecnie na rynku kontraktów terminowych w Nowym Jorku ceny na wszystkie miesiące aż do listopada kształtują się powyżej granicy 70 dolarów za baryłkę, która do niedawna była prawie nieosiągalna i została przełamana tylko raz - na przełomie sierpnia i września ub. roku, kiedy to niezwykle silny huragan Katrina uderzył w zagłębie naftowe nad Zatoką Meksykańską.

Na hossę, jaka wystąpiła w ostatnich dniach, przebijając rekordowe notowania sprzed prawie 8 miesięcy, wpłynęły przede wszystkim obawy o dostawy ropy z Iranu, które mogą zostać przerwane, jeśli dojdzie do konfrontacji miedzy realizującymi swe ambicje atomowe władzami tego kraju, a społecznością międzynarodową na czele z USA, która jest przeciwna tym ambicjom.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA