reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bez prawnika ani rusz

Bez prawnika ani rusz

Rosyjskie regulacje gospodarcze można dziś uznać za liberalne, ale ich duża szczegółowość sprawia, że bez profesjonalnego konsultanta lub prawnika polski przedsiębiorca może mieć kłopoty, zanim osiągnie pożądany sukces.

Polsko-rosyjskie stosunki gospodarcze rozwijają się coraz lepiej mimo znanych problemów natury politycznej. Obroty handlowe w 2005 roku osiągnęły rekordową wartość 11,3 mld dol., a polskie inwestycje wzrosły czterokrotnie w porównaniu z 2004 rokiem, do poziomu 143,2 mln dol.

Wiele do życzenia pozostawia natomiast kwestia bezpiecznego prowadzenia biznesu przez polskich przedsiębiorców w Rosji. Dzieje się tak mimo faktu, że rosyjskie prawodawstwo gospodarcze zostało w ostatnich latach istotnie zliberalizowane, gorzej jest z jego wdrożeniem. Na przedsiębiorców wciąż czyha cały gąszcz przepisów, których nieznajomość prowadzi nawet do groźnych skutków.

Doświadczył ich m.in. biznesmen z Lublina, którego firmę budowlaną wartości 50 mln dol. skonfiskowano na podstawie rozporządzenia mera Moskwy. Poszkodowany ma korzystną dla siebie decyzję sądu arbitrażowego, ale nie poszedł z nią do komornika, lecz do innych organów wymiaru sprawiedliwości. Obecnie ma nawet problemy z otrzymaniem wizy, aby pojechać na sprawy sądowe w Moskwie.

– W każdym takim przypadku zalecam korzystanie z konsultanta lub prawnika – mówi Piotr Tołmaczew, specjalista międzynarodowych stosunków gospodarczych w Akademii Dyplomatycznej MSZ Federacji Rosyjskiej. Jego zdaniem przedsiębiorcy nie mogą ignorować istniejących przepisów np. celnych, bo narażą się na ogromne koszty.

Jeśli firma nie zdoła w okresie 180 dni przelać na swój rachunek pełnej kwoty kontraktu, to rosyjski organ celny może wymierzyć grzywnę w wysokości 1000 pensji lub skonfiskować całą sumę. Nawet gdy do kwoty 100 tys. dol. zabraknie 500 dol.

Na seminarium zorganizowanym przez Krajową Izbę Gospodarczą i Izbę Handlowo-Przemysłową FR wskazywano m.in. na konieczność sfinalizowania umowy o wzajemnej ochronie inwestycji oraz utworzeniu bankowego systemu rozliczeń płatności między Polską i Rosją.


Tadeusz Barzdo
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama