REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W marcu ceny wzrosły o 0,4 procent

REKLAMA

Niższa od oczekiwanej inflacja była wynikiem spadku cen żywności, ubrań i obuwia oraz transportu. Ekonomiści przewidywali, że w marcu inflacja liczona w ujęciu rocznym wyniesie 0,6 proc.
Tymczasem wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych obniżył się do 0,4 proc. – podał GUS. Trafną prognozę przedstawił więc tylko resort finansów, którego analitycy oczekiwali inflacji na poziomie 0,4-0,5 proc.

– W kwietniu inflacja roczna może odrobinę wzrosnąć do 0,5 proc., nawet po dość sporych podwyżkach cen paliw i gazu. Zadziała tu tak zwany efekt bazy, w ubiegłym roku mieliśmy w kwietniu duży wzrost cen – ocenia Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK. Dodaje, że w następnych miesiącach inflacja powinna się utrzymać na poziomie 0,5 proc. Dopiero późną jesienią podskoczy do 1-1,5 proc.

REKLAMA

Innego zdania jest Bartosz Pawłowski, ekonomista ING Banku Śląskiego. Wprawdzie uważa także, iż w II kwartale będziemy mieli niską inflację, ale w trzecim kwartale grozi nam deflacja. A to byłoby niekorzystne dla gospodarki, spowodowałoby obniżenie tempa wzrostu gospodarczego.

REKLAMA

– Gdyby wystąpiła deflacja, konsumenci oczekiwaliby na dalszy spadek cen. A to dusiłoby popyt. W efekcie na przykład produkcja przedsiębiorstw musiałaby zmniejszyć tempo, bo spadłoby zapotrzebowanie na wytwarzane towary – wyjaśnia Bartosz Pawłowski. Dodaje, że przy takim scenariuszu Rada Polityki Pieniężnej musiałaby zastanowić się nad kolejną obniżką stóp procentowych.

Według GUS, w marcu średnie ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 0,1 pkt proc. niższe od zanotowanych w lutym. Żywność potaniała średnio o 0,3 proc. Były też i podwyżki, ale w mniejszej skali niż obniżki. Warzywa podrożały o 2 proc., a ceny samochodów, biletów do kin i teatrów oraz rachunki za zaopatrywanie w wodę podskoczyły o 0,3 proc.


Janusz K. Kowalski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA